FOTO: Pred panelák na Rezedovej ulici priviezli 13 mobilných toaliet - nájdu tu svoje využitie?

9.2.2021

Zdroj: A.R.S.

Páčil sa vám článok?

Pomerne živú diskusiu na sociálnej sieti vyvolala v pondelok koláž fotografií, na ktorých bolo zachytených 13 mobilných toaliet pred domom na Rezedovej ulici č. 3 v mestskej časti Bratislava - Ružinov. Autor fotografií sa ostatných členov FB skupiny ECHO Ružinovčanov pýtal či nevedia niečo o tom, čo sa v danej lokalite ide diať...

"Tak tento výhľad nás čakal dnes ráno. Šťastná 13-tka v pozore! Žeby nové MOM-ky v Ružinove? Vie niekto prosím, čo sa tu ide diať? (a nech už to bude čokoľvek, pevne verím, že poveternostné podmienky budú v nadchádzajúcom období priaznivé," napísala k nadchádzajúcej koláži žena  s nickom Sydney.
Zdroj: FB ECHO Ružinovčanov - Sydney

Niektorí hneď pochopili, že mobilné toalety sú pravdepodobne určené pre obyvateľov domu, v ktorom prebieha komplexná rekonštrukcia, počas ktorej budú odstavené tzv. stúpačky, takže istý čas nebudú svoj účel plniť ani odpadové rúry odvádzajúce splašky do kanalizácie. A nakoľko je ich 13 presne ako poschodí v dome, tak je zrejmé, že pre každé poschodie je k dispozícii jedna toi-toika... Našli sa však aj takí, ktorí snáď len zo žartu tvrdili, že by to mohli byť MOM-ky na testy, ktoré sa robia cez konečník.

Pred niekoľkými dňami totiž premiér Igor Matovič spolu s ministrom zdravotníctva Marekom Krajčim na tlačovej besede s plnou vážnosťou potvrdili, že uvažovali aj nad nákupom týchto análnych testov pre Slovensko:

Mnohí diskutujúci o momentálnej situácii na Rezedovej č. 3 sa však zamýšľali aj nad tým, či to nebude problém aj z hygienického hľadiska, keď v čase pandémie a nebezpečných nových mutácií koronavírusu budú susedia z domu zdieľať spoločné záchody. Viacerí si vôbec nevedeli predstaviť, že by na takéto mobilné toalety chodili vykonávať svoje telesné potreby von a navyše v zime. "Možno bude na ne vstup umožnený len s negatívnym testom," zavtipkovala si pani Mária. 

​Svoj zmysel pre humor pri tejto téme nezaprel ani infektológ Peter Sabaka, ktorého Bratislavské noviny oslovili s otázkou či by používanie spoločných mobilných toaliet skutočne mohlo zvýšiť riziko prenosu nákazy koronavírusom medzi ľuďmi. "Rozmýšľam či ich obyvatelia domu vôbec môžu použiť, ak sú umiestnené vonku a máme stále platný zákaz vychádzania," zamyslel sa v úvode, ale následne dodal: "Ak sa budú tie toalety pravidelne dezinfikovať a to najmä kľučky a časti slúžiace na otváranie či zatváranie dverí, ktoré chytajú viacerí užívatelia, tak sa netreba báť. Samozrejme základom prevencie je dôsledná hygiena rúk." 

Pri podobných rekonštrukciách domov, ktoré sa v nedávnej minulosti v Bratislave vykonávali, teda keď sa vymieňali aj odpadové rúry v tzv. stúpačkách sa väčšinou odstavila voda na toaletách len v bytoch, ktoré sú nad sebou, pričom ostatní nájomníci v dome mali WC plne funkčné. Väčšinou sa teda stačilo dohodnúť s ochotnými susedmi na poschodí, aby vás či členov vašej rodiny pustili na svoju toaletu. Výmena potrubí väčšinou netrvá viac než jeden až dva pracovné dni, hoci v prípade nečakaných komplikácií sa to môže natiahnuť aj na celý týždeň. Ak niekto nechce obťažovať ostatných obyvateľov v dome so svojimi telesnými potrebami, tak núdzovým riešením je aj kúpa a následné používanie tzv. chemickej toalety. Faktom tiež zostáva, že v čase našej dnešnej návštevy sa nikto z obyvateľov domu k mobilným toaletám na ulici ani len nepriblížil a štrnástu mobilnú toaletu sme objavili na druhej strane domu. Tá je pravdepodobne určená pre robotníkov, ktorí budú vykonávať renováciu paneláku...

(ars)    

Páčil sa vám článok?