Sú infekčnejší? Ľuďom s pozitívnym Covid testom sa končí izolácia, neotestovaným ju predĺžili
Zdroj: Marián Dekan
Neotestovaní musia zostať 10 dní doma – taký bol príkaz pred prvým kolom celoplošného testovania pre ľudí, ktorí sa na ňom nezúčastnia. To sa však zmenilo, zákaz vychádzania im predĺžili až do soboty 14. novembra, zatiaľ čo ľuďom s pozitívnym testom na Covid sa karanténa končí už budúci pondelok či utorok. Je riziko šírenia nákazy u neotestovaných vyššie?
Predĺženie zákazu vychádzania pre neotestovaných platí pritom aj pre „zelenú“ Bratislavu, kde vďaka nízkemu podielu infikovaných nie je nariadené druhé kolo plošného testovania. „Z Uznesenia vlády SR č. 704 zo 4. novembra 2020 vyplýva, že ľudia, ktorí mali v celoplošnom testovaní pozitívny antigénový test, môžu po 10 dňoch opustiť karanténu a tí, ktorí sa nedali otestovať, musia rešpektovať zákaz vychádzania do 14. novembra,“ potvrdila hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová. Ku konkrétnej otázke, aký je dôvod dlhšej izolácie pre neotestovaných, sa však nevyjadrila.
V prípade, že vám predĺženie zákazu vychádzania skomplikovalo situáciu, máte jedinú možnosť – dať sa otestovať buď v súkromnom laboratóriu PCR testom, alebo zájsť na odberné miesto, kde testujú štátnymi antigénovými rýchlotestami. Na druhom kole plošného testovania, ktoré bude počas tohto víkendu 7. a 8. novembra, sa môžu zúčastniť aj ľudia, ktorí neabsolvovali prvé kolo. Už totiž neplatí informácia zo včera, podľa ktorej to nebolo možné.
„Účasť na druhom kole testovania antigénovými testami spadá pod neodkladné vyšetrenie, môžu sa na ňom preto zúčastniť aj občania bez certifikátu z prvého kola celoplošného testovania,“ vyhlásil dnes minister zdravotníctva Marek Krajčí. Ministerstvo sa na svojej FB stránke zároveň ospravedlnilo za zmätočné odpovede na túto otázku.
Štátne testovanie nebude tento víkend len v červených okresoch, ale podľa najnovšej informácie ministerstva zdravotníctva budú odberové miesta aj v trinástich zelených okresoch. Medzi nimi je Bratislava I – konkrétne RTVS, Mlynská dolina, kde na oba dni vyčlenili dva tímy.
Kedy vás po pozitívnom teste uznajú za neinfekčného
Pri pozitívnom PCR teste príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva nariaďuje karanténu v trvaní 10 dní a zároveň informuje, kedy - ku ktorému dátumu sa karanténa skončí. Vytvára tak zápisnicu o epidemiologickom vyšetrovaní. Aj pri pozitívnom antigénovom teste sa izolácia končí v prípade bezpríznakového priebehu na 10. deň. O výsledku testu musíte vy sami informovať svojho ošetrujúceho lekára, a to buď telefonicky, e-mailom alebo SMS správou. Všetky pokyny nájdete na certifikáte. Po skončení karantény si môžete od svojho lekára vypýtať potvrdenie o absolvovaní 10-dňovej izolácie. „V tomto prípade je na základe usmernenia hlavného hygienika osoba považovaná za neinfekčnú,“ uviedla hovorkyňa Eliášová.
Môže sa však stať, že priebeh ochorenia nebude bez príznakov. „Vtedy je osoba povinná kontaktovať svojho ošetrujúceho lekára, ktorý určí ďalší postup. Kontrolný orgán nevie na základe certifikátu posúdiť, či bola osoba počas domácej izolácie bez príznakov ochorenia alebo nie. Preto je v tomto prípade potrebné sa pri vstupe na pracovisko a do prevádzky preukázať dokladom o prekonaní Covid-19, čo je napríklad potvrdenie od lekára - pozitívne testovaná osoba mu bola povinná sa nahlásiť,“ spresnila hovorkyňa rezortu zdravotníctva.
(ac)
Chcete si potvrdiť výsledok plošného testovania na PCR teste? Na Kramáre vo vlastnom záujme nechoďte
AKTUALIZOVANÉ "Bolo to šialené, neveril som, že sa to deje." Takto vidí Bratislavčan Martin situáciu, ktorá nastala, keď si chcel v nemocnici na Kramároch potvrdiť svoj výsledok z plošného testovania. Nepomohla mu ani žiadanka od lekárky, riešili ho policajti.