Oplatilo sa odpratať sneh z chodníkov
Zanešvárenie mesta snehom v takom rozsahu, v akom zostalo po snežení 7. februára, asi nemá v posledných rokoch obdobu, iba azda počas kalamity v roku 1987 zostali kopy snehu v meste toľko dní.
Na rozdiel od predchádzajúcich snežení v túto zimu zostalo viac snehu aj na chodníkoch. V Starom Meste hneď po skončení sneženia, 8. februára, asistenti verejného poriadku urobili kontrolu a v sedemdesiatich prípadoch zistili, že chodník je neschodný. Upozornili na to majiteľov priľahlých nehnuteľností a zaúčinkovalo to. Pri ďalšej kontrole zistili, že väčšina zodpovedných si povinnosť splnili. Hriešnikom uložili na mieste pokuty od 100 do 1000 korún, celková výška uložených pokút predstavuje 3000 korún. Asistenti však spravili 27 fotografií a tie poslúžia v správnom konaní. Tam môže pokuta, ak ide o právnickú osobu, dosiahnuť výšku až 200-tisíc.
Nekontrolovali len asistenti - mestskí policajti zaregistrovali 87 priestupkov, na ktoré zodpovedných upozornili. Peter Pleva, hovorca mestskej polície, uvádza, že ak si chodec na nevyčistenom chodníku ublíži, alebo spôsobí škodu na veciach, môže si náhradu uplatňovať súdnou cestou. Upozorňuje však, aby si zabezpečil svedka a podľa možnosti aj fotografickú dokumentáciu. Odstraňovanie snehu a ľadu z chodníka je podľa neho vo všetkých mestských častiach povinnosťou správcu, nájomcu alebo vlastníka nehnuteľnosti. Chodníky je nutné čistiť po celej šírke, pokiaľ ich oddelenie od vozovky alebo komunikácie je zreteľne výškovo alebo vodorovne označené. Na miestach, kde chodník vyznačený nie je, treba čistiť pruh šírky 1,5 metra priliehajúci k nehnuteľnosti. Pri vytrvalom snežení alebo tvorbe námrazy to treba robiť i viackrát za deň, nočný sneh sa musí odstrániť do šiestej hodiny ráno.
Z Ružinova nehlásili žiadne nedostatky, snažili sa však odstrániť čo najviac snehu a očistiť chodníky i komunikácie pred avizovanou vlnou nových mrazov, ktorá by mohla situáciu zhoršiť. Na otázky týkajúce sa situácie v mestských častiach sme nedostali viac odpovedí.