Zhromaždenie na Hodžovom námestí zrušili
Starosta bratislavskej mestskej časti Staré Mesto Andrej Petrek zrušil zhromaždenie na Hodžovom námestí, kde si prišlo niekoľko stoviek mladých a skupina starších ľudí pripomenúť 70. výročie vzniku vojnového slovenského štátu.
Ako povedal Petrek pre agentúru SITA, dôvodom bolo, že tu odznel pozdrav Na stráž! Účastníci zhromaždenia sa nerozišli a pokračovali v prejavoch. Tažkoodenci obstúpili jednu časť námestia, na mieste sú už aj policajti na koňoch. Polícia vyzvala účastníkov zhromaždenia aby sa rozišli, keďže tak neurobili, začali ich ťažkoodenci vytláčať z námestia.
Niekoľko stoviek predovšetkým mladých ľudí v čiernom oblečení s vyholenými hlavami, niekoľko predstaviteľov českého Národního odporu a skupina starších ľudí, sa zišlo po 13:00 na Hodžovom nám. v Bratislave, aby si pripomenula 70. výročie vzniku vojnového slovenského štátu. Bezpečnosť na tomto podujatí zabezpečujú desiatky policajtov, medzi ktorými sú aj psovodi a ťažkoodenci.
Na akcii ako prvý vystúpil "vodca" Slovenskej pospolitosti Ivan Sýkora, ktorý sa v prejave pochvalne vyjadroval o Slovenskej republike 1939 - 1945, ktorá bola podľa neho vyhlásená demokratickým spôsobom. Jeho prejav bol prerušený skandovaním hesla "Slovenský štát" a "Sláva Tisovi". Po ňom vystúpil bývalý voda Slovenskej pospolitosti Marián Kotleba, ktorý kritizoval súčasnú politickú moc na Slovensku. Podľa neho vláda používa dvojaký meter na trestanie ľudí a ako príklady uviedol obvinenie mladého nacionalistu za pozdrav Na stráž! a na druhej strane prepustenie z väzby na kauciu podozrivého, ktorý na Donovaloch údajne zabil mladého muža.
Aj Marián Kotleba sa vyjadril k vojenskému slovenskému štátu, k otázke prenasledovania židov. Konštatoval, že "my sme národnosti slovenský, nie židovskej, preto nás táto otázka nezaujíma. Podujatie by malo pokračovať pochodom "Za národ" až na Martinský cintorín.
Policajti zasiahli proti bývalému vodcovi Slovenskej pospolitosti Mariánovi Kotlebovi na zhromaždení na Hodžovom nám. v Bratislave, kde si stovky mladých ľudí v čiernom oblečení pripomína 70. výročie vzniku vojnového slovenského štátu. Na záver svojho prejavu povedal Kotleba "vyskúšajme si demokraciu a pozdravil prítomných: Na stráž! Následne ho policajti vyviedli spomedzi zúčastnených a zadržali, čo vyvolalo nevôľu účastníkov podujatia. Policajti posilňujú svoje sily a prichádzajú ďalší ťažkoodenci.
AKTUALIZOVANÉ (14.3.2009, 18:23): Na Martinskom cintoríne v Bratislave sa približne o 17:00 h skončil pochod, ktorým si jeho účastníci pripomenuli 70. výročie vzniku Slovenskej republiky 1939 - 1945. Na symbolickom hrobe prezidenta vtedajšieho štátu Jozefa Tisa rozprestreli transparent z nápisom "Za Boha život, za národ slobodu" a viacero slovenských zástav. Spomienku otvoril výkonný predseda Slovenskej ľudovej strany Jozef Sásik, ktorý v prejave velebil Tisa i prvý slovenský štát. Avizoval, že pripravuje publikáciu prejavov Tisa a Andreja Hlinku, ktoré predniesli v Národnom zhromaždení v Prahe.
Vyhlásil, že hlavnému rečníkovi, ktorým mal byť Marián Kotleba, policajti pri zásahu údajne zlomili ruku. Zároveň kritizoval súčasnú vládu za dnešný policajný zákrok. "Peter Colotka a Jozef Lenárt boli páni komunisti v porovnaní s dnešnými súdruhmi," vyhlásil. Prítomných vyzval, aby išli v prezidentských voľbách voliť a na hlasovacích lístkoch vyškrtli všetky mená, pretože kandidáti nespĺňajú národný, kresťanský a sociálny rozmer.
Pri symbolickom Tisovom hrobe vystúpil aj zástupca poľských nacionalistov Bartosz Bekier. Ten vyhlásil, že Poliaci a Slováci majú rovnakú vieru a krv a v Európe môžeme len ťažko nájsť bližšie národy. "Slováci, Poliaci a Česi sme si najbližšou rodinou," vyhlásil. Podľa neho by tieto tri národy mali vytvoriť stredoeurópsku konfederáciu, ktorá zastaví pochod bruselských boľševikov. Zároveň ospravedlňoval podiel Tisa na nemeckej agresii voči Poľsku. Podľa neho konal pod nátlakom.
S prejavom vystúpil aj vodca Slovenskej pospolitosti Ivan Sýkora. Ten vyzval, aby nacionalisti neoslavovali "naše osobnosti" v krčmách a prestali s bitkami na futbale. "Správny nacionalista si uctí pamiatku tým, že sa konečne prestane báť," zdôraznil.
Podľa policajného viceprezidenta Stanislava Jankoviča na pochod nacionalistov dnes dozeralo 350 policajtov. Tí predviedli osem osôb. Poprel informácie, že Kotleba bol pri zásahu zranený. Podľa Jankoviča polícia vznesie voči Kotlebovi obvinenie za propagáciu hnutí smerujúcich k potláčaniu práv a slobôd.
Pri cintoríne bol potrebný aj zásah záchranárov. Tí museli sanitkou odviezť zástupcu Miestneho úradu v Ružinove, ktorý mal dohliadať na priebeh akcie, pre problémy s chrbticou.
(sita)