Poslancom sa projekt Lido Park nepáčil

30.9.2009
0
Páčil sa vám článok?

Projekt Lido Park, ktorý by mal nahradiť existujúci Park kultúry a oddychu, bol napokon po mnohých negatívnych reakciách mestských poslancov stiahnutý z posledného rokovania zastupiteľstva.

Lido Park by mal nahradiť PKO, na ktoré stále platí búracie povolenie. Mestskí poslanci totiž neschválili zrušenie uznesenia, ktorým primátora Andreja Ďurkovského zaviazali, aby požiadal stavebný úrad o jeho zrušenie. Uznesenie tak naďalej platí a primátor tvrdí, že s investorom Henbury Development rokuje.

Po tom, ako mnohí poslanci vyjadrili zásadný nesúhlas s Lido Parkom a označili ho za nevýhodný pre mesto, a po tom, ako projekt kritizoval aj hlavný architekt mesta Štefan Šlachta, predkladateľ stiahol návrh z rokovania.

Projekt obhajoval Valentín Mikuš (OK), proti bol napríklad aj mestský poslanec Peter Šramko (KDH) ktorý uviedol, že všetky tri návrhy sú podnikateľské a ani jeden neobhajuje finančné záujmy mesta. Tatiana Mikušová (NEKA) uviedla, že návrhy sú výhodné len pre investora, ale nie pre mesto. Hlavný architekt mesta Štefan Šlachta vyzval na vyhlásenie architektonickej súťaže. Podľa neho nejde o precízne spracované návrhy a v prípade ich schválenia už do projektov nebude môcť nikto zasiahnuť.

Ešte pred rokovaním o Lido Parku poslanci schválili zmeny a doplnky v územnom pláne zóny celomestské centrum - časť Petržalka. Ide o územie medzi Starým mostom a Prístavným mostom. O zmenu územného plánu požiadala spoločnosť Popper Capital, s.r.o., práve kvôli vybudovaniu multifunkčného kultúrneho centra Lido Park.

Centrum má mať totiž väčší objem ako je definované v konkrétnej regulačnej časti územného plánu zóny. Za zmeny a doplnky v územnom pláne hlasovali všetci hlasujúci poslanci Občianskeho klubu okrem jediného - Pavla Blažeja. Za bola aj väčšina poslancov KDH, niektorí z nich sa hlasovania zdržali.

Návrh troch variantov projektu Lido Park obsahuje okrem iného aj ustanovenia, na ktorých základe by si mesto od investora na 30 rokov prenajalo budovu a pozemky. Nájomca, teda mesto, by mal prednostné právo kúpy a mesačné nájomné je v prvom variante 158 000 eur, v druhom 112 000 eur, v treťom 118 000 eur.

Návrh uznesenia obsahuje aj možnosť odkúpenia od investora pozemkov, i celej, ešte nepostavenej budovy. V tom prípade by bola cena pozemku 415,87 eura/m2, a teda 6, 999 162,80 eura. Cena budúcej stavby v prvom variante by bola 16,6 milióna eur, v druhom 11,9 milióna eur a treťom 13,1 milióna eur vrátane DPH.

(rob)

Páčil sa vám článok?

Najčítanejšie