FOTO: Oficiálne ohniská na území Petržalky neexistujú, ale nejaké fleky na opekačku by ste našli...

18.7.2020

Zdroj: Matúš Husár

Páčil sa vám článok?

K letu patria aj opekačky. Kde si ich v Petržalke užijete bez pokuty za kladenie ohňa? Miestny úrad eviduje štyri miesta – dva pri Malom Draždiaku, jedno pri Veľkom, v blízkosti obratiska autobusov a na Dudovej ulici. Oficiálne však nie sú. Ako to na nich vyzerá?

Najpríťažlivejšie sa javí ohnisko pri Malom Draždiaku, pri ktorom je aj prístrešok. Petržalčania toto miesto vyhľadávajú, takže tam budete mať možno problém s drevom. Druhé ohnisko pri Malom Draždiaku sa rozpadáva. Napriek tomu ho veľké partie rodín s deťmi vyhľadávajú najmä cez víkendy. Obe tieto miesta majú k dispozícii koše a buď sa o ne niekto stará, alebo má zodpovedných návštevníkov. Hromady odpadkov tu nenájdete.

Tretie rekreačné ohnisko, ktoré pred štyrmi rokmi vytypovala Petržalka, aby boli prístupné a v dostatočnej vzdialenosti od bytových domov, sa nachádza za obratiskom autobusov pri Veľkom Draždiaku. Jediné má označenie „Povolené ohnisko“, hoci tak príliš nevyzerá. Nie je si tu kde sadnúť. Výhodou je dostatok tieňa, nevýhodou, že je také zašité, že ho vyhľadávajú aj typy ľudí, s ktorými sa nechcete kontaktovať.

Zdroj: Matúš Husár

Štvrté ohnisko, ktoré eviduje miestny úrad, je v lesíku na Dudovej. Takisto pôsobí provizórne. Sadnete si tu, je tu dokonca aj ručne vyrobený stolík. Budete sa tu cítiť bezpečne, hoci možno až príliš na očiach okoloidúcich.
Ako vlastne došlo k tomu, že Petržalka eviduje 4 ohniská (tých živelných je, samozrejme, v Petržalke oveľa viac, pozn.red), svojho času sa o ne aj starala, ale nestihli sa stať oficiálnymi?

„V dôsledku vzniku viacerých nepovolených ohnísk v chránených územiach, iniciovala v roku 2016 Štátna ochrana prírody pracovné stretnutie za účasti dotknutých subjektov, a to Magistrátu hl. mesta SR Bratislava, mestských častí, Lesov SR, Mestských lesov, OÚ, Hasičského a záchranného zboru,“ vysvetlila nám Mária Halašková z komunikačného oddelenia Petržalky.

Zdroj: MČ Petržalka

​Na mapke vidno, kde sú ohniská situované...

„Cieľom bolo nadviazať spoluprácu a diskutovať o potenciálnych problémoch pri navrhovaní, výbere a vymedzení plôch vhodných na vytvorenie legálnych ohnísk, aby sa predišlo porušovaniu platnej legislatívy a zmiernilo poškodzovanie prírody, ku ktorému pri zakladaní rekreačných ohnísk verejnosťou dochádza. V prvom kroku boli zo strany mestskej časti Bratislava-Petržalka navrhnuté vhodné plochy na založenie rekreačných ohnísk, a to najmä v okolí jazera Malý, Veľký Draždiak a na Dudovej ul.“

Zdroj:

Ohniská pravidelne kontroloval a zásoboval drevnou hmotou určenou na opekanie pracovník z Oddelenia životného prostredia mestskej časti v snahe zamedziť ničeniu verejnej zelene či olamovaniu drevín. To už sa dnes nedeje. „Tieto zalesnené pozemky sú vo vlastníctve Hl. mesta SR Bratislavy. Je teda na vlastníkovi pozemku, aby zabezpečil pravidelnú údržbu a čistotu pri vyčlenených ohniskách a obmedzil ich využívanie v čase zvýšeného nebezpečenstva požiarov,“ dodala.

Obrátili sme sa preto na mesto. „Oficiálne vyhlásenie ohnísk je dlhodobý proces, na ktorom spolupracuje magistrát hlavného mesta spolu so Štátnou ochranou prírody, Hasičským zborom, Lesmi SR, Okresným úradom, Správami Chránených krajinných oblastí a inými dotknutými subjektami,“ reagovala hovorkyňa magistrátu Katarína Rajčanová. „Magistrát v súčasnosti pripravuje aktualizáciu pasportu lokalít vhodných na zakladanie ohňa, ktorej výsledkom bude aj mapový podklad, ktorý bude k dispozícii na webovej stránke mesta.“

Zdroj:

Štyri lokality v Petržalke sú na pozemkoch mesta, ktoré je aj správcom pozemkov. Magistrát by na nich mal zabezpečovať čistotu a poriadok, ako aj bežnú údržbu v rámci verejnej zelene. „V každom prípade právnická a fyzická osoba zodpovedá za konanie, ktorým sama spôsobí alebo inému umožní spôsobiť znečistenie alebo iný neporiadok na verejných priestranstvách alebo na nehnuteľnostiach, narušujúci vzhľad alebo prostredie v zmysle  VZN, ktoré vyhlasujú mestské časti,“ povedala Katarína Rajčanová pričom dodala aj zásady, ktoré platia na „miestach na kladenie ohňa“ v bratislavskom lesoparku a mali by aj v Petržalke.

Zdroj:

​„Zakladať oheň iba v ohnisku, skladovať drevo minimálne 2 metre od ohniska, oheň pred odchodom uhasiť vodou a pahrebu rozhrabať, nepúšťať nahlas hudbu, nerušiť zver a ostatných návštevníkov a pri odchode zanechať piknikové miesto čisté a bezpečné a takisto sa uistiť, že po opekaní neostali na ohnisku a v jeho okolí prázdne fľaše, plechovky a iné odpadky.“

(in)

Páčil sa vám článok?