Keď vchádzame do nenápadného domu akademického sochára Stanislava Koželu v Stupave, ako prvé nás upúta tvarovaná kovová mreža. Aj jej obnova si žiada precíznu prácu a kumšt, rovnako ako socha vojaka, ktorú umelec opravoval priamo na pylóne pamätníka Slavín. Prečo je vzácna?
Stanislav Kožela, ktorý bol zodpovedným reštaurátorom bronzovej sochy vojaka na Slavíne od Alexandra Trizuljaka, má opäť poruke odborne vyškolených pomocníkov. Tentoraz sa snažia vrátiť „lesk“ historickej mreži z kaplnky v banskoštiavnickej Kalvárii. Je to skvost, ktorý pochádza približne z roku 1770, nečudo, že reštaurátori k nemu pristupujú s primeraným rešpektom.
A nielen to. Obnova kovovej mreže, znehodnotenej najmä koróziou, si okrem citlivého prístupu umelca a kováčskej zručnosti žiada hodiny tvrdej fyzickej práce. Stačí nazrieť do dielne Stanislava Koželu: má v nej nákovu, kováčsku vyhňu, zváračku a množstvo pracovných nástrojov, kladív či klieští... Ale napríklad aj mohutnú reťaz, ktorá nie je nejakým umeleckým „úletom“, ale výsostne praktickou vecou – poslúži vždy, keď treba zdvihnúť ťažký predmet do výšky. Na podobnej reťazi visí aj mreža z kaplnky, na ktorej umelec aktuálne pracuje.
Zdroj:
Marián Dekan
Historická mreža z kaplnky na Kalvárii v Banskej Štiavnici (vľavo Stanislav Kožela).
Poškodenia kovových historických predmetov pritom bývajú rôzneho rozsahu a mnohé sa ukážu až vtedy, keď sa s nimi reštaurátor oboznámi bližšie. Nie je to len hrdza, ale napríklad aj zásahy bleskom, ako to bolo v prípade sochy vojaka na Slavíne. Podľa niektorých zdrojov ich Trizuljakovo dielo utŕžilo milióny, podľa iných zdrojov „len“ desiatky tisíc, každopádne dosť na to, aby mal sochár Kožela so svojimi kolegami takmer štvrť roka plné ruky práce. A nie jednoduchej, keďže prebiehala v 50-metrovej výške.
„Hore na pylóne boli úplne iné poveternostné podmienky ako pod pamätníkom. A to aj v lete - kým dole bolo 30 stupňov, hore neraz fúkalo až tak, že nám vietor strhával prilbu z hlavy. A keď sa schyľovalo k búrke, rýchlo sme museli práce ukončiť,“ spomína reštaurátor. Bezpečnostné školenie síce s kolegami absolvoval, ale o ochrane pred bleskom na vrchole pamätníka nebola v pokynoch zmienka...
Zdroj:
Stanislav Kožela
Sochu Víťazného vojaka na Slavíne obnovili po viac ako troch mesiacoch.
Stanislav Kožela netají obdiv k impozantnému dielu Alexandra Trizuljaka z rokov 1956 - 1959. „Je bravúrne zvládnuté, proporcie sú úžasné,“ podotýka reštaurátor, ktorý sa už v čase štúdia na Vysokej škole výtvarného umenia zameriaval práve na kov.
Zdroj:
Marián Dekan
Dielňa reštaurátora Stanislava Koželu.
V Bratislave pracoval napríklad na obnove kovových prvkov fasády Mirbachovho paláca, barokovej brány aj okenných mreží Kaplnky sv. Jána Almužníka pri Katedrále svätého Martina, tiež na obnove zbierkových predmetov pre mestské múzeum či zničeného pôvodného oplotenia budovy YMCA.