Hasičský zbor bojuje s ohňom, aj s vodou a vetrom
Rok 2008 priniesol v Bratislave niekoľko zaujímavých udalostí, počas ktorých zasahovali príslušníci Hasičského a záchranného zboru v Bratislave. Nechýbajú medzi nimi záchranné akcie ľudí aj zvierat, ale aj likvidácia požiarov, veternej smršte, či napríklad likvidácie požiarov amfiteátra alebo budov bývalého pivovaru Stein.
HORÚCO NA ŠEVČENKOVEJ
Hneď na začiatku vlaňajšieho roka, 3. januára 2008, príslušníci útvaru zachraňovali topiaceho sa muža v jazere Veľký Draždiak.
O štyri dni neskôr privolali hasičov na Obchodnú ulicu, kde v automobile na odvoz komunálneho odpadu, v priestore, kde sa vysypáva odpad, sa nachádza mŕtvola muža. Ten bol v oblasti hrudníka lisom pritlačený na konštrukciu auta.
V sobotu 12. januára hasičské jednotky zachraňovali psa, ktorý sa prepadol cez tenkú vrstvu ľadu na Malom Draždiaku. Pomocou lán a backboardu sa hasiči dostali k zvieraťu a vytiahli ho von.
Tri zásahy počas troch mesiacov zaregistrovali na Ševčenkovej ulici, ten štvrtý v jednom z bytov prišiel 13. januára... Dosť na jeden objekt.
Klasická zábavka detí, ale aj dospelých vystrašila návštevníkov obchodného domu na Kamennom námestí. Stalo sa to 18. januára a privolaní hasiči pomohli uzavrieť a skontrolovať celý priestor. Neznámy mužský hlas sa však nevzdával a o necelú hodinu oznámil, že bomba je, ale tentoraz v priestoroch hasičských staníc.
V nedeľu 27. januára silný nárazový vietor spôsobil popadanie stromov, stĺpov verejného osvetlenia, reklamných pútačov. Zasahovalo 75 hasičov, ktorí od 19.40 až do 22.30 h zaznamenali 19 výjazdov.
K dvom úrazom počas jedného dňa prišlo 28. januára na stavenisku Tri veže. Najskôr sa zrútil pracujúci robotník, pričom zostal vo výške 50 metrov. O pár hodín neskôr spadol druhý robotník zo šiesteho poschodia na štvrté. Pri oboch nešťastiach, ktoré sa, našťastie, neskončili smrteľnými zraneniami, zasahovali aj hasiči.
V prvý marcový deň sa uskutočnilo 31 výjazdov, ktoré spôsobila veterná smršť. Väčšinou išlo o odstraňovanie popadaných stromov, bilbordov, striech. Jeden strom dokonca zasiahol štyri autá, ďalší padol na auto, v ktorom ešte sedel človek.
HOREL AMFITEÁTER
Koncom apríla vystrašil obyvateľov v okolí Horského parku požiar bývalého amfiteátra. Na pomoc prišli aj jednotky z Pezinka a z Malaciek, požiar však stihol napáchať ešte väčšie škody na už aj tak zdevastovanom objekte.
Na piatok 16. mája bude v zlom spomínať vodička Peugeotu 307. Jej autíčko sa totiž z parkoviska na Fajnorovom nábreží pomaly zosunulo do Dunaja, kde ešte chvíľu bojovalo s prúdom, no nakoniec kleslo ku dnu. Okrem hasičov zasahovali aj potápači.
Krátko po polnoci 19. júna prišlo k silnému požiaru jednoposchodového skladu na Úderníckej ulici. Išlo o sklad s nábytkom, čo malo za následok extrémne sálavé teplo, ktoré sťažovalo samotné hasenie a jeho vplyvom sa poškodzovala hasičská technika. Hasenie trvalo celý deň, časť jednotiek sa vrátila do stredísk až po vyše 24 hodinách.
Od júla do konca roku štyrikrát horel aj areál bývalého pivovaru Stein. Prvý raz sa tak stalo 9. júla, druhý raz 28. júla, tretí zásah prišiel 17. septembra a posledný 3. decembra.
Vo štvrtok 30. októbra sa stala dopravná nehoda na Patrónke, ktorá sa skončila siedmimi zranenými cestujúcimi autobusu. Hasiči mali najviac problémov s vyprosťovaním zakliesneného vodiča.
Začiatkom novembra mimulého roku sa stala nepríjemná udalosť vo Vajnoroch. Vo štvrtok 6. novembra došlo k mimoriadnej udalosti, úniku nebezpečnej látky - etylénoxidu - z poškodeného horného ventilu na cisterne, ktorá bola pristavená na vajnorskej železničnej stanici. Hasiči rýchlo zabezpečovali evakuáciu okolia, zriadenie bezpečnej zóny a dekontaminačné pracovisko.
AUTO PRED STANICOU
Perlička na záver - 16. novembra museli príslušníci útvaru zasahovať aj na vlastnom pracovisku. Pred hasičskou stanicou na Radlinského ulici totiž zaparkoval vodič Audi A3 tak šikovne, že blokoval výjazd hasičských jednotiek zo stanice. Auto odstránili pomocou hydraulickej ruky technického automobilu z hasičskej stanice HS 5 Čapajevova a odovzdali príslušníkom mestskej polície.
Z jednotlivých bratislavských častí bolo najviac zásahov v Rusovciach (25), nasledujú Petržalka (19), Ružinov (11), Záhorská Bystrica (10), Podunajské Biskupice a Dúbravka (po 9), Devínska Nová Ves (7), Staré Mesto (5), Jarovce a Devín (po 4), Čunovo (3).
Celkovo išlo o požiare (1196), technické zásahy (1118), ekologické zásahy (109), plané poplachy (262), požiare bez zásahu (51).
Požiare boli pri kontajneroch a na skládkach odpadu (432 - 34,7 percenta), v budovách a objektoch (394 - 31,6 percenta), v prírodnom prostredí (184 - 14,8), v dopravných prostriedkoch (130 - 10,4 percenta), ostatné požiare (106 - 8,50 percenta).
(mm)
FOTO - Roman Strmiska