PET fľaše sa budú zálohovať: Čo hovoríte na túto novinku: vyjadrite sa v ankete
Zdroj: Shutterstock
Slovensko bude opäť o krok bližšie k ekologickosti. Podľa návrhu Európskej komisie budú musieť členské krajiny do roku 2025 zabezpečiť zber minimálne 90 % vyrobených PET fliaš. Budú sa zálohovať. V súčasnosti u nás vyzbierame iba približne 65 % použitých PET fliaš.
Ako informoval minister životného prostredia László Sólymos pre portál Euractiv, ministerstvo sa rozhodlo a má jasno v tom, že na Slovensku sa plastové fľaše budú zálohovať. Cena za fľašu by sa mohla pohybovať v rozmedzí 0,20 až 0,25 €.
„Všetky štáty majú svoje špecifiká. Vo viacerých štátoch to fungovalo opačne ako na Slovensku, najskôr bolo zavedené zálohovanie a až potom bol nastavený systém separovaného zberu. My to máme opačne, už teraz máme systém na separovaný zber, z ktorého musíme vyňať PET fľaše a plechovky,“ povedal László Sólymos.
Podľa už vykonaných štúdií,v štátoch, kde sa zálohujú PET fľaše, je efektívnosť ich vyzbierania od 90 do 98 percent. Na slovenský trh sa dostane ročne až 1,1 miliardy fliaš. Podľa dostupných informácií sa vyzbiera ročne iba 50 – 60 percent fliaš. Zostáva tak asi 40 percent.
Ako hovorí súčasný minister, tých fľiaš je toľko, že by sme nimi vedeli naplniť bratislavské Námestie slobody do 22-metrovej výšky. Aby sme dosiahli mieru zberu na úrovni 90 – 98 percent, iná možnosť ako zálohovanie nie je.
Podľa experta na odpadové hospodárstvo Miloša Veverku je možné premietnuť finančné náklady na zavedenie systému do ceny výrobkov tak, že si to spotrebiteľ ani nevšimne. Mohlo by to predstavovať jednotky centov na jeden obal, náklady by teda nemali byť vážnejším problémom.
Zber, ďalšie triedenie, lisovanie a odvoz na recykláciu sú aj tak cenovo náročné. Hoci sú PET fľaše a hliníkové plechovky najhodnotnejšie komodity triedeného zberu, náklady sú pri nich vyššie ako cena, za ktorú ich možno predať. Keby neboli v triedenom zbere, spracúvalo by sa menej materiálu, a teda aj náklady by boli nižšie. Keďže o odpady z obalov sa v zmysle zákona o odpadoch majú postarať výrobcovia, zberovým spoločnostiam môže byť jedno, či v odpade budú alebo nebudú lukratívne zložky.
V ankete, ktorú na sociálnej sieti uskutočnil Inštitút environmentálnej politiky (IEP), sa za zálohovanie vyslovilo 95 % ľudí, 5 % bolo proti. Hlasovalo pritom vyše štyritisíc ľudí. To znamená, že Slováci tento krok zálohovania zatiaľ podporili.
Zavedenie zálohovania PET fliaš by si vyžiadalo veľké investície, ktoré by sa týkali najmä výrobcov a predajní. Museli by totiž zabezpečiť celý systém zberu a odvozu, priestory na skladovanie fliaš, automaty.
Predsedníčka aliancie Katarína Fašiangová dodáva „Pre efektívne zavedenie systému takéhoto zálohovania musí byť zabezpečený komplexný a uzavretý reťazec, čo znamená zapojiť nielen obchodníkov, ale aj výrobcov, spracovateľov PET fliaš a v neposlednom rade štát.“
Systém zálohovania PET fliaš funguje v desiatich krajinách Európy – na Islande, vo Fínsku, Švédsku, Nórsku, Dánsku, Nemecku, Litve, Estónsku, Chorvátsku a Srbsku. Výška zálohy sa pohybuje od sedem do 40 centov. Návratnosť zálohovaných plastových fliaš dosahuje v týchto krajinách až 90 %.
(nc)