Oficiálne potvrdené: Výskyt komárov dosiahol kalamitný stav
Zdroj: BSK
V katastroch obcí v povodí Moravy na Záhorí i mestských častiach Bratislavy dosiahol výskyt komárov vysoký až kalamitný charakter. Informuje o tom Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Bratislave na základe prieskumu, ktorý realizoval v katastroch obcí a mestských častí. Niektoré samosprávy už avizujú postreky.
Hygienici vykonali orientačný výskyt komárov v súvislosti s opakovanými podnetmi starostov v stredu (12. 6.). Konkrétne na území bratislavských mestských častí Karlova Ves, Devín, Devínska Nová Ves, Záhorská Bystrica, Nové Mesto (lokalita Železná studienka) a ďalej aj v obciach západnej časti okresu Malacky (pozdĺž rieky Moravy – v páse Stupava, Zohor, Vysoká pri Morave, Záhorská Ves, Suchohrad, Gajary, Malé a Veľké Leváre).
Hovorkyňa RÚVZ v Bratislave Katarína Nosálová pripomenula, že po tomto zistení je výlučne v kompetencii samospráv, či budú realizovať postreky proti komárom. "Orgán verejného zdravotníctva je oprávnený nariaďovať dezinsekčný zásah jedine v prípade predchádzania vzniku a šírenia prenosných ochorení. Keďže doteraz riziko/výskyt prenosných ochorení prenášaných komármi na Slovensku potvrdené nebolo, je výlučne v kompetencii samospráv prijať vhodné a účinné opatrenia," uviedla Nosálová.
Realizáciu postrekov už potvrdili napríklad Záhorská Ves i Vysoká pri Morave. "V súčasnosti je situácia s komármi ešte horšia, ako bola v čase monitoringu," povedal starosta Vysokej pri Morave Dušan Dvoran.
Pre niektorých ľudí sú štípance naozaj nepríjemné, zverejňujeme so súhlasom autorky fotografiu doštípanej detskej nohy, ktorú urobila petržalská mamička Katarína. "Tiež ste zaregistrovali tú inváziu komárov vc Petržalke? Neviem, ako inde, ale na Ovsišti to už je neznesiteľné. Za bieleho dňa, nielen v lese, ale hocikde, na ulici, na ihrisku sa nedá vydržať. Neviete, na koho sa obrátiť, či sa bude robiť nejaký postrek? Syn už mal alergickú reakciu z toľkého množstva štípancov," napísala Katarína na sociálnu sieť.
Zdroj:
Katarína
Samosprávy o probléme informovali na začiatku minulého týždňa. Kritizovali Bratislavský samosprávny kraj (BSK), ktorý podľa nich včas neaplikoval biologický prípravok ničiaci larvy komárov. Predseda BSK Juraj Droba v tejto súvislosti zvolal krízový štáb, zároveň požiadal obce, aby sa obrátili so žiadosťou o monitoring na RÚVZ v Bratislave. Hovorkyňa kraja Lucia Forman pripomenula, že kraj intenzívne monitoruje potenciálne liahniská komárov v teréne a začal aplikovať biologickú látku BTi, aby sa tak zabránilo ďalšej vlne liahnutia komárov.
FOTO Komáre v Bratislave: Ľudia kupujú repelenty, doštípaná Nikol narazila na vybrakovaný regál
Niektoré lokality Bratislavy sužuje množstvo komárov. Mladá Petržalčanka Nikol sa s nami podelila o čerstvú skúsenosť zo Sadu Janka Kráľa, ktorý navštívila v stredu podvečer. Mnohých Bratislavčanov však zaskočil aj postoj magistrátu.
Splnomocnenec bratislavského primátora pre zeleň a životné prostredie a tiež poslanec BSK Andrej Kovarik označil minulý týždeň podnety na premnožené komáre za absurdnú hystériu. Podľa neho ide o bežnú situáciu, ktorá nastáva po povodniach. Pred žiadosťami o chemické postreky, ktoré majú i negatívne účinky, vyzval zamyslieť sa skôr sa nad individuálnymi možnosťami ochrany, používaním repelentov alebo sieťok na okná.
(TASR, ms)