Vandali spôsobujú mestu miliónové škody

3.10.2006
Páčil sa vám článok?

Prejavy vandalizmu spojeného najmä s poškodzovaním verejného osvetlenia, krádežami kanalizačných uličných vpustí, rozbíjaním sklených výplní v podchodoch a na iných miestach stoja mesto ročne milióny korún.

Častým terčom vandalských útokov sa stáva najmä pouličné osvetlenie, ktoré rôzne indivíduá ničia preto, aby po ich vyradení z činnosti mohli vo večerných a nočných hodinách pod rúškom tmy kradnúť, alebo páchať inú trestnú činnosť. Vyraďujú z činnosti nielen jednotlivé pouličné lampy, ale vylamujú aj dvierka na rozvodných skriniach, aby mohli prerušiť dodávku prúdu do viacerých svietidiel súčasne, teda na celých uliciach. Podľa Mariána Blaha z magistrátneho oddelenia cestného hospodárstva v minulom roku spôsobili škodu minimálne 2,2 milióna korún len na poškodenom materiále. Iným prejavom vandalizmu sú krádeže krytov uličných kanalizačných vpustí - vlani zmizlo z bratislavských ulíc 264 kusov krytov v cene asi 1,4 milióna korún. Tieto úlovky potom zlodeji výhodne speňažia v zberných surovinách. O tom, že ide o dielo organizovaných skupín, svedčí fakt, že niekedy za jedinú noc zmiznú na jednej alebo niekoľkých uliciach všetky kryty kanalizačných vpustí, pričom jeden kus váži niekoľko desiatok kilogramov.

Škody spôsobujú aj grafiti, ktoré sa objavujú na mostoch, v podchodoch, na lávkach pre peších, oporných múroch a na iných objektoch. Vlani magistrát napríklad nechal pokusne odstrániť grafiti a aplikovať antigrafitový náter v podchode na Patrónke, čo si vyžiadalo viac ako 365-tisíc korún. Súčasne v tomto podchode boli za ďalších 42-tisíc korún opravené vitríny, ktoré majú slúžiť na vylepovanie plagátov, neboli teda zasklené. Práve sklené výplne, najmä v podchodoch, sa totiž stávajú častým terčom vandalizmu. Len v minulom roku stálo zasklievanie rozbitých sklených výplní v podchodoch vyše 130-tisíc korún. Osobitne „obľúbené“ vandalmi sú zastávky električiek na vyústeniach podchodu na Trnavskom mýte: len na tomto jedinom mieste stála vlani oprava sklených výplní ďalších 150-tisíc korún.

Ušetrené neostáva ani dopravné značenie, aj keď v určitých prípadoch je ťažké rozlíšiť, či sú poškodené dopravné značky výsledkom vandalizmu alebo dôsledkom dopravnej nehody. Vlani bolo zničených 150 dopravných značiek v celkovej cene 450-tisíc korún (škody na dopravnom značení spôsobené dopravnými nehodami tvoria ďalších 900-tisíc korún).

Páčil sa vám článok?