FOTO a VIDEO: S výstavbou sídlisk v Ružinove sa začalo v roku 1961 - viete, ktorá štvrť vznikla ako prvá?

18.5.2021

Zdroj: koláž abn - FB Bratislava a jej premeny

Páčil sa vám článok?

Keď v roku 1956 vypracovali v ČSSR územný plán pre Bratislavu, tak sa rozhodli sústrediť bytovú výstavbu do ľahko dostupného rovinatého terénu na východnej strane mesta. Presne pred 60 rokmi sa tu postavili prvé paneláky a postupne tak vznikli štyri samostatné štvrte - Ostredky, Pošeň, Štrkovec a Trávniky. Ako kedysi vyzerali sídliská, ktoré dnes pozná azda každý Bratislavčan?

Na facebookovej stránke Staré fotografie a videá z Ružinova je niekoľko desiatok vzácnych, dá sa povedať, že už priam historických materiálov, ktoré zachytávajú vznik sídlisk v najrozsiahlejšej mestskej časti Bratislavy. 

Nájdete tam napríklad aj toto archívne video:

Zdroj: FB Staré fotografie a videá z Ružinova

Možno aj z tejto snímky je zrejmé, že ​​ako prvé bolo dokončené sídlisko Štrkovec, nachádzajúce sa za rovnomenným štrkoviskom, kde sa kedysi dalo aj kúpať. Na pravej strane vidíte aj ďalšiu vodnú plochu prezývanú Rohlík podľa svojho charakteristického tvaru a to dávno predtým, než bola pri ňom postavená Poliklinika. Tretie a najmenšie štrkovisko bolo zasypané a dnes kúsok od neho stojí zimný štadión Vladimíra Dzurillu.    

Zdroj: FB Staré fotografie a videá z Ružinova

​Za vodnou plochou sa týčia tri dvanásťposchodové paneláky, ktoré boli dlho najvyššími budovami na novom sídlisku...

Zdroj: FB Staré fotografie a videá z Ružinova

​Z konca päťdesiatych rokov pochádza projekt tzv. pavilónových škôl, ktoré boli zložené z viacerých samostatných budov. Takúto podobu mal areál základnej školy na Vietnamskej ulici v roku 1959. Neskôr vznikli podobné školy aj na Nevädzovej, Tokajíckej či Medzilaboreckej ulici. 

Zdroj: FB Bratislava a jej premeny

​Rok 1963 a dnešná Ružinovská ulica dávno predtým než dostala meno Karola Šmidkeho. O električkovej trati mohli vtedy obyvatelia akurát tak snívať, ak si to vôbec vedeli predstaviť. Ľudia chodili domov, do práce či školy pešo, v lepšom prípade vlastnými automobilmi. Všeobecne však s individuálnou dopravou na nových sídliskách bol dosť veľký problém, podobne aj s výsadbou zelene, čo dokumentuje aj nasledujúca reportáž:

Azda najlepšiu predstavu o vzhľade nových sídlisk poskytujú letecké zábery. Tento vznikol v roku 1968 a je na ňom Pošeň:

Zdroj: FB Bratislava a jej premeny

 

Zdroj: FB Staré fotografie a videá z Ružinova

​Spoznávate? Takto vyzerala Bajkalská ulica v roku 1964. Na snímke vidíte aj kúsok Učňovskej školy na vtedajšej Schiffelovej ulici, ktorá bola po roku premenovaná na Sklenárovu a škola sa dnes volá Stredné odborné učilište obchodné Samuela Jurkoviča. V minulom režime v nej vyrástli celé generácie predavačiek OTEX-u, čo bol štátny podnik na výrobu a predaj odevov, do ktorých sa obliekali azda všetci obyvatelia socialistického Československa. Teda, pokiaľ nemali bony a nechodili si oblečenie kupovať do TUZEX-u. 

Zdroj: FB Staré fotografie a videá z Ružinova

Pohľad na bývalé stavebné učilište s internátom a futbalové ihrisko na Ostredkoch patriace dnes tiež už neexistujúcemu podniku Pozemné stavby, ktoré bolo pred niekoľkými rokmi zbúrané a v súčasnosti n​a tomto mieste stojí hypermarket LIDL. 

Zdroj: koláž abn - FB Bratislava a jej premeny

​"Tu sa končil Prievoz a začínali Trávniky. Ten smrek rástol u kamošovej babky na záhrade. Je tam dodnes," napísal do diskusie na FB stránke Staré fotografie a videá z Ružinova pán Vladimír Lamoš. "Keď sa v okolí stavalo, tak ho v čase Vianoc stavbári aj vyzdobili a dokonca aj svietil," pridala svoju spomienku Katarína Rakovská. Je naozaj malý zázrak, že kým pôvodné rodinné domy boli asanované, tak tento ihličnan prežil aj mohutnú výstavbu ružinovských sídlisk.

A na záver si môžete pozrieť malú inventúru počtu nových bytových kapacít v Ružinove z roku 1964:

(ars)

Páčil sa vám článok?