Stovky Bratislavčanov už prekonali Covid: Aké povinnosti okrem testovania sa ich netýkajú?
Zdroj: BSK
Viac ako 18-tisíc prípadov nákazy novým koronavírusom a 574 ľudí, ktorí ochoreli na Covid-19 a vyliečili sa eviduje bratislavský magistrát k dnešnému dňu. A v rámci celého Slovenska hovoria štatistiky až o vyše 170-tisíc vyliečených ľudí. Čo nemusia strpieť okrem toho, že sa ich najnovšie celoplošné testovanie netýka?
V súvislosti s pandemickou situáciou platí na Slovensku až do 7. februára zákaz vychádzania, a to v čase od 5. hodiny do 1. hodiny nasledujúceho dňa. Navyše, v zmysle najnovšieho uznesenia vlády budeme môcť ísť od 27. januára do zamestnania, do prírody, na poštu či na benzínku výlučne s negatívnym antigénovým alebo PCR testom, ktorého dátum nie je starší ako 18. január 2021.
Výnimku však budú mať tí z nás, čo sa vyliečili z Covidu v období posledných 90 dní: negatívny test vo vyššie uvedených a ďalších situáciách nepotrebujú, postačí im potvrdenie od lekára, že ochorenie prekonali. Výnimka sa týka tiež ľudí, ktorí boli zaočkovaní proti Covid-19 aj druhou dávkou vakcíny a od ich očkovania uplynulo aspoň 14 dní. Negatívny test pri pobyte v prírode sa nebude vyžadovať ani od ťažko zdravotne postihnutých ľudí na vozíčku, detí do 15 rokov a seniorov nad 65 rokov.
Testovanie antigénovým alebo PCR testom by sme mali absolvovať v priebehu 9 dní, od pondelka 18. januára do utorka 26. januára. Počas toho obdobia pritom zostáva v platnosti zákaz vychádzania s tými výnimkami, ktoré vláda schválila ešte na Silvestra. V uznesení vlády z 31. decembra 2020 sa však v tejto súvislosti o nejakej výhode v prípade prekonania ochorenia Covid nehovorí. „Pokiaľ sa konkrétna situácia medzi výnimkami nenachádza, v tom prípade platí zákaz vychádzania,“ pripomenula hovorkyňa Prezídia policajného zboru Denisa Bárdyová. (Informácie nájdete napríklad na linku https://korona.gov.sk/zakaz-vychadzania).
Zdroj:
TASR Lukáš Grinaj
Test nemusia mať ani ľudia, ktorých zaočkovali proti Covid-19 aj druhou dávkou vakcíny a od očkovania uplynulo aspoň 14 dní.
Podľa Úradu verejného zdravotníctva SR (ÚVZ) sa však na ľudí, ktorí sa vyliečili z Covidu, nevzťahujú niektoré z iných povinností, určené vyhláškami tohto úradu. Napríklad to, že po návrate zo zahraničia nemusia ísť do karantény. „Osoby, ktoré prekonali ochorenie Covid-19 a majú o tom potvrdenie od lekára, vstúpia na územie Slovenskej republiky a počas predchádzajúcich 14 dní navštívili výlučne krajiny Európskej únie, Island, Nórske kráľovstvo, Lichtenštajnské kniežatstvo alebo Švajčiarsku konfederáciu, nemusia ísť do izolácie v domácom prostredí alebo karanténnom ubytovacom zariadení,“ spresnili hygienici pre náš web banoviny.sk.
Výnimka sa týka aj situácie, keď ste prekonali Covid, máte o tom potvrdenie od lekára a prišli ste do kontaktu s pozitívnou osobou. Ani v tomto prípade nemusíte ísť do izolácie s následným PCR testovaním.
Sprísnený lockdown bude v okresoch s lepšou epidemickou situáciou platiť do 2. februára, v ostatných do 7. februára, pričom ich obyvatelia sa budú musieť opäť otestovať. Tí, ktorí v ostatných troch mesiacoch prekonali Covid, sa môžu riadiť rovnakými pravidlami ako ľudia s negatívnym testom.
Kde nebudete potrebovať test:
Doklad o negatívnom teste sa od 27. januára bude vyžadovať v rôznych situáciách. Nebudete ho však musieť mať pri nákupe nevyhnutných životných potrieb, teda najmä potravín liekov, zdravotníckych pomôcok, hygienického a drogériového tovaru či potrieb pre zvieratá. Výnimka sa týka aj cesty, ktorej zmyslom je zabezpečiť starostlivosť o deti alebo domáce zvieratá, tiež cesty k lekárovi, na testovacie odberné miesto, na krst či na pohreb a ďalšie.
(ac)
Bezplatné testovanie bez čakania: Na týchto adresách sa môžete objednať vopred
Po oznámení, že nás opäť čaká celoplošné testovanie, tentoraz nazvané ako skríning, začali Slováci vo veľkom zisťovať, kde sa môžu na antigénový test vopred objednať. Nikomu sa nechce stáť v mrazivom počasí v dlhých radoch a riskovať prechladnutie. Pozrite si prehľad miest v Bratislave, kde vás otestujú bez čakania. Upozorňujeme aj na dôležitý link v závere článku.