FOTO: Aj takéto boli farebné podoby Bratislavy pred rokom 1989...
Zdroj: koláž abn - FB Bratislava na starých fotografiách
Okrem krásnych čiernobielych záberov sa občas vo facebookovej skupine Bratislava na starých fotografiách objavia aj originálne farebné snímky, ktoré boli v čase svojho vzniku vzácnou raritou. V súčasnosti už síce existujú počítačové technológie a programy, ktoré dokážu akúkoľvek čiernobielu fotografiu zmeniť na farebnú, ale určite uznáte, že to nie je úplne ono...
V posledných dňoch bolo v spomínanej FB skupine zverejnených hneď niekoľko fotografií, ktoré by bolo škoda neukázať aj čitateľom Bratislavských novín. Pokúsili sme sa ich zoradiť podľa časovej postupnosti, v ktorej vznikali.
Z novembra 1960 by mala pochádzať fotografia, ktorá zachytáva predaj zeleniny pod Michalskou bránou. Pamätníci však radi spomínajú aj na staršiu ženu v kroji, ktorá na tomto istom mieste predávala oštiepky, parenice či korbáčiky...
V roku 1964 vyšla knižná publikácia Nad Československom, v ktorej sa nachádza aj letecký záber na Bratislavský hrad. Jeho súčasťou už od roku 1949 bol amfiteáter, ktorý najmä v lete slúžil ako prírodné kino, ale aj na organizáciu rôznych masových podujatí.
V roku 1965, kedy sa zrodil aj tento záber, už stáli na konci Bajkalskej ulice prvé obytné výškové domy - paneláky. Ide o lokalitu kúsok od križovatky s Gagarinovou, na ktorej sa nachádza podjazd a tieto bytovky sú dnes súčasťou Martinčekovej ulice. Milovníkov motoristických veteránov asi zaujme skôr vozový park na parkovisku, na ktorom sa nachádza Škoda Octavia, motorka JAWA 250, vedľa nej skúter ČZ 175, poľská Pobeda, za ňou je Škoda 100 a pravdepodobne aj Škoda 1000 MB, ktorej sme vravievali "embéčka".
Niekedy na jar 1966 vznikla táto snímka na nábreží Dunaja, kde oddychujú ľudia sediaci na lavičkách obklopený čerstvo rozkvitnutými kvetmi. Na petržalskom brehu môžete vidieť siluetu sídla Bratislavského veslárskeho spolku, ktorý bol v roku 1862 prvým športovým klubom v našom meste. Budova aj s dominantnou vežou bola rozobratá počas začiatky výstavby Mosta SNP a jej časti boli prevezené na JRD do Rusoviec, odkiaľ postupne zmizli, teda presnejšie boli rozkradnuté...
Okolo roku 1970 slúžil bývalý Grassalkovichov palác na vtedajšom Mierovom námestí ako Dom pionierov a mládeže Klementa Gottwalda a ako vidíte, tak pred ním rástlo o čosi viac zelene, automobilov bolo citeľne menej ako v dnešnej dobe a po Štefánikovej ešte premávali električky smerom na Hlavnú stanicu. Po dokončení Mosta SNP a vybudovaní podjazdu a podchodu v tejto lokalite sa vzhľad tohto priestranstva zmenil priam až na nepoznanie. Akurát palác zostal na svojom mieste a všetko ostatné je úplne inak než bolo pred päťdesiatimi rokmi...
Určite spoznávate známu bratislavskú plaváreň Pasienky. Takto vyzerala okolo roku 1975. V súčasnosti je doslova obklopená novými susedmi - polyfunkčnými domami. Aj automobilov na Junáckej ulici parkuje podstatne viac než kedysi. Do nenávratna však zmizol pôvodný futbalový štadión na Tehelnom poli, ktorého stožiar modrej farby slúžiaci na osvetlenie hracej plochy reflektormi, môžete na kraji snímky takisto registrovať.
Na fotke z roku 1977 je Františkánske námestie, konkrétne vchod do azda najznámejšej bratislavskej vinárne Veľkí Františkáni. V tých časoch bolo pomerne bežné, že sa autom dalo dostať prakticky do každej z uličiek historického centra, ktoré je v súčasnosti pešou zónou a vjazd motorových vozidiel okrem tých zásobovacích je sem zakázaný.
Most SNP a za ním Dóm svätého Martina niekedy v druhej polovici 70-tych rokov. Všimnite si, aké prázdny bol vtedy priestor pod mostom, ktorý dnes slúži ako konečná autobusov.
Fotografia zo začiatku 80-tych rokov zachytáva priestranstvo pod hradným kopcom, kde sa nachádzal vchod do atómového krytu, v ktorom po zmene režimu vznikol tzv. U klub vyhľadávaný najmä mladou generáciou. Ako vidno, tak pred ním boli obrovské mozaiky plné komunistických symbolov...
Brehy bagroviska Veľký Draždiak boli ešte aj v polovici 80-tych rokov plné štrku a tak nečudo, že ho Petržalčania prezývali Šutrovka. Treba však uznať, že sa rokmi okolie vodnej plochy zmenilo na veľmi príjemnú oázu zelene, čo je úkaz, ktorý sa prejavil prakticky na všetkých sídliskách najväčšej a najľudnatejšej mestskej časti Bratislavy, takže už ju asi nikto nebude nazývať betónovou džunglou - nie je na to dôvod.
K tejto fotografii existuje dokonca aj presný dátum - bola urobená 10. mája 1988 v Rači a zachytáva druhú etapu Pretekov mieru, ktoré vtedy štartovali v Bratislave a končili v Berlíne. V pelotóne cyklistov sa nachádzali také hviezdy európskej cyklistiky, akými boli jazdci Uwe Ampler a Olaf Ludwig z NDR či sovietsky rýchlik Džamolidin Abdužaparov - rodák z Uzbekistanu, ale palce sa držali aj reprezentantovi ČSSR Jozefovi Regecovi, ktorému sa podarilo vyhrať druhú etapu s cieľom v Banskej Bystrici. Vidieť na vlastné oči vo svojom meste či obci pretekárov z celého sveta bol neskutočný zážitok prakticky pre všetkých obyvateľov našej krajiny a ulice či cesty lemovali tisícky ľudí.
(ars)