Bratislava ide stavať desiatky mestských bytov: Kto zo záujemcov dostane šancu?

9.2.2021

Zdroj: MIB/Superatelier

Páčil sa vám článok?

O bývanie s dostupným nájmom je v našom meste veľký záujem, ale ponuka žalostne nízka. Situácia by sa mohla čoskoro zlepšiť: už v budúcom roku má Bratislava v pláne výstavbu viac ako 200 mestských bytov. Rozpracované sú aj ďalšie projekty.

Po návrhu nájomných bytoviek na Terchovskej ulici v Ružinove (82 bytov) a na Muchovom námestí v Petržalke (103 bytov) predstavil nedávno Metropolitný inštitút Bratislavy projekt zameraný predovšetkým na komunitné bývanie seniorov.

Ide o 8 menších objektov s 20 jednoizbovými a 10 dvojizbovými bytmi na Parkovej ulici v ružinovskom Prievoze. Plánovaný začiatok výstavby je vo všetkých troch prípadoch rovnaký -  v rokoch 2022 až 2023. V blízkom čase by tak malo v našom meste pribudnúť dohromady 215 nových bytov s dostupným nájmom. „V rôznom stupni rozpracovanosti máme projekty na viac ako 500 nájomných bytov, ich realizácia však závisí od množstva faktorov vrátane povoľovacích procesov a získania potrebných financií,“ doplnila hovorkyňa bratislavského magistrátu Katarína Rajčanová. 

Bratislava dlhodobo trpí nedostatkom nájomných mestských alebo komunálnych či obecných bytov, ktoré v našom meste predstavujú menej ako jedno percento všetkých bytov. „Na porovnanie, vo Viedni, ktorá buduje nájomné bývanie už od tridsiatych rokov, tvoria nájomné byty až 60 percent bytového fondu a priemer EÚ v podiele verejných nájomných bytov na celkovom počte bytov je približne 10 percent,“ pripomenula Marcela Glevická z Metropolitného inštitútu Bratislavy (MIB).

Zdroj: Marián Dekan

Komunitné nájomné bývanie prevažne pre seniorov vznikne na mestskom pozemku v susedstve Csákyho kaštieľa v Prievoze.

Ambíciou hlavného mesta je v priebehu desiatich rokov zabezpečovať približne 200 nájomných bytov ročne. Ďalších 200 nájomných bytov ročne by malo pribudnúť vďaka spolupráci so súkromným sektorom, developermi či bankami. O tomto svojom zámere hovorili predstavitelia magistrátu ešte v roku 2019. Realita je taká, že vlani dokázala Bratislava poskytnúť žiadateľom 62 bytov. „Pridelili sa ľuďom v ťažkých životných situáciách a z rôznych sociálnych skupín – ľuďom bez domova (vrátane začatia projektu ´dostupné bývanie´), mladým rodinám, mladým párom, starším občanom, odchovancom detských domovov, mnohopočetným rodinám, zdravotne ťažko postihnutým či ľuďom z ubytovní,“ priblížila Katarína Rajčanová.

Priemerná čakacia lehota na mestský nájomný byt je podľa jej slov približne 7 rokov. Nájomné bývanie pritom nemá riešiť len ľudí v zložitej sociálnej situácii či obyvateľov v reštituovaných bytoch. Má tiež motivovať záujemcov o profesie, ktoré v Bratislave chýbajú, ako sú mestskí policajti, zdravotné sestry či učitelia. Spomínaný projekt nájomného domu na Muchovom námestí ráta s tým, že zo 103 bytov bude 52 určených pre potrebné povolania a 51 pre nájomcov z reštituovaných bytov, ktorým musí Bratislava zabezpečiť náhradné bývanie. 

Ministerstvo dopravy a výstavby uznáva, že problém hlavného mesta je osobitý, pretože nemá dostatok vhodných pozemkov na výstavbu takýchto bytov. „Bratislava dlhodobo neprejavovala záujem obstarávať byty. Zo štátnej dotácie však môžeme prispieť aj na obstaranie pozemku a súvisiacej infraštruktúry,“ uviedol hovorca ministerstva Ivan Rudolf. Upozornil tiež, že v snahe motivovať samosprávy k nadobudnutiu a prenajímaniu bytov na sociálne bývanie rezort pripravil novely zákonov o Štátnom fonde rozvoja bývania a o dotáciách na obstaranie nájomných bytov, ktoré sú účinné od 1. januára tohto roku. „Vďaka nim môžu samosprávy získať ešte viac prostriedkov za prijateľnejších a jednoduchších podmienok na výstavbu nájomných bytov pre potreby svojich obyvateľov,“ dodal Rudolf.

Výška štátnej dotácie na kúpu pozemku sa upravuje podľa veľkosti budovy (počtu bytov). Ako však informovala hovorkyňa Bratislavy, v súčasnosti pracujú najmä s projektmi na pozemkoch, ktoré sú majetkom hlavného mesta. Marcela Glevická z MIB doplnila, že v najbližších mesiacoch pripravujú urbanistickú štúdiu, ktorá bude podkladom pre Zmeny a doplnky Územného plánu, ktoré sa budú zaoberať ďalšími miestami pre zástavbu nájomného bývania.

Byty na Slovensku

V roku 2011 pripadalo na Slovensku na 1 000 obyvateľov 370 všetkých bytov, zatiaľ čo priemer EÚ v súčasnosti je 488 bytov na 1 000 obyvateľov. „Pri zohľadnení vývoja demografie a bytovej výstavby na Slovensku je celkový deficit bytov na úrovni  minimálne 220 000,“ uviedol hovorca rezortu dopravy a výstavby Ivan Rudolf. 
(ac) 

Páčil sa vám článok?