Akých máte priateľov na sociálnych sieťach? Možno by ste to rýchlo zistili, keby ste im ponúkli túto výzvu...

10.12.2020

Zdroj: Archív J.K.

Páčil sa vám článok?

„Nekupuj mi darčeky, podpor moje Vianoce pre dušu,“ vyzvala Júlia Kovaničová svojich priateľov. Motivácia pre toto rozhodnutie vyšla zo silne negatívneho zážitku, keď Júlii na psychiatrickom oddelení na Antolskej ulici v Petržalke hospitalizovali najbližšieho človeka. A aký bol výsledok jej internetovej výzvy?

„Bolo to bezútešné miesto. Muži a ženy pokope, ľudia s rôznymi psychiatrickými poruchami na jednej izbe, všetci nadopovaní liekmi... Vtedy som pochopila, prečo majú ľudia s duševnými poruchami často strach vyhľadať odbornú pomoc. Boja sa, že skončia tu.“ Cítila silnú potrebu povedať nahlas, že mnoho ľudí s duševnou chorobou by sa hospitalizácii mohlo vyhnúť, keby existovala väčšia informovanosť, väčšia dostupnosť odborníkov a zariadení priateľských k pacientovi, keby duševné ochorenie nebolo spoločenskou stigmou. Keby rovnako ako existuje kurz prvej pomoci, existoval aj kurz prvej DUŠEVNEJ pomoci. Pretože s duševnou chorobou si človek nevie pomôcť sám, a aj jeho rodina je často bezradná. A tak Júlia pred pár dňami uverejnila svoju darcovskú výzvu, ktorou ukazuje, že sociálne siete nie sú dobré len na „postovanie“ svojich selfie.  

Pamätáte sa na výzvu Ice bucket challenge, počas ktorej na seba osobnosti po celom vylievali kýble ľadovej vody, aby vyzbierali peniaze na pomoc  trpiacim amyotrofickou laterálnou sklerózou? „Podobnú výzvu si dnes môže vytvoriť každý ´troma klikmi´,“ hovorí Júlia a smeruje nás na portál darujme.sk. „Na webe ´tej svojej neziskovky´ si prostredníctvom tohto portálu vytvoríte stránku a výzvu šírite medzi svojich priateľov a známych. Moja voľba bola jasná. Chcela som pomôcť Linke dôvery Nezábudka, ktorú prevádzkuje Liga za duševné zdravie. Keď bola naša rodina v kríze, ľudia na nej nám veľmi pomohli. Keď sa duševná choroba objaví u vášho blízkeho, neviete, čo máte robiť, ako sa k nemu správať, ste bezradní. Volali sme vtedy na linku ako na poslednú nádej. Upokojili nás, vysvetlili, čo sa deje, dali rady prvej pomoci a ja som aj vďaka nim začala vzápätí uvažovať racionálnejšie a už nie pod vplyvom stresu z novej situácie.“

Zdroj: Archív J.K.

​Júlia nemala potuchy, akú výslednú sumu by mala od darcov žiadať. „Naše duševné zdravie akoby bolo menej podstatné, ´byť v pohode´ je akási samozrejmosť, ktokoľvek prejaví v našom okolí známky duševnej nepohody, stáva sa otravným, slabým, neprispôsobivým, podivným,“ hovorí. „Keď si človek zlomí nohu alebo dostane zápal pľúc – ide k lekárovi, aby ho vyliečil. Nikto sa nad tým nepozastavuje, nikto sa nepohoršuje. Práve naopak, keby nešiel, bolo by to minimálne udivujúce. Prečo je to teda s duševnými chorobami inak? V snahe zmeniť to sa na svojich priateľov obrátila s výzvou: Nekupuj mi darčeky, nepodporuj konzum, podpor zdravie duše. Je rovnako dôležité ako zdravie tela.“

Konečnú sumu stanovila na 300 eur za 30 dní. „Bola som v šoku, keď sa naplnila za dva dni,“ hovorí a číta reakciu jedného z priateľov – A ja som sa bál, že nezoženiem zmysluplný darček. Krásna iniciatíva. „Tak som mohla konečnú sumu zvýšiť a dnes už má linka Nezábudka vyzbieraných 500 eur.“

Možno si poviete, čo to je za suma... Ale Júliin príbeh ukazuje, že aj jednotlivec a jeho „malá“ akcia dokáže meniť svet. Prečo nedala prednosť konkrétnej zbierke napríklad pre svoju príbuznú, ktorá s duševnou poruchou bojuje? „To mi ani nenapadlo. Nie sme typ rodiny, čo by sme takýmto spôsobom žiadali o pomoc. Mne šlo skôr o to pomôcť ľuďom, ktorí sa ocitnú v duševnej kríze, pretože sa viem vžiť do ich situácie. Rovnako ako pre mňa, aj pre nich môže byť nonstop Linka dôvery Nezábudka poslednou nádejou. V tejto korona dobe zvlášť.“

Ak si chcete prečítať Júliinu výzvu, kliknite na https://dusevnezdravie.darujme.sk/p2p/b92f4f67-22a3-4e54-875d-698b59e73f05/vianoce-pre-dusu/fbclid=IwAR1QQUucxwBKMS0DcMakNbCPHAxqtDvHtAvdYfwtEr4YERwyePD_HwFaKJI
(in)

Páčil sa vám článok?