Pohrebných miest je málo - aké sú iné možnosti pochovávania?
Kedysi sa v Bratislave iba pochovávalo, ale nedostatok hrobov na cintorínoch urýchlil vznik krematória a urnového hája na Hodonínskej ceste. Popol zosnulých sa tu ukladá už od roku 1968. V súčasnosti vo svete, ale aj u nás pribúdajú nové možnosti, ako nakladať s ľudskými pozostatkami. Viete o nich?
Pohrebnícka spoločnosť Marianum napríklad plánuje v našom hlavnom meste zriadiť ekologický cintorín, kde z ľudských pozostatkov vyrastú stromy, ale novým trendom je vytvoriť z popola rôzne kryštálové predmety, šperky či dokonca umelecké dielo. Nielen finančná náročnosť pohrebu prispieva k tomu, že ľudia hľadajú aj iné možnosť uloženia pozostatkov svojich blízkych.
Marianum registruje trendy v pohrebníctve a myslí aj na skupinu ľudí, ktorá v súvislosti s pohrebom nechce veľa platiť a zároveň sa chce správať ekologicky. „Pripravujeme do svojej ponuky už aj uloženie popola do ekologickej urny, ktorá sa do roka rozloží a popol splynie so zemou,“ hovorí riaditeľ spoločnosti Radoslav Vavruš. „Druhá možnosť je, že sa do urny vloží s popolom aj semienko a vyrastie z neho strom alebo krík. V škandinávskych krajinách je to bežný spôsob pochovávania. V tomto momente máme už aj my vytvorený základný koncept a vybraté miesto, kde by sme toto v Bratislave realizovali. S ekologickým pochovávaním by sme mali začať na jednom zo súčasných cintorínov. Je však nutné ešte dotiahnuť niektoré detaily, avšak základnú predstavu už máme. V súčasnosti už posudzujeme aj možné ekologické urny.“
Spomienka v šperku
„Šperky s odtlačkami prstov svojich milovaných zosnulých ľudí oslovili,“ hovorí Tomáš Stríž z rodinnej firmy, kde má pohrebníctvo dlhú tradíciu. Aj preto už od pätnástich pomáhal rodičom v pohrebnej službe. „Naši chceli, aby som si prešiel všetkým, čím si prešiel otec aj dedo, a preto som už ako tínedžer chodieval s otcom aj vyzdvihovať telá do márnice,“ hovorí. Keď však dospel, vybral sa trocha odlišným smerom. Pred siedmimi rokmi začal ako jeden z prvých na Slovensku vyrábať spomienkové predmety. „Chcel som dať ľuďom niečo, čo im dodá pocit, že majú svojho blízkeho stále pri sebe,“ vysvetľuje, ako začali vznikať prvé kryštálové predmety, v ktorých je vložený popol zosnulého. Keď ho istá klientka poprosila, či by mohol zvečniť odtlačok palca jej zosnulého otca v zlatom prívesku, súhlasil. A tak vznikol jeden z jeho najoriginálnejších spomienkových predmetov.
Popol zosnulých dnes môže byť uložený v množstve kryštálových predmetov, ako sú sošky alebo prívesky. Je dokonca možné vytvoriť z popola zosnulého obraz na plátne. Slováci sú však konzervatívnejší v porovnaní s ľuďmi zo zahraničia a záujem o tento produkt zatiaľ nie je veľký. Tomáš tvrdí, že s netradičnými požiadavkami sa nestretáva, ale keď príde klient s osobitou žiadosťou, vždy sa snaží nájsť riešenie.
(in, foto int)