FOTO a VIDEO: Ako vyzeral život v Bratislave v roku 1971 a ktoré jej dominanty akurát vznikali?
Zdroj: koláž abn - FB Bratislava na starých fotografiách
Dnes sa skúsime aspoň virtuálne preniesť v čase o 50 rokov dozadu, teda konkrétne do roku 1971, ktorý je pomerne bohato a pestro zachytený v dochovaných archívnych televíznych a fotografických materiáloch pochádzajúcich z nášho hlavného mesta, aj keď sú prevažne čiernobiele. Čím všetkých žila Bratislava v tých časoch?
Najskôr sa pozrime na Námestie SNP, kde v auguste roku 1968 boli sovietske tanky, z ktorých najmä ukrajinskí vojaci strieľali do vzduchu snažiac sa zastrašiť Bratislavčanov protestujúcich proti ich prítomnosti v Československu. Niekoľko guliek pri tom trafilo aj vežu kostola u Milosrdných, okolo ktorej bolo vtedy lešenie, nakoľko sa streľbou poškodená fasáda, akurát opravovala:
Aj napriek tomu, že ide o čiernobielu fotografiu, tak viacerým ľuďom sa hneď vybaví žltá dlažba, ktorou boli pokryté viaceré ulice v centre Bratislavy vrátane Námestia SNP. Nazývala Sofijská a vyrábala sa v Rakúsko-Uhorsku od roku 1903. Jednotlivé tehličky boli veľmi tvrdé a ak boli mokré, tak aj dosť klzké. Ozaj a všimli ste si nad bývalou cukrárňou na rohu Treskoňovej premietacie plátno? "Na ňom sme po zotmení pozerali filmy (väčšinou kreslené), ktoré premietali z Véčka," napísal na FB stránku Bratislava na starých fotografiách Jakub.
V roku 1971 bola v plnom prúde aj výstavba výškovej budovy Slovenskej televízie v Mlynskej doline.
Dokončená bola v roku 1975, ale už niekoľko rokov je 108 metrov vysoká budova nevyužívaná a pomaly chátra...
Na križovatke medzi Námestím 1. mája a Kollárovým námestím došlo v roku 1971 k dopravnej nehode, pri ktorej sa biele auto prevrátilo na strechu, čo bolo v tých časoch a rýchlosti vozidiel niečo nevídané. Možno máte v čerstvej pamäti, že o kúsok ďalej - doslova za rohom sa v júli minulého roku stala veľmi podobná a nebezpečne vyzerajúca nehoda, ktorej účastníkom bol známy bratislavský neurológ - profesor Pavel Traubner, keď jeho automobil neďaleko hlavného vchodu do Divadla Nová scéna takisto skončil kolesami nahor...
Kúsok od tohto miesta sa malo postaviť aj nové sídlo Slovenského rozhlasu, ktorý mal dovtedy svoje štúdia na Zochovej ulici či Leninovom námestí.
V dobovej televíznej reportáži uvidíte "obrátenú pyramídu", ale ešte len ako model z umelej hmoty:
Určite spoznávate vtedajšie Šafárikovo námestie, na ktorom riadil dopravu tento "živý semafor" v podobe príslušníka zboru Verejnej bezpečnosti stojacom na takomto bezpečnostnom stĺpiku:
Ešte aj v čase, keď sa zriadili svetelné križovatky, tak mali "esenbáci" na tých najrušnejších dopravných uzloch, akým bolo napríklad Trnavské alebo Račianske mýto, vežičku, z ktorej na bezpečnosť premávky a dodržiavanie pravidiel dohliadali. A keď sa semafory náhodou pokazili, tak z nej zliezli a riadili dopravu ručne. Môžete ju vidieť aj v našej fotogalérii:
Na jar roku 1971 Bratislava žila aj hokejom. V semifinále federálnej ligy sa Slovan Bratislava stretol s Duklou Jihlava, ktorá neskôr aj získala titul majstra ČSSR. V bránke belasých vtedy ešte chytal Vladimír Dzurilla, ale v útoku už chýbal kanonier Jozef Golonka, ktorého v roku 1969 pustili zarobiť si nejaké valuty do nemeckého klubu SC Riesersee.
Na starom zimnom štadióne to vtedy vyzeralo takto:
Aj v samom centre našej metropoly bola výstavba nových objektov v plnom prúde. Takto vyzeral v roku 1971 súčasný Hotel Kyjev na rohu Rajskej a Špitálskej ulice, ktorá sa za predošlého režimu volala Ulicou Československej armády:
Aj v tomto záverečnom video zostrihu uvidíte veľa zaujímavých lokalít Bratislavy pred polstoročím:
(ars)