FOTO: Verejné popíjanie na terasách zakázali! Ako to funguje v praxi? Sprevádzali sme mestských policajtov

21.6.2020
0

Zdroj: Marián Dekan

Páčil sa vám článok?

„Dobrý deň, viete, o tom, že konzumácia alkoholu na tomto verejnom priestranstve je zakázaná?“ pýta sa dvojčlenná hliadka mestskej polície pána stojaceho na terase Beňadická. Vedľa neho na múriku stojí fľaša. Odpoveď znie „nie“. Toto bol štandardný dialóg počas našej reportáže, ktorej cieľom bolo zistiť, ako sa v praxi dodržiava nové VZN, ktorým bratislavská Petržalka rozšírila lokality, kde je zakázané popíjanie na verejnosti.

Obyvatelia majú často zjednodušenú predstavu o právomociach policajtov, a to nielen mestských. Hliad­ka, s ktorou sme sa vybrali na terasu Beňadická, kde sa obyvatelia už roky sťažujú na hlúčiky popíjajúcich, má v rukách malý kompaktný fotoaparát na zaznamenanie priestupku, hoci by sa im hodil skôr teleobjektív.

Zákon totiž hovorí, že priestupok musí byť spoľahlivo zadokumentovaný a zistený. Až potom ho možno začať riešiť. „Pili ste?“ pokračuje jeden z členov hliadky v dialógu. „Nie, v tej fľaši nie je alkohol...“ (Varianty tejto odpovede sú aj: ´Ja nepijem!´, ´Veď to je len minerálka...´ alebo ´Ako viete, čo mám vo vnútri?´)

Kedysi policajtom nepomohol ani dôkaz konzumácie. Vzorku z fľaše bolo treba poslať na expertízu. To sa nedávno zmenilo. „Policajti majú k dispozícii prístroj AlcoQuant, pomocou ktorého je možné vykonať meranie v tzv. aktívnom režime – teda priamo z dychu kontrolovanej osoby – prístroj ukáže hodnotu alkoholu v dychu, ale aj v pasívnom režime – teda je možné pomocou neho zistiť pôvod tekutiny, napríklad vo fľaši, prístroj ukáže prítomnosť alkoholu,“ vysvetľuje nám hovorca mestskej polície Peter Pleva, ktorý nás sprevádza.

Pokiaľ teda vznikne podozrenie z protiprávneho konania, majú už policajt možnosť presvedčiť sa priamo na mieste, či vo fľaši, ktorú máte pri sebe, je alebo nie je alkohol. Môžu vám teda skontrolovať nádobu, ktorú máte pri sebe.

Prístroj za 1600 eur sa tekutiny ani nedotkne, sníma výpary. Ak sa alkohol potvrdí, policajt môže na mieste uložiť blokovú pokutu do výšky 33 eur. Argument „ten prístroj zle meria“ nezaberie. AlcoQuant má certifikát kvality a každý polrok potrebuje kalibráciu, aby mohol byť záznam z neho použitý ako dôkaz.

FOTOGALÉRIA:

​Počas našej reportáže to bolo zo strany polície najmä o dohovoroch. „Informujte sa medzi sebou o tom, že na petržalských terasách už je zakázané požívanie alkoholu...,“ oznamovali popíjajúcim.
VZN by malo dosiahnuť, aby sa presunuli inam. Uvidíme, či sa to podarí na terase Beňadická. Kedysi sem policajti chodievali denne a efekt bol napriek tomu žalostný. Možno, keby tu stáli celý deň. Lenže oni nie sú SBS-ka.

Paradoxné však je, že na tejto začarovanej terase nepopíjajú bezdomovci, ale často priamo obyvatelia priľahlého domu. A sťažujú sa na nich vlastne susedia. Mnohí sú však majiteľmi bytov, a majú teda právomoc rozhodnúť o tom, akej prevádzke (a s akým sortimentom) prenajmú spoločné priestory.

Ďalšou otázkou je obmedzenie predaj, určitého sortimentu obcou. Niektorí obyvatelia sú totiž presvedčení, že keby vo večierkach na terase nebolo možné kúpiť poldecáky v plaste, ich konzumenti by sa presunuli inam. „Obce môžu vo svojich územných obvodoch alebo v určitých častiach svojho územného obvodu obmedziť alebo zakázať v určitých hodinách alebo dňoch predaj, podávanie alebo požívanie alkoholických nápojov v zariadeniach spoločného stravovania a v predajniach potravín,“ hovorí zákon o ochrane pred zneužívaním alkoholických nápojov. Lenže, je správne znevýhodniť týmto spôsobom malých živnostníkov oproti veľkým reťazcom?

A napokon je tu nádej, že výstavbou električky sa stane táto lokalita lukratívnejšou a zmení sa skladba obyvateľov. Ľudia tu nebudú byty prenajímať, ale priamo v nich žiť, a všetci vieme, že k prostrediu, v ktorom dlhodobo žijeme, máme zodpovednejší vzťah.

Tých pohľadov a riešení odstránenia verejného popíjania je teda viac. Obvykle sa však tento problém uzavrie konštatovaním o „neschopnosti mestskej polície, ktorá vie rozdávať len papuče“. Lenže jednak je mestská polícia limitovaná zákonmi, ktoré netvorí, ale musí ich dodržiavať, jednak je značne poddimenzovaná. „Hliadky tvorí 24 policajtov, z toho je 9 okrskárov,“ hovorí veliteľ expozitúry Mestskej polície Bratislava V Tibor Lehocký. Expozitúra 5 pritom zahŕňa okrem Petržalky aj Jarovce, Rusovce a Čunovo.

Okrskári, čo mala byť pôvodná a hlavná funkcia mestského policajta, teda chodiť po uliciach vo svojom obvode, dohliadať na poriadok, komunikovať s ľuďmi, poradiť, pomôcť, na túto prácu vlastne nemajú čas. Nemal by kto obsadiť hliadky. Tie vyrážajú za oznámeniami občanov a, paradoxne, je najviac oznámení z oblasti dopravy. „Ide o 90 percent zo všetkých,“ pokračuje veliteľ.

Takže obyvatelia sa na jednej strane sťažujú, že mestská polícia nerobí iné, len rieši dopravu, na druhej od nej vyžadujú najmä to. „Ak nám človek jedným telefonátom nahlási, že na Vavilovovej stojí 20 áut na chodníku a policajt zistí, že je to pravda, musí zo zákona konať. A nemôže ani diferencovať, či ide o Petržalčana alebo nie. Pointa je, že nárast priestupkov v doprave je potom abnormálne vysoký oproti ostatným činnostiam, ktoré by mali policajti vykonávať.“ Na kontrolu VZN, občianskeho spolunažívania, znečisťovania verejného priestranstva alebo popíjania na verejnosti zostáva o to menej času. A stratí sa napríklad aj fakt, že počas korony našli mestskí policajti v našej mestskej časti až 65 vrakov, pričom v celom meste ich za tú dobu objavili 194. Petržalka je odkladisko nepotrebných áut..., ale to už je iná téma.

"Zakázaných" lokalít je toľko, že ich nevie naspamäť nikto

Petržalské VZN, ktoré rozšírilo lokality, v ktorých je zákaz konzumácie alkoholu na verejných priestranstvách platí od 22. mája 2020.

„Mestská časť intenzívne komunikuje v tejto veci s prevádzkarmi okolitých podnikov aj s mestskou políciou. V týchto dňoch spúšťa v spolupráci s Mestskou políciou kampaň s cieľom informovať občanov v dotknutých lokalitách, ako môžu postupovať v prípade, keď budú svedkami konzumácie alkoholu na verejnosti,“ povedala nám Mária Halašková z komunikačného oddelenia Petržalky.

Preventívnu a dohľadávaciu činnosť majú vykonávať aj inšpektori verejného poriadku, ktorí spadajú pod úrad. Existujú aj názory, že by mohli, keďže chodia v civile, robiť mestským policajtom predvoj a spolupracovať s nimi pri získavaní dôkazu o konzumácii alkoholu na verejnosti. „Prioritnou náplňou práce inšpektorov verejného poriadku je kontrolovať stav čistoty a poriadku na území mestskej časti, najmä pokiaľ ide o komunálny odpad či verejnú zeleň. V súvislosti s VZN o zákaze konzumácie alkoholu sa momentálne rokuje o tom, či budú mať inšpektori verejného poriadku v kompetencii aj inú, ako len informačnú či preventívnu činnosť, napríklad či budú ukladať pokuty za porušenie pravidiel VZN,“ dodala s tým, že sa takisto snažia vyriešiť otázku personálneho pokrytia vzhľadom na množstvo lokalít, na ktoré sa zákaz konzumácie alkoholu vzťahuje.

Tých lokalít je totiž skutočne veľa. Len v mestskom VZN sa Petržalky týka 17 miest, petržalskí poslanci pridali ďalšie tri desiatky. (Platiť budú obe VZN súbežne.) Ani bežný obyvateľ nemá šancu sa zorientovať, kde VZN platí a kde nie a tí, čo pijú vonku si ho určite študovať nebudú. Len na ilustráciu – zákaz platí na Strečnianskej1, 3, 5, 7, 9, 11, ale na párnych číslach už nie.

Úrad dal dokonca prísľub, že po lete, keď odhalia nové ´ohniská´, môžu poslanci VZN aktualizovať a pridať ďalšie ulice.
Nebolo by oveľa jednoduchšie rovno zakázať verejné popíjanie na celom území Petržalky? pýtajú sa mnohí logicky. Veď ktorý obyvateľ túži po opitých pod svojimi oknami? Takúto právomoc však zákon obciam neumožňuje.

Preto sa návrh poslanca Jána Bučana, žeby boli aspoň najkritickejšie zóny označené tabuľkou s informáciou a výškou pokuty, javí ako hodný zváženia.

Mestské VZN už 6 rokov zakazuje


 požívanie alkoholických nápojov v blízkosti škôl, cintorínov a zdravotníckych zariadení, kostolov, na detských ihriskách, na zastávkach MHD.
 Okrem toho menuje konkrétne lokality, kde je v Petržalke verejné popíjanie zakázané:
1. Kežmarské námestie
2. Muchovo námestie
3. Námestie hraničiarov
4. Námestie Jána Pavla II.
5. Námestie Republiky ( ohraničené ulicami Jiráskova, Markova, Tupolevova, Chorvátske rameno)
6. Nobelovo námestie
7. Ovsištské námestie
8. Vlastenecké námestie
9. Fedinova ulica
10. Kopčianska ul. vo vymedzení medzi Rusovskou ul. a Údernickou ul.
11. Prokofievova ulica
12. Rovniankova vymedzená ulicam. Romanova, Kutlíkova a Chorvátske rameno
13. Mlynarovičova ulica priestor miestneho trhoviska s priľahlými parkovacími plochami
Parkoviská a verejná zeleň
14. Vymedzený priestor medzi Beňadickou ulicou, Šášovskou ulicou, Vígľašskou ulicou a Jantárovou cestou (parkoviská a verejná zeleň)
15. Parkoviská a priestranstvá pred nákupnými centrami AUPARK a DANUBIA
16. Parkoviská a priestranstvá pred obchodnými centrami a predajňami spoločností BILLA, COOP Jednota, LIDL, KAUFLAND, TERNO vrátane Moja Samoška a TESCO
17. Sad Janka Kráľa.

Nové lokality v Petržalke, kde je podľa VZN zakázané verejné popíjanie

1. Mánesovo námestie v ohraničení ulicami Černyševského, Farská a bytového domu Mánesovo námestie č. 2 až 8
2. Humenské námestie v ohraničení ulicami Jasovská a Ľubovnianska
3. Koridor električkovej trate v centrálnej osi mestskej časti Bratislava-Petržalka vo vzdialenosti 50 metrov od koľajiska
4. Vymedzený priestor verejného priestranstva pred budovou Technopol, Kutlíkova 17, ohraničené ul. Romanova, Kutlíkova a Chorvátsky kanál a administratívna budova Technopol
5. Priľahlé chodníky a verejná zeleň do vzdialenosti 50 metrov od predajní potravín, a iných predajní s ponukou alkoholických nápojov umiestnených v bytových domoch, polyfunkčných domoch, samostatných nákupných centrách a iných stavbách technickej vybavenosti (napr. kotolne apod.), tržníc a trhovísk
6. Verejná zeleň a priľahlé chodníky v priestore vymedzenom bytovým domom na Smolenickej ul. č. 2 až 14, Šintavskou ul., Budatínskou ul. a chodníkom pre peších zul. Smolenickej na ul. Budatínsku k vjazdu na parkovisko Nákupnej galérie TESCO a Petržalská tržnica
7. Vnútroblok vymedzený bytovými domami a budovami Budatínska 63 až 81, Lietavská 6 až 16 a Znievska 26 až 38
8. Vymedzené verejné priestranstvo ohraničené ulicami Ševčenkova, Fedinova, Prokofievova a Jiráskova (Cik-Cak centrum a okolie)
9. Priestranstvá oplotených výbehov s cvičiskami pre psov na ul.a.Wolkrova b.Holíčska c.Vyšehradská
10. Pochôdzne terasy bytových domov vrátane schodíšť a nájazdových rámp na pochôdznu terasu:
a. Beňadická ul. č. 5, 7, 9, 11, 13, 15, 17, 19
b. Blagoevova ul. č.2, 4, 6, 8, 10, 12
c. Blagoeova ul. č. 14, 16, 18, 20, 22, 24
d. Bohrova ul. č. 3, 5
e. Fedinova ul. č. 2, 4
f. Gessayova ul. 12, 14, 16, 18, 20
g. Gessayova ul. č. 31, 33, 35, 37, 39, 41, 43, 45, 47
h. Holíčska ul. č. 1, 3, 5, 7, 9, 11, 13, 15
i. Jasovská ul. č. 1, 3, 3A
j. Jasovská ul. č. 2, 4, 6, 8, 10, 12
k. Krásnohorská ul. č. 1, 3
l. Lachova ul. č. 35, 37, 39
m. Mánesovo nám. č. 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
n. Mlynarovičova ul.č. 14, 16, 18, 20, 22, 24
o. Námestie hraničiarov 1A, 1, 3, 5, 7, 9, 11, 13
p. Námestie hraničiarov 2, 4, 6, 8
q. Nobelovo nám. 2, 4, 6, 8
r. Osuského ul. č. 1, 1a, 3, 3a
s. Pečnianska ul. č. 1A, 1, 3, 5, 7, 9, 11, 13, 15
t. Rovniankova ul. č. 2, 4, 6
u. Rovniankova ul. č. 5, 7, 9, 11, 13, 15
v. Rovniankova ul. č. 12, 14, 16
w. Strečnianska ul. č. 1, 3, 5, 7, 9, 11
x. Šustekova ul. č. 1, 3, 5, 7
y. Šustekova ul. č. 9, 11, 13, 15
z. Šustekova ul. č. 17, 19, 21, 23
aa. Šustekova ul. č. 25, 27, 29, 31
bb. Topoľčianska ul.č.8, 12, 14, 16, 18, 20, 22
cc. Tupolevova ul. č. 1, 3, 5, 7
dd. Vígľašská 1, 3, 5, 7, 9, 11, 13
ee. Znievska ul. č. 1, 3, 5, 7, 9, 11
ff. Znievska ul.č. 13, 15, 17, 19.

Pozn. v rámci pozmieňujúcich návrhov pribudli k lokalitám aj
 Furdekova 2,4,6,8 a Lachova 9-23 (vnútrobloky) – navrhol poslanec
Ján Bučan
 Verejné priestranstvá vymedzené štadiónom FC Petržalka
na Sklodowskej 1, Ovsištským námestím, bytovými domami
Medveďovej 1-21, Medveďovej 20, 6-34, ohraničené Dolnozemskou,
Mamateyovou a Gettingovou ulicou – navrhol poslanec Miroslav
Dragun
 Osuského, Jungmannova-celá terasa, Vavilovova 20-26,
Wolkrova 17-33, - navrhol poslanec Ivan Uhlár
 Petržalské korzo – od Železničnej stanice Petržalka
po Nobelovo námestie – navrhol poslanec Branislav Sepši
 Švabinského, Andrusovova, Ševčenkova – navrhla poslankyňa
Elena Pätoprstá

(in)

Páčil sa vám článok?

Najčítanejšie