VIDEO: Minister vnútra vyzval občanov, aby svoju účasť na protestoch zvážili - mnohí boli v uliciach už včera...

16.11.2020

Zdroj: FB H.S.

Páčil sa vám článok?

Minister vnútra Roman Mikulec ako aj poverený prezident Policajného zboru Peter Kovařík spoločne s profesorom Viliamom Krčmérym sa dnes predpoludním na tlačovej besede obrátili na verejnosť s Výzvou občanom a predstaviteľom opozície k rešpektovaniu núdzového stavu a zákazu zhromažďovania sa s ohľadom na avizované protesty v utorok, 17. novembra.

Minister vnútra Roman Mikulec povedal, že nikto neberie obyvateľom SR právo na vyjadrenie ich názoru, ale zároveň skonštatoval, že na Slovensku je stále vyhlásený núdzový stav a platí zákaz zhromažďovania sa. A preto by mali ľudia zákony ako aj vládne nariadenia rešpektovať. Profesor Viliam Krčméry apeloval na verejnosť, aby zbytočne neriskovala účasťou na masových podujatiach, nakoľko sa tým u každého jedného výrazne zvyšuje riziko nákazy či už chrípkou, koronavírusom alebo inou infekčnou chorobou. "V prípade, že ľudia cez rúško kričia, respektíve im z iných dôvodov navlhne, tak sa zvyšuje jeho priepustnosť a znižuje schopnosť ochrany pred vírusom," povedal Krčméry. Občanom SR sa prostredníctvom médií prihovoril aj poverený policajný prezident Peter Kovařík, ktorý povedal, že policajné zložky sú na prípadné protesty pripravené, ale o konkrétnych opatreniach nechcel bližšie z operatívnych dôvodov hovoriť.

"Ak niekto z opozičných politikov dnes vyzýva na zhromažďovanie, pošliapava podľa neho odkaz 17. novembra. Hovorí, že demokracia je aj o pravidlách, ktoré platia pre každého. Uviedol to na pondelkovej tlačovej konferencii minister vnútra.

"Zákaz zhromažďovania ani núdzový stav tu nebol zavedený preto, aby si tu niekto nemohol vyjadriť svoj názor," podotkol minister. Vláda robí podľa neho všetko pre to, aby spomalila šírenie vírusu a chránila zdravie obyvateľov. Slovensko je podľa neho zatiaľ v boji s novým koronavírusom v porovnaní s okolitými krajinami pomerne úspešné. Treba však zamedziť tomu, aby sa zvýšil nápor ľudí v nemocniciach. "Korona si nevyberá, koronu nezaujíma politický názor nikoho," dodal.

Minister uviedol, že majú informácie o organizátoroch protestov, ktorí sa nesnažia vyjadriť svoj názor. "Týmto ľuďom ide o to, aby sa pobili, aby ničili majetok, aby ohrozovali životy druhých ľudí," poznamenal. Polícia podľa neho situáciu monitoruje, bližšie informácie nechcel prezradiť z taktických dôvodov.

Dočasný policajný prezident Peter Kovařík dôrazne vyzval ľudí, aby sa s policajtmi nebili. Pripomenul, že v čase núdzového stavu sú tresty za útok na verejného činiteľa 12 až 25 rokov odňatia slobody. "Nemôžeme dovoliť, aby sa nám to zvrhlo do násilia, aby sa nám to zvrhlo do ulíc," poznamenal.

Na medicínske riziká zhromažďovania v súvislosti so šírením ochorenia COVID-19 upozornil odborník na infektológiu Vladimír Krčméry. Poukázal na zvýšenú mobilitu, vysokú hustotu ľudí na jednom mieste a frekventovanejšie využívanie dopravy. "Nepreťažujme náš zdravotnícky systém," požiadal. Ako podotkol, protestujúci si môžu priniesť infekciu domov, do rôznych kútov Slovenska.

Na sociálnych sieťach sa ešte včera objavili videá, na ktorých vidno, že aj pred budovou Úradu vlády SR sa intenzívne pripravujú na nápor nepozvaných hostí a preto boli zvárané brány cez ktoré sa protestujúci chceli dostať do areálu počas októbrového protestu na Námestí slobody. 

Dá sa predpokladať, že nespokojní občania v utorok 17. novembra 2020 napriek varovaniam zo strany štátu do hlavného mesta prídu a predovšetkým na sociálnych sieťach sa dohovárajú, kde a kedy sa stretnú. Tých protestných zhromaždení sa má uskutočniť hneď niekoľko - na Námestí SNP, pred Prezidentským palácom či Úradom vlády na Námestí slobody. 

​Už včera sa na Hodžovom námestí stretlo niekoľko desiatok ľudí na akcii nazvanej Sviečkový pochod. Ľudia zapálili sviečky pri plote Prezidentského paláca a potom sa presunuli pred Úrad vlády, kde zaspievali hymnu a skandovali heslo: "Slobodu". 

Takto to večer pred Prezidentským palácom vyzeralo:

Aj dnešný deň, teda 16. november je v súvislosti so zajtrajším štátnym sviatkom významný, nakoľko v roku 1989 práve na vtedajšom Mierovom námestí v Bratislave začal pokojný pochod študentov požadujúcich slobody a spoločenské zmeny. O pár dní na to vzniklo z ich radov Študentské hnutie, ktoré sa spoločne s iniciatívou Verejnosť proti násiliu stali hybnými silami tzv. Nežnej revolúcie.

VIDEO: Nežná revolúcia odštartovala pred 29 rokmi pamätným pochodom bratislavských študentov

Presne 29 rokov uplynulo od 16. novembra 1989, kedy sa v Bratislave uskutočnil pochod študentov stredných a vysokých škôl, ktorí boli už vtedy nespokojní s aktuálnou spoločenskou situáciou v socialistickom Československu. Svoje názory vyjadrili pred Univerzitou Komenského či vtedajším ministerstvom školstva hlasitým skandovaním hesiel, ktoré sa stali príznačnými pre Nežnú revolúciu. V nej padol totalitní režim a zvíťazila túžba ľudí po slobode a demokracii.

​(ars) 

Páčil sa vám článok?