Transparentné účty kandidátov na šéfa BSK. Koľko na nich majú peňazí?

3.8.2017
0

Zdroj: Matúš Husár

Páčil sa vám článok?

Kandidáti na predsedov samosprávnych krajov, ktorí vedú kampaň pred novembrovými voľbami (4.11.), musia mať zriadený transparentný účet. Vďaka nemu môže verejnosť sledovať ich výdavky.

 Webovú adresu transparentného účtu majú kandidáti oznámiť ministerstvu vnútra, ktoré ju zverejní na svojej webstránke.   Zatiaľ tak urobilo deväť záujemcov o post predsedov krajov - pokiaľ ide o Bratislavský kraj, sú to zatiaľ Milan Ftáčnik, Rudolf Kusý a Jozef Uhler. Kandidatúru oznámili verejne aj ďalší kandidáti, ale tí ešte ministerstvu adresu svojho transparentného účtu neoznámili, potvrdila zapisovateľka štátnej volebnej komisie Eva Chmelová. Pripomenula, že oficiálnymi kandidátmi sa uchádzači stanú až po zaregistrovaní ich kandidačných listín, čo bude až v septembri.

Z tých, ktorí majú už adresu transparentného účtu zverejnenú na webe ministerstva, má na účte nateraz najviac peňazí Kusý, necelých 32.785 eur. Takmer rovných 13.807 eur má Milan Ftáčnik a 6723 eurami disponuje Uhler.

Oficiálna kampaň sa začala 28. júna. Strany a hnutia môžu na ňu minúť najviac 500.000 eur, samotní kandidáti na predsedu kraja 250.000 eur. Do nákladov na kampaň sa započítavajú aj prostriedky vynaložené na propagáciu tri mesiace pred vyhlásením volieb. Zriadenie transparentného účtu prikazuje zákon. Údaje na účte musia byť prístupné tretím osobám.

Právna norma hovorí aj o ďalších podmienkach. Určuje podmienky pre kampaň vedenú tretími stranami. Treťou stranou môže byť fyzická osoba, podnikateľ alebo firma, ktorá je zaevidovaná Štátnou komisiou pre voľby a kontrolu financovania politických strán. Tretia strana môže začať volebnú kampaň podľa zákona až po tom, čo je zverejnená v Zozname tretích strán.

Volebná kampaň je akákoľvek činnosť politickej strany, hnutia, koalície politických strán a hnutí, kandidátov a tretích strán, za ktorú sa obvykle platí úhrada, smerujúca k propagácii ich činnosti, cieľov a programu za účelom získania volenej funkcie. Rozumie sa tým činnosť v prospech aj v neprospech uvedených subjektov.

(TASR)

Páčil sa vám článok?