Pováľané pomníky, zničené lavičky: Ondrejský cintorín si zaslúži lepšiu starostlivosť
Zdroj: BN
Historický Ondrejský cintorín v bratislavskom Starom Meste vyhľadáva veľa ľudí, aby si tu oddýchli od ruchu mesta, no často odchádzajú znechutení. Starostlivosť o túto kultúrnu pamiatku zďaleka nie je taká, akú si zaslúži. Prechádzky okolo niektorých pomníkov môžu byť dokonca životu nebezpečné, pričom mnohé sú v havarijnom stave už roky. Nezaujíma to kompetentných?
Ondrejský cintorín, ktorý patrí k najstarším v Bratislave, bol založený v roku 1784. Patrí medzi pietne miesta, kde za uplynulých vyše dvoch storočí pochovali mnohých významných občanov niekdajšieho Prešporka, ale aj súčasnej Bratislavy a Slovenska.
Už v časoch, keď bola Bratislava korunovačným mestom uhorských kráľov a sídlom uhorského snemu, tu našli miesto svojho posledného odpočinku nielen členovia známych šľachtických rodov a cirkevní hodnostári, ale aj vysokí štátni úradníci. Postupne tu pribúdali honosné i menej okázalé rodinné hrobky, ktoré sú dodnes nemými svedkami pohnutej histórie nášho mesta. Viaceré boli vyhlásené za kultúrnu pamiatku.
Zdroj:
BN
Hrobka Juliusa Prügera (a okrem nej desiatky ďalších) bola vyhlásená za kultúrnu pamiatku.
Väčšinu starších pomníkov zdobia nemecké a maďarské nápisy, kým na novších náhrobkoch sa vynímajú nápisy v slovenčine. To verne odzrkadľuje dejinné premeny, ktoré vplývali na pestrú skladbu obyvateľov mesta. V posledných rokoch sa na Ondrejskom cintoríne pochováva iba výnimočne, ak ide o významné osobnosti kultúrneho, umeleckého či politického života. Bežného návštevníka však zarazí na cintoríne niekoľko vecí.
Zdroj:
BN
Strecha hrobky sa prepadáva dovnútra - toto upozornenie sa objavilo aj v odkaze pre starostu ešte v roku 2016.
Človek by očakával, že starostlivosť o toto pietne miesto bude na úrovni primeranej jeho významu. Skutočnosť je však prinajmenšom rozpačitá. Nájdu sa totiž pomníky nielen zubom času načaté, ale aj zničené a zvalené. Je zrejmé, že rodiny mŕtvych z čias podunajskej monarchie už buď vymreli, alebo po mnohoročnom pobyte v zahraničí, kde si našli nový domov, zabudli na svoje bratislavské korene a hroby svojich predkov.
Zdroj:
BN
Padajúci pomník podopiera železná tyč.
Zdroj:
BN
Upozornenie na rizikovú zónu.
Monumentálne pomníky, na ktorých sú často už nečitateľné nápisy, sú v niektorých prípadoch také vychýlené z vertikálnej polohy, že hrozí ich zrútenie. Sú aj také, ktoré už podľahli gravitácii. Machom zarastené betónové dosky na viacerých hroboch sú vychýlené a odhaľujú centimetrové otvory dovnútra. A drevené lavičky rozmiestnené po cintoríne sú z veľkej časti zničené, polámané či prehnité.
Zdroj:
BN
Spadnuých pomníkov je na cintoríne viac.
Návštevník Ondrejského cintorína môže byť právom znechutený. Kontrast oproti vedľajšej pekne upravenej a hojne navštevovanej Medickej záhrade je výrazný. Ako keby bol mimo záujmu kompetentných, ktorí nemajú snahu o nápravu. Pritom je možné tento nelichotivý stav zlepšiť aj bez vynaloženia väčších finančných prostriedkov, už len opravou zničených lavičiek.
Zdroj:
BN
Viaceré hroby sú opustené...
Čo na to Marianum?
Ondrejský cintorín je vo vlastníctve Rímskokatolíckej cirkvi, no organizácia Marianum – Pohrebníctvo mesta Bratislava má zverenú do správy jeho údržbu. „To znamená najmä udržiavanie poriadku, udržiavanie čistých obvodových múrov cintorína a údržbu chodníkov. Okrem bežnej údržby sme za posledný rok vymenili malú historickú bránku aj hlavnú bránu pre vstup vozidiel a na obvodových múroch z dvoch strán odstránili grafiti,“ vysvetlila za Marianum pre banoviny.sk Katarína Šemberová, vedúca oddelenia komunikácie a obchodu. Suma vynaložená na spomínané aktivity dosiahla podľa nej takmer 157-tisíc eur.
Zdroj:
Simona Hollósyová
Jeden zo zvalených pomníkov.
Ďalším plánom Marianumu sú najmä opravy priľahlých chodníkov na cintoríne, odstraňovanie grafitov, rekonštrukciu budovy správcu a osadenie novej studničky. „Čo sa týka lavičiek, tie sme už začali postupne vymieňať. Staré lavičky nahrádzame novým mestským mobiliárom. Aktuálne je vymenených 9 lavičiek, postupne plánujeme nahradiť ďalších 36 lavičiek,“ doplnila Šemberová.
Zdroj:
BN
Takmer všetky lavičky na Ondrejskom cintoríne sú polámané či prehnité.
Zdroj:
BN
Zničené lavičky začínajú postupne nahrádzať nové.
Zároveň ubezpečila, že sa snažia riešiť aj problém s pomníkmi či náhrobnými kameňmi, ktoré sú v havarijnom stave: „Organizácia Marianum vynakladá nemalé úsilie na to, aby dohľadala pozostalých, ktorí by sa mali o hrobové miesto postarať a rovnako plniť si povinnosti vyplývajúce z nájomných zmlúv hrobových miest. Pokiaľ ide o opustené hroby, dohľad nad historickými pomníkmi má Krajský pamiatkový úrad, resp. Mestský ústav ochrany pamiatok. Spolupracujeme s nimi v prípade, že je potrebné v záujme ochrany zdravia návštevníkov riešiť havarijné stavy týchto pomníkov.“
Simona Hollósyová
Zo studničky na cintoríne si spravili kúpalisko: Aj takýchto trúfalcov museli riešiť v bratislavskom pohrebníctve
O tom, že vojnový pamätník Slavín si ignoranti zamieňajú za miesto na piknik, sme už písali. No asi by vám nenapadlo, že sa niekto príde na pietne miesto poumývať. Pred nadchádzajúcimi Dušičkami sme zisťovali, aké problémy riešili na cintorínoch v Bratislave, čo sa zlepšilo a aké služby môžete využiť.