Prácu hasičom v Bratislave sťažuje statická doprava
Hasičom komplikuje situáciu pri ich zásahu pri požiaroch najmä statická doprava. Tá totiž ovplyvňuje dostupnosť k požiaru, ako aj prípadnú evakuáciu osôb pomocou vysokozdvižnej techniky. Najťažšia situácia je pri hustej koncentrácii bytoviek, kde je málo parkovacích miest.
„Najčastejšie obmedzenie nielen pri postavení výškovej techniky k budovám, ale vôbec v príjazde k miestu udalosti tvorí statická doprava. Autá sú často zaparkované na chodníkoch, po oboch stranách cesty a značne obmedzujú prejazdnú šírku cesty," uviedol veliteľ hasičskej stanice Hasičského a záchranného útvaru hlavného mesta SR Bratislava Marián Dritomský.
Dodal, že nie sú ani zriedkavé prípady, keď hasiči smerujúci k horiacemu bytu musia vystúpiť z auta a ručne premiestňovať zaparkované vozidlo. Strojníci musia v úzkych prejazdoch niekedy znížiť rýchlosť na menej ako rýchlosť chôdze, aby sa mohli s hasičskou technikou dostať na miesto zásahu.
Rýchlosť zásahu sa odvíja aj od voľného priestoru v okolí bytoviek. Čím je väčší, tým sú podmienky na manipuláciu s technikou lepšie. Na rozloženie výškovej techniky, ako je otočný rebrík a plošina, majú v prvom rade vplyv podmienky nástupnej plochy - jej šírka, sklon, povrch, a prítomnosť prekážok v okolí - budovy, stromy, nadzemné káblové vedenia, prítomnosť trolejových vedení. „Nie je možné stabilizovať techniku podperami na poklopoch kanálov, na podmáčaných, zľadovatených plochách či na plochách nedostatočne únosných. Pri nevysunutí stabilizačných podpier na maximálnu šírku v obmedzenom priestore je stále možná manipulácia s ramenom, ale s obmedzeniami - nižšia nosnosť koša, menšie bočné vyloženie, prípadne menšia dosiahnuteľná výška," uviedol Dritomský.
Medzi ďalšie komplikácie pri zásahoch patrí aj stav techniky, ktorou je hasičský zbor vybavený. „V zásade moderná technika je rýchlejšia a bezpečnejšia. Čas dosiahnutia maximálnej výšky od zastavenia vozidla môže byť pri niektorých nových typoch menej ako minúta, pri iných starších typoch aj štyri minúty," uviedol Dritomský.
Pri kolaudácii stavieb sa robí kontrola vyhotovenia stavby v súlade s požiadavkami riešenia protipožiarnej bezpečnosti stavby.
(mch)