Nariadenie o terasách v pešej zóne sa nedodržiava, sú väčšie ako by mali byť
Počas tohtoročnej sezóny mali letné exteriérové terasy reštaurácií a kaviarní v pešej zóne v centre mesta vyzerať inak ako dosiaľ. Všeobecne záväzné nariadenie, ktoré prijali staromestskí poslanci, sa však nedodržiava.
Podmienky určuje všeobecne záväzné nariadenie o pešej zóne, ktoré okrem iného stanovuje, že prevádzkovatelia letných terás (ich oficiálny názov je exteriérové sedenia) sú povinní zabezpečiť, aby na ulici zostal priestor pre vozidlá s povolením na vjazd do pešej zóny. Mestská časť túto problematiku riešila viackrát, vlani sa jej poslanci zaoberali aj materiálom nazvanom Zásady umiestňovania sezónnych exteriérových sedení v historickom jadre Bratislavy. Ten okrem iného presne vymedzuje, aká môže byť veľkosť zabratej plochy verejného priestranstva, aká môže byť minimálna vzdialenosť obrysu zabratej plochy od protiľahlej budovy, resp. medzi dvomi protiľahlo umiestnenými obrysmi zabratých plôch.
Aká je však prax? Na mnohých miestach v pešej zóne zaberajú letné terasy evidentne viac miesta, než by mali. Asi najvypuklejšie sa predimenzovanie terás - nielen na úkor vozidiel s povolením, ale najmä na úkor chodcov, predovšetkým mamičiek s kočíkmi, ako aj turistov, ktorým zakrývajú výhľad na fasády historických objektov - prejavuje na Michalskej ulici. Na uliciach v historickom centre dokonca vidno čiary vyznačené modrou farbou zrejme pracovníkmi miestneho úradu, určujúce, pokiaľ môže exteriérové sedenie siahať - letná terasa však vyčnieva do ulice aj o meter viac, než by mala. Majitelia a prevádzkovatelia reštauračných zariadení si očividne zo všeobecne záväzného nariadenia ťažkú hlavu nerobia.
Ako túto situáciu rieši mestská časť? „Za takéto konanie sú prevádzkovatelia sankcionovaní blokovými pokutami vo výške 1000 korún,“ uviedol vicestarosta Starého Mesta Andrej Petrek. „Vyššiu pokutu je možné uložiť len v správnom konaní, ktoré je zdĺhavé, pretože pokutovaný sa môže odvolať. Je prekvapujúce, že Krajský pamiatkový úrad odmieta vydávať záväzné stanoviská s tým, že je to vecou mestskej časti. Budeme iniciovať stretnutie s riaditeľom Krajského pamiatkového úradu, aby sme si stanoviská vyjasnili.“
Napriek tomu ostáva faktom, že mestská časť má páky na to, aby presadila dodržiavanie svojich všeobecne záväzných nariadení. Chce to len dôslednejší a tvrdší prístup.