Petržalská vicestarostka L. Ovečková chce priblížiť samosprávu ľuďom - akú novinku zavedie od apríla?
Zdroj: abn
„Počas minulého volebného obdobia som si ako poslankyňa uvedomovala, že obyvatelia nemajú možnosť priamo sa stretnúť so svojimi poslancami, spoznať ich, netušia, s akými problémami sa na nich môžu obrátiť ani ako im poslanci môžu pomôcť,“ myslí si petržalská vicestarostka Lýdia Ovešková, ktorá chce tento stav zmeniť tzv. Poslaneckou hodinkou.
Predstava je taká, že v budove Technopolu, kde sídli miestny úrad, by mestská časť raz do mesiaca vyhradila miestnosť pre stretnutia poslancov s občanmi. „Konať sa budú zrejme apríla, vždy prvý pondelok v mesiaci, v čase od 16.00h do 18.00h, aby mohli prísť aj pracujúci,“ hovorí viceprimátorka a dodáva, že ak sa „Poslanecká hodinka“ osvedčí, môžu ju praktizovať aj každé dva týždne. Poslanci podľa jej slov na túto aktivitu reflektujú, hneď ako začal poslanecký prieskum, účasť potvrdilo osem z nich. Ďalší určite pribudnú.
Zopár poslancov sa s občanmi stretáva aj priamo v teréne. To zjavne nestačí, niektorí ľudia si stále myslia, že poslanci sú zamestnancami na plný úväzok a sedia na úrade. „Našou snahou je, aby sme samosprávu otvorili ľuďom, aby sa spolupodieľali na chode úradu, mohli participovať, prezentovať svoje názory a predstavy,“ hovorí Lýdia Ovečková.
Niekedy ich stačí len nasmerovať na kompetentné úrady. Nie každý problém Petržalčana má totiž mestská časť v moci vyriešiť. Zo zákona napríklad nemôže investovať do cudzieho majetku, takže ak sa sťažujú na rozbitý chodník, ktorý je v správe mesta, môže im len odporučiť, aby sa obrátili na magistrát. Prípadne naliehať na mesto, aby jeho úradníci konali.
„Včera sa mi napríklad sťažovala istá obyvateľka, že už o 4.30 h vysýpajú v Petržalke smetné koše. Skorší termín je v súvislosti s dopravnými obmedzeniami pri výstavbe diaľničného obchvatu, ale ľudia sú z toho nešťastní. Ide o skorý čas, majú pocit, žeby mal byť ešte nočný kľud,“ uvádza príklad viceprimátorka. „Lenže spoločnosť OLO je mestská organizácia, treba sa s problémom obrátiť na magistrát. Uvidíme, či časy prehodnotia.“
Inšpiráciu pre „Poslaneckú hodinku“ čerpala Petržalka z Karlovej Vsi či Ružinova. Aj dúbravský starosta máva pravidelné stretnutia s občanmi. Podobne chce postupovať aj starosta Petržalky Ján Hrčka, ktorý plánuje Deň otvorených dverí starostu. Ten by sa mal konať tiež pravidelne.
(in)