Pokĺznutie na chodníku môže byť drahé
Za posledné desaťročia sme odvykli príchodu zimy v jej pravý čas, ale na november nie sú poľadovica a klzké vozovky či chodníky nezvyčajným atribútom. Na jeho existenciu však väčšinou reagujeme - kto je zodpovedný?
Rozdelenie zodpovednosti je však jasné a jednoduché. Ako nás informoval Marián Blaho, vedúci oddelenia cestného hospodárstva na magistráte, zodpovednosť za vozovky je viazaná na ich kategorizáciu. Teda za cesty prvej a druhej triedy zodpovedá magistrát, za cesty tretej, štvrtej triedy a za príležitostné komunikácie zodpovedajú jednotlivé mestské časti. Ich povinnosťou je odstrániť sneh, cestu sprejazdniť a predovšetkým ju upraviť tak, aby bola bezpečná. Pokiaľ ide o parkoviská, zodpovednosť za ne vyplýva z toho, z akej cesty sa na ne vchádza. Teda parkoviská (a iné nezastavané plochy) pri cestách vyšších kategórií patria mestu, malé parkoviská na sídliskách mestským štvrtiam, tretia kategória parkovísk sú účelové pri väčších nákupných či kultúrnych centrách a podobne - tam za ne nesú zodpovednosť vlastníci týchto centier, pokiaľ sú aj vlastníkmi plochy, na ktorej je parkovisko. M. Blaho však upozorňuje, že pre nedostatok financií sa parkoviská udržiavajú len v lete, v zime sa sneh z nich neodstraňuje.
Čo sa však týka drvivej väčšiny obyvateľov, je zodpovednosť za chodníky. Tá tiež jednoznačne vyplýva zo zákona - nesie ju majiteľ priľahlej nehnuteľnosti, prípadne jej správca. To znamená, ak sa o bytový dom stará svojpomocne spoločenstvo vlastníkov, ono nesie aj zodpovednosť za udržiavanie chodníka. Ak zverilo starostlivosť o dom správcovi, jeho povinnosťou je aj odstraňovanie snehu a ľadu z chodníkov. M. Blaho uvádza, že zvyčajne sa pokĺznutie chodca na cudzom chodníku končí súdom. Poškodený si môže uplatniť nielen bolestné a ušlý zisk, ale aj nepriame následky pádu a sú prípady, keď išli tieto požiadavky do desaťtisícov korún. Má preto zmysel dbať o to, aby sa to pred vaším domom nekĺzalo.