ROZHOVOR Môže medzi nás prísť kedykoľvek každý, dieťa i dospelý, prezrádza bojovník MMA Peter Križanovič

Zdroj: Archív P. K.
Sú bojové športy vhodné pre deti? Možno by ste boli prekvapení, ale áno. Vôbec nejde o to, niekomu ublížiť. Pri správnom prístupe by z detí mali vychovať pokorných, úctivých a férových ľudí. Peter Križanovič, ktorý sa profesionálne venoval zápaseniu v MMA, dnes zasvätil svoj život mládeži. V petržalskom klube Fight Laboratory dnes trénuje s deťmi i dospelými bojové športy, organizuje aj turnaj Bratislavský vĺčik.
Vo vašom klube pracujete s najmenšími deťmi, mládežou a dospelými. Ako sú na tom dnešné deti a mladí ľudia s pohybovými zručnosťami?
Je to rôzne, niektoré deti sú šikovnejšie a niektoré menej. Niektoré deti lepšie behajú a iné zasa spravia krajší kotúľ.
Pracujete s rôznymi vekovými kategóriami. Aké očakávania majú rodičia od vášho klubu?
Snažíme sa deti naučiť základy gymnastiky, atletiky, koordinácie a fyzickej vytrvalosti. Pri bojových/úpolových športoch ide o bližšiu špecifikáciu pohybu, vďaka ktorému dokážu lepšie zvládnuť techniku daného športu. Snažíme sa z detí vychovať rozumných a správnych športovcov.
Αkým bojονým športom sa môžu u vás venovať?
Deti a mládež smerujeme najmä k zápaseniu vo voľnom štýle, ale zameriavame sa aj na džudo, thajský box a prvky grapplingu. Dospelí majú na výber z rovnakých disciplín. S najmenšími členmi to je najmä o pohybovej príprave a rôznych pohybových a edukatívnych hrách.
V čom sa tieto bojové športy odlišujú?
Thajský box je šport, ktorý sa sústreďuje na boj v postoji, na údery a kopy. Zápasenie a džudo sú zas športy, kde sa učíme ako efektívne dostať súpera na zem, rôznymi hodmi a hmatmi. Grappling je boj na zemi, kde sa snažíme donútiť súpera sa vzdať za pomoci pák a škrtenia.
Keď ľudia uvažujú o výbere bojového športu, aby sa vedeli účinne brániť, majú na výber naozaj z veľkej ponuky. Karate, taekwondo, aikido, kickbox a ďalšie. Vy sa v klube špecializujete na zápasenie, thajský box, brazílske jiu jitsu. Ako sa v tom orientovať a vybrať si čo najlepšie?
Myslím, že najlepší je ten šport, čo dieťa najviac baví a najviac mu ide. Treba vyskúšať každý. Niektoré sú viac kontaktné a niektoré menej, ale verím, že akýkoľvek šport dá veľa dieťaťu aj dospelému. Pokiaľ ide o deti, moja osobná preferencia smeruje k zápaseniu.

Peter Križanovič sa dnes venuje najmä deťom.
Venujete sa MMA a zároveň trénujete deti. To je zaujímavá kombinácia. Myslím, že som ešte nepočul, aby sa bojovník MMA venoval deťom. Čo vás motivovalo?
Áno, venujem sa MMA, ale moja profesionálna kariéra pravdepodobne už skončila. Chcem sa venovať Fight Laboratory a mojej rodine. Chcem odovzdávať svoje skúsenosti nadobudnuté za tie roky na žinenke ďalej. Hlavne deťom. Deti sú budúcnosť a deti to najviac potrebujú. Práca s nimi ma veľmi baví. Najväčšiu radosť mám, keď mi začne dieťa trénovať v skupine najmenších a zrazu je takmer vysoké ako ja a spolu kráčame na zápas.
V polovici marca sa koná medzinárodný zápasnícky turnaj Bratislavský vĺčik, na ktorom sa zúčastňuje viac ako 100 detí zo šiestich krajín. Ako sú na tom Slováci v porovnaní so zahraničnou konkurenciou?
Bratislavskéhoý vĺčika organizujem už tretí rok a je to taká moja srdcovka. Pokiaľ viem, sme jediný klub v Petržalke, ktorý organizuje podobné podujatie s medzinárodnou účasťou. V porovnaní s konkurenciou zaostávame najmä v počtoch detí a mládeže. Mohlo by to byť lepšie. Oproti iným krajinám sú naše stavy žalostné, ale verím, že sa blýska na lepšie časy. Mnoho slovenských klubov vedú mladí ľudia, ktorí sa snažia o zmenu, ale je to celoživotná práca.
V jednom rozhovore som si vypočul, ako hovoríte, že vďaka zápaseniu a najmä vášmu trénerovi, ste sa stali lepším človekom.
Áno, určite. Na žinenke som celý život a mnoho mojich trénerov naprieč športmi by o mne vedelo mnohé rozprávať. Poslušné dieťa som právre nikdy nebol. Vždy som mal problém s autoritami, ale keď som začal trénovať brazílske jiu jitsu, natrafil som na trénera, ktorý so mnou vedel pracovať a veľmi ma ako človeka posunul. Dal môjmu životu správny smer a ja sa ho držím. Aj teraz, ako dospelý muž, manžel a otec si za ním idem často po radu či už trénerskú alebo životnú. Ale dodal by som, že všeobecné trénovanie bojových športov vás naučí pokore, úcte a disciplíne.

Do klubu Fight Laboratory môžete prísť hocikedy počas roka a začať trénovať.
Čo odporúčate rodičom, ale aj dospelým záujemcom, ak ich zaujal váš klub?
Stačí prísť osobne alebo nás kontaktovať telefonicky. Takisto nás môžu vyhľadať na sociálnych sieťach pod názvom Fight Laboratory a na webovej stránke www.fightlaboratory.sk. Tam nájdete všetky základné informácie.
Môžu k vám nastúpiť kedykoľvek v priebehu roka?
Presne tak, stačí prísť a začať trénovať kedykoľvek v roku.
(mc)