FOTO a VIDEO: Ako to vyzeralo v Bratislave v období, keď končila monarchia a vznikalo Československo?

28.10.2021

Zdroj: koláž abn - FB Bratislava na starých fotografiách

Páčil sa vám článok?

Pondelok 28. októbra 1918 sa významným spôsobom zapísal do našej histórie. V ten deň totiž oficiálne vzniklo Československo ako spoločná krajina českého a slovenského národa, ktoré boli dovtedy súčasťou rakúsko-uhorskej monarchie. Aj keď si ho Slovensko tento rok pripomína aj formou štátneho sviatku, podobne ako ČR, tak mnohí Slováci naň zabúdajú...

Aby sme si trochu pripomenuli atmosféru a preniesli do roku 1918, tak si hneď na úvod pozrite vzácnu reportáž z návštevy následníka rakúsko-uhorského trónu cisára Karola I. a cisárovnej Zity spoločne s korunným princom Otom zavítali do Prešporku 16. júla 1918 a ako uvidíte na archívnych záberoch, tak to bola veľká sláva. V súvislosti s monarchiou asi zároveň aj posledná... 

Prvá svetová vojna trvala od 28. júla 1914 do 11. novembra 1918 a počas posledného roku jej trvania začali vznikať česko-slovenské légie, bojujúca ako samostatná armáda na strane spojencov a neskôr sa skonštituovala česko-slovenská národná rada a následne aj vláda na čele s Tomášom Garriguem Masarykom, ktorú postupne uznali Británia, USA, Japonsko, Taliansko, Francúzsko, Kuba či Belgicko. Ešte začiatkom októbra 1918 sa už spomínaný cisár Karol I. zúfalo pokúšal zachrániť svoju rozpadávajúcu sa ríšu, keď bol ochotný súhlasiť s autonómiou, ale len pre Čechov, kým Slováci mali zostať naďalej súčasťou monarchie.

Zdroj: FB Bratislava na starých fotografiách

​Československí delostrelci na kopci pri Bratislavskom hrade v rokoch 1918 až 1919 boli pripravení brániť mesto pred prípadným útokom maďarských vojsk z petržalského brehu Dunaja...

Zdroj: koláž abn - FB Bratislava na starých fotografiách

​Najprísnejšie strážený bol v tých pohnutých časoch jediný bratislavský most cez Dunaj... 

Samostatná republika bola vyhlásená 28. októbra 1918 počas zhromaždenia na Václavskom námestí a od dva dni neskôr sa po prijatí Martinskej deklarácie pridal do nového štátneho útvaru aj slovenský národ. Na časť českého územia si však robili nárok Nemci a slovenského územia sa zase nechceli úplne bez boja vzdať Maďari, čo viedlo k československo - maďarskej vojne, ktorá trvala až začiatku februára 1919, kedy bola podpísaná dohoda o novej demarkačnej čiare, čím boli prakticky stanované hranice Československa. 

Zdroj: FB Bratislava na starých fotografiách

Na slávnosti pri príležitosti ukončenia vojenského konfliktu a oslobodenia mesta vystúpil na námestí pred divadlom s prejavom ​evanjelický biskup a prvý slovenský župan Samuel Zoch (na pravej snímke v strede), ktorý bol aj spoluautor Deklarácie slovenského národa. Zomrel v roku 1928 a práve po ňom je dodnes pomenovaná Zochova ulica. 

Zdroj: FB Bratislava na starých fotografiách

​V roku 1918 to na dolnom konci Hviezdoslavovho námestia vyzeralo takto. Na zábere je vidno aj tzv. vtáčiu fontánu, ktorej verná kópia dnes stojí v pešej zóne na križovatke Panskej a Ventúrskej ulice.

V nasledujúcom videu, o ktorého vznik sa postarali členovia občianskeho združenia Bratislava a jej premeny uvidíte ako to vyzeralo vo Vajnoroch v roku 1919 alebo zábery z prvej návštevy prezidenta T.G.Masaryka v Bratislave, ktorá sa konala pred sto rokmi, teda presnejšie 19. septembra 1921: 

Na facebookovej stránke Bratislava na starých fotografiách nájdete hneď niekoľko snímok pochádzajúcich z počiatkov existencie prvého spoločného štátu Čechov a Slovákov, ktorého 103. výročie si dnes pripomíname. Je z nich evidentné ako sa viaceré známe lokality v centre mesta za ten čas zmenili. Toto je napríklad záber na Križkovu ulicu, ktorý vznikol ešte pravdepodobne za éry Rakúsko - Uhorska, nakoľko je na pohľadnici uvedený ešte pôvodný, teda maďarský názov:

Zdroj: FB Bratislava na starých fotografiách

​Veľmi významnou historickou udalosťou bola tragická letecká nehoda zo 4. mája 1919, ku ktorej došlo v Ivanke pri Dunaji a zahynul pri nej Milan Rastislav Štefánik. Jeden zo zakladateľov spoločnej republiky si tak jej existenciu príliš dlho neužil.

Zdroj: Milan a Ján Panský

​Smútočný sprievod viedol od budovy dnešného Úradu vlády cez centrum Bratislavy vrátane súčasného Námestia SNP.

Zdroj: FB Bratislava na starých fotografiách

​Obchodnú ulicu určite spoznávate a aj keď ide o pohľadnicu z roku 1918, tak niektoré budovy stoja dodnes... 

(ars)

 

  

Páčil sa vám článok?