Deň duševného zdravia: Vo viacerých ambulanciách bude prebiehať deň otvorených dverí
Zdroj: shutterstock
Svetový deň duševného zdravia pripadá na 10.október. Už po druhý raz má verejnosť príležitosť navštíviť v určených termínoch vybrané psychiatrické ambulancie, kde budú mať možnosť dozvedieť sa priamo od odborníkov viac napríklad aj o depresii, jej príznakoch a liečebných postupoch.
V roku 1991 Svetová federácia za duševné zdravie (WFMH) vyhlásila 10. október za Svetový deň duševného zdravia.
Tento deň poskytuje príležitosť pre všetky zainteresované strany, pracujúce na otázkach duševného zdravia, hovoriť o svojej práci a o tom, čo je ešte potrebné urobiť, aby sa starostlivosť o duševné zdravie stala realitou pre ľudí. Zároveň upriamuje pozornosť na to, že duševné zdravie je pre človeka veľmi dôležité, a preto by sa mu mala venovať rovnaká pozornosť a starostlivosť ako zdraviu telesnému.
Dni otvorených dverí sa uskutočnia počas októbra a novembra vo viac ako 40 psychiatrických ambulanciách nielen v Bratislave či Košiciach, ale i v mnohých ďalších mestách. Zoznam mien lekárov a ambulancií a termíny Dňa otvorených dverí budú od 1. októbra zverejnené TU.
Za najrozšírenejšie psychické ochorenie sa považuje depresia. Každoročne na Slovensku stúpa počet ľudí navštevujúcich psychiatrické ambulancie. Podľa štatistiky z Národného centra zdravotníckych informácií výskyt nových duševných porúch vzrastá približne o 23% ročne. "Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) označuje depresiu za ochorenie, ktoré najčastejšie vyraďuje človeka z bežného života. Súčasne predpokladá, že do roku 2020 bude depresii patriť druhá priečka v rebríčku ochorení, ktoré predstavujú najväčšiu záťaž pre chorého človeka, a to hneď po ischemickej chorobe srdca," konštatovala MUDr. Izáková. Celosvetovo sa uvádza, že s depresiou má skúsenosť až 17 percent ľudí. Z výsledkov epidemiologickej štúdie EPID realizovanej na Slovensku vyplynulo, že výskyt depresie u dospelých je približne 13 percent, ale tieto čísla nie sú presné. Depresia postihuje viac ženy ako mužov (v pomere 2:1) a najviac sa vyskytuje po 40. roku života."Nediagnostikovaná a neliečená depresia nielenže spôsobuje človeku utrpenie, ale môže viesť až k samovražednému konaniu. Depresívna porucha je aj najčastejšou príčinou samovrážd spomedzi všetkých psychických ochorení," uviedla Ľubomíra Izáková. Zdôraznila, že depresia je úspešne liečiteľná, avšak veľká časť pacientov sa nelieči vôbec, alebo nevyhľadá lekára včas. Pritom toto ochorenie môže postihnúť každého človeka v akomkoľvek veku a životnom období. Nezriedka vypukne bez zjavnej príčiny.
V súčasnom období je na slovenskom trhu veľké množstvo antidepresív, ktoré sa s úspechom používajú a pomáhajú aj pri "anhedónii" - čo je neschopnosť pacienta prežívať radosť. Ľudia s depresiou si väčšinou nevedia veci naplánovať, nezvládajú úlohy v zamestnaní ani doma, majú spomalené myslenie, pociťujú zvýšenú únavu, mávajú nechuť do jedla i poruchy spánku, pesimistické myšlienky, často pociťujú úzkosť, zdôraznila Izáková. Uvedené skutočnosti potvrdila aj prítomná pacientka, ktorá prekonala toto ochorenie. Ako uviedla, keď navštívila psychiatra a začala užívať antidepresíva, pocítila veľkú úľavu. Po rokoch liečby sa jej podarilo depresiu prekonať a dnes už žije bez užívania liekov.
(nc)