VIDEO: Vo veku 89 rokov v Prahe zomrela bratislavská rodáčka - speváčka Hana Hegerová
Zdroj: TASR
Smutná správa dnes dorazila z českej metropoly Prahy, kde posledné roky svojho života strávila bratislavská rodáčka - speváčka a šansonierka Hana Hegerová. Kombinácia zdravotných ťažkostí a vysokého veku skomplikovali jej stav natoľko, že už bola posledný mesiac odkázaná na dialýzu. Československá kultúra jej odchodom stráca neprekonateľnú interpretku i nenahraditeľnú osobnosť.
Hana Hegerová, vlastným menom Carmen Mária Štefánia (Beatrix) Farkašová sa narodila 20. októbra 1931 v Bratislave ako dieťa bankového úradníka židovského pôvodu - Jána Farkaša a Margity Čelkovej. Od malička ju najmä otec viedol k umeniu a ona svoju kariéru odštartovala ako herečka v žilinskom divadle. Spevácku dráhu začínala v bratislavskej Tatra revue, odkiaľ sa na prelome 50. a 60-tych rokov do pražského divadla Rokoko a do Semaforu. Práve počas pôsobenia v divadle Semafor ju obsadili aj do filmu Kdyby tisíc klarinetů, v ktorom zaznela aj spoločná pieseň trojice Hana Hegerová, Karel Gott a Waldemar Matuška, ktorá im všetkým zaručila vo vtedajšom Československu neskutočnú popularitu:
Z Hany sa stala uznávaná speváčka so špecializáciou na šansóny, vďaka čomu sa jej podarilo vystupovať v rôznych krajinách sveta, vrátane slávnej parížskej Olympie. Jej azda najznámejšia pieseň Levandulová vznikla zo spolupráce s textárom Michalom Horáčkom a hudobným skladateľom Petrom Hapkom, ktorý sa napokon podujal aj na úlohu speváka v tomto priam notoricky známom duete:
Na svojom konte má šesť štúdiových albumov s desiatkami piesní, ktoré sa dostali do povedomia širokej verejnosti, ale vďaka precítenej interpretácií chytili za srdce nejedného poslucháča či diváka. Vzhľadom k tomu, že žila v Prahe a texty jej dodávali najmä českí autori, tak mala v repertoári prevažne piesne v tomto jazyku, ale občas sa jej podarilo nahrať aj niečo v slovenčine, čo aj prípad skladby Čerešne:
Za album Potměšilý host dostala v roku 1992 od firmy Supraphon platinovú platňu, pričom tomuto hudobnému vydavateľstvu bola verná takmer 47 rokov. O štyri roky neskôr ju česká Akadémia populárnej hudby zapísala do Siene slávy. V roku 2002 dostala od prezidenta Václava Havla medailu Za zásluhy. Keď v roku 2011 oznámila, že chce svoju bohatú umeleckú kariéru ukončiť, tak mnohí nechápali, že prečo. Stále bol o ňu veľký záujem, ale ona sa priznala, že už ju koncertovanie až príliš vyčerpáva a ako profesionálka si nemôže dovoliť, aby na pódiu či javisku nepodala plnohodnotný výkon, aký od nej ľudia očakávajú. Posledné roky života prežila v ústraní svojho pražského bytu. Občas sa posťažovala, že sa jej ťažšie chodí a na verejnosť prenikli aj informácie o tom, že približne každého polroka musí byť hospitalizovaná.
V roku 1990 nahrala pesničku Žila som správne na melódiu slávnej sinatrovky My way so slovenským textom Milana Lasicu a dnes žiaľ nastal deň, kedy sa jej prostredníctvom speváčka Hana Hegerová so svojimi fanúšikmi navždy lúči:
Zostane tu však po nej neskutočne veľa kvalitných piesní, ale aj niekoľko celovečerných hraných filmoch, v ktorých sa objavila. Zatiaľ ešte nie je známe, kde bude Hana Hegerová pochovaná - jej mama a jediný syn Matúš (1955 - 2015) však ležia v spoločnom hrobe na cintoríne v Hurbanove. "Až vyletím komínom, v žiadnom prípade nechcem, aby púšťali moje šansóny. Už som si vybrala krásnu áriu Casta Diva z Belliniho opery Norma, " znelo vraj posledné želanie fenomenálnej speváčky. Česť jej pamiatke!
(ars)