Za prskavku pokuta, ale balík s výbušninami vám príde aj na dobierku
Ako sme vás už informovali, od 1. novembra platí na území Bratislavy všeobecne záväzné nariadenie, ktoré zakazuje používanie zábavnej pyrotechniky kategórie F2 a F3 celoročne, a to aj na Silvestra. Nariadenie však v sebe skrýva poriadne úskalia.
Ako sme písali minulý týždeň, pokutu už dnes môžete dostať aj za 70-centimetrovú prskavku v ruke a to až do výšky 500 eur. Bratislava totiž prijala mimoriadne prísne veobecne záväzné nariadenie, ktoré bude platiť dokonca i na Silvestra. Podrobnosti si môžete prečítať TU.
„Poslanci zjavne nepochopili, že pyrotechnika je veľmi široký pojem,“ tvrdí Dušan Korček zo spoločnosti, ktorá sa zameriava na špeciálne efekty a ohňostroje. Pyrotechnické výrobky používajú aj v divadlách, vo filmoch či na kultúrnych podujatiach.
A nie sú jediní, ktorým VZN skomplikovalo situáciu. „V kategóriách, ktoré poslanci zakázali, sa nachádzajú aj výrobky, ktoré sa používajú napríklad aj pri výcviku záchranných psov, pri cvičení hasičov, pri rôznych simuláciách pre záchranné zložky, filmovú a televíznu tvorbu. Čiže v princípe psov treba cvičiť za tabuľou Bratislava, filmy natáčať mimo mesta a už vôbec sa nepokúšať cvičiť napríklad hasičov? Alebo budú mestskí policajti pokutovať dobrovoľných hasičov napríklad za malé dymovničky?“ pýta sa Dušan Korček. Sám má psa a vie, čo sa s ním deje, keď dostane petardy do rúk nezodpovedný človek. Od poslancov čakal, že si vypočujú aj argumenty ľudí z branže, pretože aktuálne VZN nič nerieši.
Vo VZN má výnimku scénická pyrotechnika, detská zábavná pyrotechnika kategórie F1 a tiež ohňostroje, ktoré odpaľuje profesionálna firma. Tá však môže od novembra používať len kategóriu F4. Firmy, ktoré ich robia, však tvrdia, že kvôli cenovej dostupnosti a bezpečnostnému okruhu na ne používali zväčša kategórie F2 a F3, ktoré poslanci zakázali. Navyše, kategória F4 sú výbušné predmety a vybavenie povolení trvá približne tri mesiace. Avšak skoro nikto neplánuje ohňostroj tri mesiace vopred. Takže ľudia, ktorí chceli mať oslavy s profesionálnym ohňostrojom na území mesta, dnes pôjdu svoje peniaze míňať inde.
„Je pre mňa nepochopiteľné, že sa chystáme diskriminovať aj profesionálne ohňostroje, hoci majú veľmi náročné bezpečnostné opatrenia, vrátane koordinácie s letiskom a plavebnou správou a robia ich kvalifikovaní ľudia,“ pokračuje Dušan Korček. Paradoxne po týchto informáciách znie fakt, že v súčasnosti si ktokoľvek dokáže cez internet zohnať dokonca aj výrobky kategórie F4, ktoré patria len do rúk profesionálov. „Pyrotechnika ide bežnou poštou, často na dobierku, hoci podľa zákona by ju mal doviezť špeciálny kuriér ako poistenú zásielku len do vlastných rúk človeka, ktorý spĺňa vekové kritériá.“
Posielanie balíkov s „výbušninami“ je podstatne nebezpečnejšie ako prskavka na Silvestra. Toto však kompetentných akoby netrápilo. Rovnako ako to, že tovar by mal byť prístupný len v odborných predajniach a nie v regáloch supermarketov. Výsledok? Tí, ktorí robia ohňostroje nelegálne, ich budú robiť ďalej, a tí, ktorí ich robili legálne, skončili. A my sami sme zvedaví na priestupky a počet pokút, ktoré tento rok udelia mestskí policajti na Silvestra.
(in, Foto: archív))