Krajskej samospráve by radi šéfovali jedenásti
Voľby predsedu Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) a a poslancov krajského zastupiteľstva budú v sobotu 14. novembra 2009. O post predsedu bratislavskej župy sa uchádza jedenásť kandidátov, ktorí do polnoci pondelka 5. októbra 2009 odovzdali kandidatúru.
Súčasný predseda krajskej samosprávy, pôvodným povolaním ekonóm, Vladimír Bajan (49 rokov) síce kandiduje ako nezávislý, podporuje ho však volebná koalícia Smer-SD, ĽS-HZDS, Strana zelených Slovenska a HZD. Strana Most-Híd kandidovala redaktora Róberta Beňa (47).
Poslanca Národnej rady SR Pavla Freša (40) kandiduje volebná koalícia KDH, SMK, OKS a Sloboda a solidarita (SaS). Za Slovenskú národnú stranu kandiduje poslanec Európskeho parlamentu Jaroslav Paška (55).
O miesto predsedu Bratislavského samosprávneho kraja bude bojovať ako nezávislý kandidát právnik a manažér Branislav Záhradník (36). Za Komunistickú stranu Slovenska kandiduje politológ Zdenko Marton (60), SDĽ postavila povolaním politika Martina Halása (37), ekológ Peter Pilinský (37) kandiduje za Stranu zelených a technik Juraj Janošovský (56) za stranu Úsvit.
Za Európsku demokratickú stranu kandiduje advokát Miroslav Šimkovič (55) a vlastného kandidáta bude mať v boji o predsedu krajskej samosprávy aj Rómska iniciatíva Slovenska - je ňou lekárka Mária Bertóková (53).
V prípade, ak ani jeden z kandidátov na predsedu krajskej samosprávy nezíska absolútnu väčšinu hlasov už v prvom kole, bude o dva týždne - 28. novembra 2009, druhé kolo volieb predsedu bratislavskej župy.
Poslancov Bratislavského samosprávneho kraja bude vo volebnom období rokov 2009-2013 menej ako doteraz, oproti súčasným päťdesiatim poslancom sa ich počet zníži na 44. O poslanecké kreslá sa v novembrových voľbách uchádza 436 kandidátov.
Naopak, zvýšil sa počet volebných obvodov - z ôsmich na osemnásť. Opatrenie predpokladá zníženie nákladov na chod orgánov samosprávy do roku 2013. Kraj by tak mal ročne ušetriť takmer 50 000 eur. So schváleným modelom osemnástich volebných obvodov bratislavskej župy nesúhlasili poslanecké kluby SDKÚ-DS, KDH, SMK, OKS a nezávislí. Naopak, Občiansky klub a Smer-SD tento model v polovici júna v krajskom parlamente s prevahou presadili.
(brn, rob)