Pripravte sa na prezidentské voľby. Ako hlasovať a čo ak nebudete doma?

14.3.2019
0
Voľby

Zdroj: TASR

Páčil sa vám článok?

Čoskoro si zvolíme novú hlavu štátu. Pozrite si náš volebný manuál, aby vás v tento deň nič nezaskočilo.

Prezidentské voľby sa budú konať v dvoch kolách. Prvé v sobotu 16. marca 2019. Ak v prvom kole ani jeden z kandidátov nezíska nadpolovičnú väčšinu platných hlasov voličov, bude sa v sobotu 30. marca 2019 konať druhé kolo. Volebné miestnosti budú otvorené už od siedmej ráno, zatvárajú ich o 22.00 h.

Ak sa v deň volieb nenachádzate v mieste svojho trvalého pobytu, teda nebudete môcť prísť na svoj volebný okrsok, môžete obec svojho trvalého pobytu požiadať o vydanie voličského preukazu, s ktorým môžete odvoliť hocikde. Obec vám vydá hlasovací preukaz len na ten deň konania volieb, ktorý uvediete vo svojej žiadosti. Môžete požiadať o vydanie hlasovacieho preukazu na prvé i druhé kolo volieb, a to osobne (najneskôr posledný pracovný deň predo dňom konania volieb v úradných hodinách obce), v listinnej forme tak, aby žiadosť o vydanie hlasovacieho preukazu bola doručená obci najneskôr 15 pracovných dní predo dňom konania volieb (prvé kolo už nestíhate; pre druhé kolo volieb najneskôr 11. 3. 2019), elektronicky tak, aby žiadosť o vydanie hlasovacieho preukazu bola doručená obci najneskôr 15 pracovných dní predo dňom konania volieb (pre druhé kolo volieb najneskôr 11. 3. 2019). Obec na tieto účely zverejňuje na svojom webovom sídle e-mailovú adresu na doručovanie žiadostí. O vydanie preukazu môžete požiadať aj prostredníctvom osoby, ktorú na to splnomocníte.

A ako budete voliť? Po príchode do volebnej miestnosti musíte preukázať svoju totožnosť predložením občianskeho preukazu. Komisia vás zakrúžkuje v zozname voličov a vydá hlasovací lístok a prázdnu obálku.
Voliť môžu i občania s trvalým pobytom v zahraničí, komisii však musia okrem pasu predložiť aj čestné vyhlásenie o trvalom pobyte v cudzine. Pred hlasovaním ste povinní odísť za plentu, kde na hlasovacom lístku zakrúžkujete poradové číslo jedného kandidáta, ktorému ste sa rozhodli odovzdať svoj hlas. Ak ich zakrúžkujete viac, hlasovací lístok je neplatný. Upravený hlasovací lístok vložíte do obálky a následne do volebnej schránky. Ak sa pomýlite, na požiadanie vám dajú nový lístok.

Ak nemôžete upraviť hlasovací lístok pre zdravotné postihnutie alebo preto, že nemôžete čítať alebo písať a oznámite to pred hlasovaním komisii, máte právo vziať so sebou za plentu ďalšiu osobu, nie však člena komisie. Ak máte vážny zdravotný problém, ktorý vám neumožňuje prísť, môžete požiadať obec a v deň konania volieb okrskovú volebnú komisiu o vykonanie hlasovania do prenosnej volebnej schránky.

(ms)

Z. Čaputová: Miliardy nám utekajú v korupcii a my zbierame vrchnáčiky pre onkologicky choré deti

Po odstúpení Roberta Mistríka má reálne šance dostať sa do prezidentského paláca. Mnohí ju porovnávajú s Ivetou Radičovou, no sama tvrdí, že každá je úplne iná. Dôvod, prečo sa rozhodla uchádzať o post hlavy štátu, je nespravodlivosť a neférovosť voči najslabším. Sama nechce v pozícii prezidentky len kritizovať, ale chce prinášať riešenia a iniciovať a s odborníkmi pripravovať nové zákony. Podporuje ju rodina? S akými reakciami ľudí sa stretla počas kampane? Zhovárali sme sa s kandidátkou na prezidenta aktivistkou a advokátkou Zuzanou Čaputovou.

Páčil sa vám článok?