Mesto rieši zníženie počtu stavebných úradov, skloňuje sa číslo jeden i päť
Bratislava má na 17 mestských častí 15 stavebných úradov. Vedenie mesta a mestských častí však aktuálne rieši, ako tento počet úradov v rámci pripravovanej novely stavebného zákona znížiť. V diskusiách sa skloňuje jeden úrad pre celé mesto, ale aj päť úradov pre každý z bratislavských okresov.
Primátor hlavného mesta Ivo Nesrovnal tvrdí, že existencia 15 samostatných stavebných úradov v Bratislave je absurdná a dlhodobo proti nej bojuje. On sám preferuje jeden stavebný úrad pre celé mesto, poukazuje pritom na susednú Viedeň. "Budem rokovať so starostami, ako zefektívniť konanie na stavebných úradoch, budem sa snažiť o zníženie počtu stavebných úradov," avizoval už v minulosti primátor.
Námestník primátora Milan Černý považuje súčasný stav za nevyhovujúci, podľa neho je dôležité, aby v jednom meste platilo jedno pravidlo. "Dá sa to ošetriť zriadením jedného stavebného úradu. Zrýchli to aj samotný proces. Dnes je situácia taká, že stavebník žiada mesto o stanovisko, následne ide na územné rozhodnutie a mestskú časť, potom sa zase vracia na mesto a následne ide žiadať o stavebné povolenie. Je to zbytočne zdĺhavý proces, ktorý brzdí rozvoj Bratislavy," priblížil. Aj diskusia o piatich stavebných úradoch v rámci Bratislavy je podľa neho lepšia ako súčasný stav. Takúto alternatívu by si vedel predstaviť v prípade, ak by sa posilnila funkcia hlavného architektka, ktorý by dokázal spolupracovať s týmito piatimi stavebný úradmi.
Pre bratislavských starostov je neprijateľná predstava jedného stavebného úradu pre hlavné mesto, a to z dôvodu počtu podaní a celkovej funkčnosti takéhoto úradu. "Bratislava má 15 stavebných úradov a mnohé procesy trvajú isté obdobie. Z môjho pohľadu je nezvládnuteľné, aby pre celú Bratislavu bol jeden stavebný úrad," povedal starosta Záhorskej Bystrice a predseda Regionálneho združenia bratislavských mestských častí Jozef Krúpa. Už v minulosti bolo podľa neho obdobie, keď boli tieto úrady riešené z pohľadu piatich okresov Bratislavy. O presnom počte je však podľa jeho slov potrebné diskutovať. Starostovia sa obávajú, že ku zníženiu počtu stavebných úradov dôjde k januáru 2019, čo je podľa nich nemysliteľné z pohľadu nového vedenia samospráv po novembrových komunálnych voľbách.
Ministerstvo dopravy a výstavby však tvrdí, že konečné usporiadanie stavebných úradov bude vychádzať z rokovaní, ktoré práve prebiehajú medzi ich rezortom, Združením miest a obcí Slovenska a ministerstvom vnútra. "Kým bude dohodnuté výsledné riešenie, nie je možné zodpovedne komentovať jednotlivé varianty. Rezort dopravy má ambíciu v priebehu leta ukončiť rokovania o novom stavebnom zákone tak, aby sme mohli v priebehu jesene spustiť štandardný legislatívny proces," uviedlo ministerstvo. Samotnú účinnosť zákona však predpokladá najskôr až od 1. januára 2020.
(TASR)