FOTO: Letecké zábery na starú Bratislavu vzbudzujú nostalgiu, údiv, ale aj rozpaky...
Zdroj: FB Bratislava na starých fotografiách - F.V.
Vo faceboovej skupine Bratislava na starých fotografiách sa občas objavia aj tzv. letecké snímky z minulého storočia, čo sa už dá považovať za históriu, nakoľko ide prevažne o čiernobiele zábery a sú na nich časti mesta a štvrte, ktoré v súčasnosti už vyzerajú celkom inak. Našťastie niektoré záchytné body zostávajú nemenné. Poďme si dnes ukázať, ako kedysi vyzerala metropola zhora...
Trnavské mýto bolo vždy rušnou dopravnou križovatkou a dlhé roky sa na ňom nachádzalo aj tzv. Centrálne trhovisko. To však muselo koncom 70-tych rokov ustúpiť výstavbe Domu odborov a Domu techniky, ktorých budovy už dominujú aj nasledujúcej leteckej snímke pochádzajúcej z roku 1980.
Zdroj:
FB Bratislava na starých fotografiách
V tom čase ešte nestála ani Tržnica, ktorá mala v lokalite nahradiť potreby miestnych obyvateľov po zániku pôvodného trhoviska. Dokončené ešte neboli ani Kúpele Centrál, nachádzajúce sa hneď za rovnomenným reštauračným zariadením, na priečelí ktorého bol dlhé roky vyobrazený tanier s príborom. Zo zemského povrchu zmizla jedna výrobná hala, ktorá bola súčasťou Závodov MDŽ alias cvernovky a aj pôvodný Zimný štadión, na ktorého mieste bol postavený nový "zimák" nesúci meno legendárneho krasokorčuliara Ondreja Nepelu. V nenávratne sa stratila aj cyklistická klopená dráha na dnes už neexistujúcom štadióne Vlastimila Ružičku, kde je dnes park Jama. Súčasný pohľad by naopak ponúkol aj množstvo nových obytných domov v blízkosti Trnavskej a Jégeho ulice, nakoľko tu v posledných rokoch vznikla nová štvrť s názvom Jégeho alej. Je možné, že aj na mieste, kde v súčasnosti ešte stojí bývalý Dom odborov sa bude už o niekoľko rokov rozprestierať komplex zvaný Nový Istropolis, o ktorého výstavbe už bolo dávnejšie rozhodnuté, aj keď ešte neprišlo k definitívnej dohode medzi miestnou samosprávou a developerom.
V roku 1966 urobil niekoľko pekných leteckých záberov fotograf Štefan Petráš. Na jednom z nich sú zachytené Kramáre. Tie sú známe najmä vďaka Nemocnici akademika Ladislava Dérera či inému neďalekému zdravotníckemu zariadeniu - Národnému ústavu detských chorôb, avšak detská nemocnica v spomínanom roku ešte neexistovala, nakoľko ju začali stavať až o 20 rokov neskôr a lôžkovú časť dokončili a odovzdali do užívania verejnosti až v roku 1989.
Zdroj:
FB Bratislava na starých fotografiách - F.V.
Známy hudobník Juraj Bartoš pri pohľade na fotografiu z Kramárov na sociálnej sieti hneď pookrial, nakoľko na zábere našiel aj rodičovský dom na Ďumbierskej ulici, v ktorom strávil 47 rokov svojho života - od narodenia až dokým sa ako dospelý nepresťahoval do Záhorskej Bystrice. "Dodnes v ňom býva moja mama a brat," povedal pre Bratislavské noviny a pokračoval: "Hneď pod Kramármi viedla, teda vlastne aj dodnes vedie železničná trať z Hlavnej stanice smerom na Brno a Prahu, po ktorej chodili každodenne desiatky vlakov. Spočiatku tie súpravy ťahali parné rušne, takže vo vzduchu po sebe nechávali stopu, ale hlavne vydávali celkom iný zvuk než elektrické lokomotívy. Časom som sa naučil rozoznať na základe sluchu či ide okolo nás nákladný vlak, prípadne rýchlik, ktorý mal o čosi viac vagónov než osobák. Vlastne som sa už ani nemusel pozrieť z okna, aby som presne som vedel, aký druh vlaku okolo nás prešiel. Dnes už nie sú Kramáre až takou pokojnou a príjemnou lokalitou, akou boli kedysi. Je na nich dosť rušno a ťažko sa tam parkuje."
Určite každý Bratislavčan spoznáva aj záber na vtedajšiu ulicu Československej armády a Kamenné námestie, na ktorom je v popredí zachytený Komplex troch výškových administratívnych budov z rokov 1965 – 1973, v ktorých v súčasnosti sídli Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny. Ide o dielo dnes už 91-ročného, ale stále žijúceho architekta Ivana Matušíka, ktorý navrhol aj dva susedné objekty - Hotel Kyjev na Rajskej ulici či obchodný dom Prior na Kamennom námestí, pričom práve letecký pohľad dáva vyniknúť ucelenej urbanistickej koncepcii ním navrhnutých objektov.
Zdroj:
FB Bratislava na starých fotografiách
Mimochodom vedeli ste, že podľa jeho projektov bola postavená aj nová Tržnica na Trnavskom mýte či nákupné stredisko Slimák, ktoré sa nachádza medzi Hálkovou a Kukučínovou ulicou v Novom Meste? Vráťme sa však späť k leteckej fotke z centra mesta. Ak by urobil niekto rovnaký záber aj v súčasnosti, tak by na ňom bol už aj areál Nemocnice svätého Michala či nové domy, ktoré boli postavené už počas nášho milénia na tomto konci Cintorínskej ulice.
Nasledujúca čiernobiela snímka vytvorená počas preletu nad Dunajom ponúka pohľad na inú časť Starého Mesta, na ktorej môžete dobre vidieť budovu Univerzity Komenského, Šafárikovo námestie s priľahlým parkom či súčasné sídlo Ministerstva vnútra SR, ale oveľa zaujímavejšie pre oko všímavého pozorovateľa by bolo zamerať sa na to, čo tam v súčasnosti už nie je.
Zdroj:
FB Bratislava na starých fotografiách
Predovšetkým tam dnes už absentuje železničná trať vedúca cez Most Červenej Armády smerom na Dostojevského rad, okolo bývalej vozovne Dopravného podniku mesta Bratislavy na vtedajšej Martanovičovej ulici, ktorá sa premenovala po roku 1989 na Pribinovu a dnes na nej máme nákupný komplex Eurovea alebo novú budovu SND, ktorej výstavba tiež trvala nekonečne veľa rokov podobne ako pri spomínaných kúpeľoch Centrál. A takisto je minulosťou celá industriálna štvrť aj s komínmi na Mlynských nivách, kde majú v súčasnosti svoje adresy luxusné obytné komplexy ako sú Sky park, Txin City, Panorama City a najnovšie aj autobusová stanica Nivy v rovnomennom nákupnom centre.
(ars)
ROZHOVOR: Letecký fotograf vám prezradí, ktoré sú najkrajšie pohľady z neba na Bratislavu...
Na Slovensku zrejme nie je miesto, nad ktorým by ešte neletel. „Pohľad na Tatry, Bratislavu, alebo Spišský hrad z neba sú už pre mňa také bežné, ako pre iných pohľad na vlastnú záhradu,“ smeje sa pilot a letecký fotograf Milan Paprčka. Napriek tomu ho pohľad z perspektívy vtákov neprestáva fascinovať. A delí sa oň aj s nami...