Krádeže kovov v meste sa v podstate tolerujú
V niekoľkých zberniach surovín nás informovali, že pri odovzdávaní krytov na kanalizáciu musíme mať doklad o ich pôvode, ale ak ich rozbijeme na črepy, osvedčenie už netreba.
Na odovzdávanie hliníka stačí preukázať sa občianskym preukazom (ak nie ste priamo známy pracovníka zberne) a medené drôty nasekané na kúsky tiež nikoho nevzrušujú. Anna Benedikovičová zo spoločnosti Zberné suroviny s celoštátnou pôsobnosťou hovorí, že oni sa striktne riadia zákonom o odpadoch, § 19, ods. 3, písm. d. tvrdí, že v ich zberniach nevykupujú ani v zlomkoch koľajnice, dopravné značky, návestidlá, zvodidlá a ďalší taxatívne vymenovaný materiál. No my sme len jedna firma v porovnaní so stovkami drobných nezávislých súkromných zberných firiem,“ upozorňuje A. Benedikovičová. Ich spoločnosť vraj prevádzkuje v Bratislave osem výkupní - okrem nej sme však v meste narátali minimálne 25 ďalších.
Polícia pripúšťa, že boj proti zlodejom kovov a ich komplicom z obchodu s druhotnými surovinami sa pohybuje len na úrovni bežnej rutiny a nič viac. Vyplýva to aj z vyjadrenia hovorkyne bratislavskej polície Tatiany Kurucovej: „Krádežiam a poškodzovaniu verejnoprospešných zariadení i majetku v súkromnom vlastníctve polícia venuje rovnakú pozornosť ako ktorejkoľvek protiprávnej činnosti a aj zberné suroviny kontroluje v rámci bežnej služby.“ Prednosta jedného z miestnych úradov pokladá návrh T. Kurucovej, aby výkupcovia dôsledne žiadali doklad o pôvode odovzdávaného kovu za kontraproduktívny: „Výkupca nebude chcieť doklad o vykupovanej surovine. Čím viac vykúpi, tým viac zarobí, jeho pôvod kovov nezaujíma.“ Novinkou je myšlienka, že problému by mala viac pozornosti venovať Slovenská obchodná inšpekcia.
Že sa tejto trestnej činnosti venuje malá pozornosť a že lupiči kovov sú fakticky tolerovaní, ilustruje počet zaregistrovaných prípadov. Napriek tomu, že takmer na každej ulici chýbajú kryty na kanály a kanálové vpuste, poodtŕhané sú mreže žľabov, dopravné značky a kovové tabule, z 5703 majetkových trestných činov v kraji za prvé tri mesiace tohto roku sa len 52 eviduje ako krádež hutníckeho materiálu!
Presnejší obraz o protispoločenskom rozmere krádeží kovov poskytuje štatistika železničnej polície. Zástupca bratislavského riaditeľa Patrik Jedenástik informoval, že od 1. januára napáchali zlodeji kovov železnici škodu takmer za 600-tisíc. Z 58 skutkov objasnili osem. Podľa jeho slov útoky zlodejov neohrozujú bezpečnosť dopravy a cestujúcich, tá je zaistená súborom ďalších opatrení. No bráni sa aj železnica - lukratívnu meď nahradzujú, kde sa dá, menej zaujímavou oceľou.
Gustav Bartovic