Aj vám to prekáža? Bratislavu zdobia sochy od známych umelcov, mnohé mená sú však zamlčané
Zdroj: ac
Bratislava je mesto anonymných sôch a ich tvorcov - takýto podnet nám poslala Bratislavčanka Marta a vymenovala viacero výtvarných diel v parkoch, pri ktorých niekde chýba názov diela, inde aj meno jeho autora a ďalšie údaje. Riaditeľ ústavu ochrany pamiatok vysvetľuje, prečo je osadenie informačných tabuliek niekedy zložité.
Naša čitateľka upozornila na sochy v bratislavskom Starom Meste, pri ktorých márne hľadala meno ich autora, niekde chýbal i názov sochy a konkrétnejšia informácia o zobrazenom diele. Napríklad pri bronzovej buste Sama Chalupku osadenej do veľkého bloku opracovaného kameňa v parčíku na Legionárskej ulici sa dozvieme len meno tejto osobnosti a dátum narodenia a úmrtia. Chýba však zmienka o tom, že ide o básnika (je autorom o. i. známej hrdinskej epickej básne Mor ho!) a národného buditeľa, takisto je „zamlčaný“ tvorca sochy Pavol Chrťan.
Zdroj:
ac
Bronzová busta Sama Chalupku, jej autorom je Pavol Chrťan.
Rovnako anonymné je dielo Slncový kôň, ktoré zdobí park na Račianskom mýte. Autorom tejto pamätihodnosti, ktorá prepája ríšu fantázie a rozprávok s túžbou človeka odpútať sa od zeme, je jeden z našich najvýznamnejších sochárov Alexander Trizuljak. Zaujímavosťou je, že plastika sa pôvodne volala Janko a tátoš a mala byť súčasťou fontány – na webstránke Mestského ústavu ochrany pamiatok si môžete o nej prečítať viac.
Zdroj:
ac
Slncový kôň od Alexandra Trizuljaka
Do tretice spomeňme sochu Hirošima, pamätník obetí atómovej bomby v Hirošime, ktorý nájdete v parku na Račianskom mýte - na mieste, kde bola kedysi socha milicionára od Jána Kulicha. Autorom plastiky z kovu, ktorá zobrazuje kľačiacu ženu so zaklonenou hlavou a s veľkou ranou na hrudi, je významný sochár Tibor Bartfay. Aj v tomto prípade (a mnohých ďalších) však budete márne hľadať aspoň tie najzákladnejšie informácie ako názov diela a meno jeho tvorcu. Prečo?
Zdroj:
ac
Sochu Hirošima vytvoril Tibor Bartfay.
„Osadenie info-tabuliek sa zdá byť jednoduchá vec, ale keďže aj takáto drobnosť musí byť právne ´čistá´, ide to pomaly,“ vysvetľuje riaditeľ Mestského ústavu ochrany pamiatok v Bratislave (MÚOP) Ivo Štassel. Podľa jeho slov existuje pri hlavnom meste aj komisia pre diela vo verejnom priestore, ktorá sa už dlhší čas zaoberá agendou označenia pomníkov a výtvarných diel, ibaže...
„Vôľa na tento počin tu je, ale narážame na problémy skôr administratívneho charakteru. Napríklad nie je známy vlastník mnohých diel; nie je menovaný správca diel, ktorý by takéto veci riešil (správcu môže určiť iba vlastník); archívne doklady určujúce vlastnícke vzťahy sú zachované iba k niektorým dielam, zďaleka nie ku všetkým; na úrovni samosprávy nie je dostatok financií, keďže štát zlyháva pri financovaní samospráv,“ uvádza viaceré z problémov riaditeľ MÚOP. Ubezpečuje však, že veci sa pomaly hýbu - diela teraz prevádzajú do správy jednej mestskej organizácie, od čoho si mesto sľubuje lepší prístup k ich údržbe a fungovaní.
Ďalší náš čitateľ Peter pripomenul, že vlastníkom mnohých sochárskych diel v uliciach Bratislavy vrátane spomenutých je práve mesto Bratislava (na webe umeniemesta.sk sa o nich dočítate viac). Takže tu by problém s ich označením nemusel byť...
(ac)
Na Námestí Eugena Suchoňa sa uskutoční podujatie k 37. výročiu Sviečkovej manifestácie
Pri príležitosti utorkového 37. výročia Sviečkovej manifestácie sa v Bratislave uskutoční spomienkové podujatie. Spojené bude so sviečkovým sprievodom k pamätníku a programom na Námestí Eugena Suchoňa.