Andrea Halinkovičová: Ľudia sa u mňa potrebujú zbaviť bolesti - či už na tele alebo na duši...
Zdroj: koláž abn - archív A.H.
V našom adventnom projekte si predstavujeme aj tých, ktorým pandémia skomplikovala výkon ich profesie. Patrí k nim aj masérka Andrea Halinkovičová (1989) pôvodom z Rače, ktorá je presvedčená, že ľudia v dnešnej dobe potrebujú okrem starostlivosti o telo, sa aj porozprávať. Oslovili sme ju v čase, keď musela byť v rámci lockdownu zatvorená jej prevádzka situovaná v centre Pezinka...
Čím ste chceli byť ako dieťa?
Ako deti sme spolu so sesternicami chceli založiť smetiarsku firmu, ale okrem toho tvoriť stavať a budovať niečo. Ako malá som stavala domček z plastových kociek a spievala si „Di di di dom di di dom postavíme veľký dom“. Už vtedy som mala túžbu budovať a robiť hlavne po svojom. Možno to bola túžba mať niečo svoje vlastné, čo sa aj stalo. Dnes mám svoj salón, kde poskytujem masérske služby a som pánom svojho času, teda aspoň dovtedy, kým vláda nerozhodne inak.
Kedy a ako ste sa dostali k
Svoje povolanie som hľadala podľa mňa veľmi dlho až skoro v 30-tke som sa naplno začala venovať profesii masérky. Predtým som si spravila kurz a venovala som sa tomu popri práci. Prvé výsledky som začala vnímať v pracovnej oblasti až pri masírovaní, kde som dostala spätnú väzbu v podstate hneď a to ma motivovalo ísť ďalej a venovať sa tomu. Samotné masírovanie začalo veľmi pomalými krokmi. Ozvala som sa na inzerát, kde hľadali recepčnú, ale videla som že ponúkajú masáže a tak som sa spýtala či by ma nezobrali radšej ako masérku a tak som spravila vstupný pohovor, že mi ako prvé dala majiteľka masírovať svoju svokru, ktorá masáže vraj miluje a často na ne chodí. Jej spokojnosť s masážou bola mojou vstupenkou a postupne som si začala čoraz viac veriť zlepšovať sa a hlavne tešiť sa z práce. Časom som hľadala klientelu cez internet a masírovala doma, čo tiež nebolo ideálne, keďže som nebývala sama a až po určitom čase som sa rozhodla prerobiť malý zašitý priestor v centre Pezinka. Teraz je to jedno krásne miesto kde si ľudia prevažne rodiny, manželia prídu oddýchnuť na klasickú masáž, reflexnú masáž chodidiel, lávové kamene či bankovanie.
V čom vidíte jeho prínos pre spoločnosť? Viete si predstaviť, čo by sa stalo, ak by zrazu prestala vaša profesia existovať?
Prínos vidím v tom, že si ľudia našli svoje miesto oddychu, kde sa môžu sústrediť na seba, odpútať sa od bežných nástrah a starostí života pri sviečkach a kvalitnej masáži v tichu alebo rozhovore, ktorý býva niekedy priam až ozdravujúci, keďže stále žijeme v tejto izolovanej dobe covidu. Ak by moja profesia prestala existovať, opäť by som hľadala niečo, kde by som mala priestor robiť sama na seba.
Čo vám vie urobiť v práci alebo v súvislosti s ňou najväčšiu radosť?
Spokojné správy klientov, že som im pomohla uľaviť od bolesti niekedy na tele inokedy na duši, podľa toho, kto s čím ku mne príde. A niekedy sa podarí aj oboje.
Koho považujete za najdôležitejšieho človeka vášho života a prečo?
Pre mňa nie je najdôležitejší len jeden človek, ale rodina ako celok. Každý má svoju úlohu, ktorá bola v rozličných etapách života pre mňa dôležitou a ktorá ma ovplyvnila. V detstve to boli rodičia, neskôr začali byť kamaráti tí dôležitejší, ktorí mi ukázali celý nespoznaný svet a napokon aj moje lásky, teda partneri. A teraz je to opäť rodina, ktorá tu je so mnou od začiatku, teda od môjho narodenia.
Ktoré najvzdialenejšie miesto na svete ste doteraz navštívili a čím vás zaujalo, respektíve čo sa vám tam najviac páčilo?
Mojou obľúbenou krajinou sa stal Vietnam, hlavne po zistení, že týždenný pobyt v Tatrách vychádzal drahšie než týždeň strávený vo Vietname. Zaujalo ma hlavne rýchle napredovanie krajiny a samozrejme ázijská kuchyňa, ktorá tam má úplne inú chuť a za pozornosť určite stoja aj prírodné pamiatky - pagody (chrámy).
Andrea bola v roku 2013 vo Vietname a krajina na ňu urobila veľký dojem...
Vďaka čomu si uvedomujete, že sa začalo obdobie adventu - hrozí vám, že budete pracovať aj cez sviatky?
Adventné obdobie sa nedá prehliadnuť a to aj napriek tme, ktorá je vonku ráno i poobede, ale napriek tomu vianočná výzdoba tento rok žiari akoby viac než inokedy, lebo nie je toho veľa, čím by sme sa mohli rozptyľovať počas zatvorených či obmedzených prevádzok a aj aktivít, ktoré môžete vykonávať je dnes menej. Preto sa aj ja práveže modlím, aby som cez sviatky mohla pracovať, nakoľko priestory masážneho salónu museli byť počas lockdownu zatvorené a musela som narýchlo hľadať alternatívu, čo nie je úplne ideálne, aj keď ma riešenie krízových situácií robí silnejšou a posilňuje ma to aj mentálne a zároveň som vďačnejšia za to, čo mám.
Kto sa vo vašej rodine nevie dočkať Ježiška a na čo sa v súvislosti s Vianocami tešíte vy?
Fúha, tak toto je ťažká otázka, ale myslím, že najviac sa tešia deti mojich sesterníc a my dospelí sa už len stresujeme. Ja sa teším na vianočnú večeru v kruhu rodiny. Už som zažila Vianoce len vo dvojici a nebolo to ono.
S kým všetkým sa zvyknete stretávať na Štedrý večer pri jednom stole a čo na ňom nesmie chýbať?
S mamou a otcom - to je základ a tento rok s nami bude aj babka so strýkom. Nesmie tam chýbať polievka „halászlé“, vyprážaný kapor, majonézový šalát poprípade cibuľový šalát a pri stole samozrejme pekne ozdobený a vysvietený stromček.
Tento rok sa Andrea teší na klasický Štedrý večer v rodinnom kruhu...
Našli ste si niekedy pod stromčekom taký darček, že ste naň dodnes nezabudli?
Áno pod stromčekom mi začal zvoniť v krabici môj prvý mobil - zelená motorola. Neviem či si niekto ešte pamätá na tento model s anténou, no ja som ten mobil milovala.
Aké želanie by ste mali, ak
Mojím želaním je stráviť Vianoce v zasnežených horách, v útulnej drevenej chate s tými, ktorých milujem a oni mňa a zároveň by ma okrem ohňa z krbu hrial aj pasívny príjem počas sviatkov.
Máte nejaké obľúbené vianočné
Mám rada najmä slovenské pesničky od Vianociach. Napríklad Vianoce, Vianoce od Petra Nagya či Každý deň budú vraj Vianoce od dvojice Miroslav Žbirka a Marián Kochanský, ale nádherná je aj Tichá noc a s novšej tvorby sa mi páči skladba Šťastné a Veselé od Dominiky Mirgovej.
(ars)