Do redakcie Bratislavských novín sme dostali podnet, aby sme sa pozreli na to ako sa prechádza chodcom po chodníku na oboch stranách Limbovej ulice, ktorá vedie z Patrónky, teda presnejšie od Lamačskej cesty k Nemocnici s poliklinikou Ladislava Dérera. Problémom sú zaparkované vozidlá zaberajúce aj časť chodníkov, na ktorých už nezostáva 1,5 metrová šírka ako to ukladá zákon...
Čitateľ Bratislavských novín urobil na Limbovej ulici aj video, ktoré jasne ukazuje, aký úzky priestor tu popri zaparkovaných automobiloch pre chodcov zostáva. Zdravý človek by síce tadiaľto asi s menšími problémami prešiel, ale pre osobu s barlami, na invalidnom vozíku alebo mamičky s kočíkmi smerujúce napríklad do neďalekého Národného ústavu detských chorôb, by to mohlo byť priam nereálne.
Oslovili sme v súvislosti so situáciou na Limbovej ulici aj Mestskú políciu v Bratislava, kam sme poslali otázky či je takéto parkovanie v poriadku a ak nie, tak ako jej príslušníci tento problém v danej lokalite riešili?
"Pokiaľ sa jedná o situáciu s parkovaním vozidiel na Limbovej ulici v MČ Nové Mesto, mestská polícia eviduje podnety od občanov, poukazujúcich na porušovanie zákona o cestnej premávke. V prípade, ak vodič motorového vozidla pri parkovaní na chodníku neponechá súvislú voľnú šírku chodníka najmenej 1,5 m, samozrejme, dopúšťa sa dopravného priestupku. Mestská polícia v tejto lokalite vykonáva hliadkovú činnosť, a to nielen na základe prijatých oznamov, ale aj z vlastnej iniciatívy, v závislosti od personálnych kapacít a plnenia ďalších úloh. V období od 1. marca 2021 do 14. mája 2021 bolo na predmetnom mieste príslušnými hliadkami mestskej polície vykonaných viacero kontrol, pričom v 24 prípadoch bolo zistené páchanie priestupku. Priestupcovia boli následne zo strany mestskej polície riešení v zmysle zákona," uviedla pre Bratislavské noviny hovorkyňa Mestskej polície Barbora Krajčovičová.
"Na druhej strane je však nevyhnutné uviesť, že v tejto lokalite (aj vzhľadom na to, že sa v nej nachádza viacero zdravotníckych zariadení), podľa našich zistení, parkujú zväčša pacienti nemocníc, ktorí majú rôzne zdravotné ťažkosti, vrátane napr. ľudí s obmedzenou schopnosťou pohybu či onkologických pacientov. Práve preto je našou snahou sa na uvedený problém pozerať nielen z hľadiska represívnej zložky, ale prihliadať aj na ťažké životné situácie týchto ľudí. Jazdia sem práve z dôvodu návštev zdravotníckych zariadení a život ich skúša každý deň, nechceme im preto ich neľahkú situáciu ešte viac sťažovať, práve naopak, našou snahou je im v rámci našich možností vyjsť v ústrety. V niektorých prípadoch preto pri riešení priestupkov prihliadame aj na vyššie uvedené skutočnosti," dodala hovorkyňa Mestskej polície.