Slovenskú kultúrnu pochodeň podporili aj členovia Činohry SND

12.12.2024
0

Zdroj: TASR - Jaroslav Novák

Páčil sa vám článok?

Protestnú akciu Slovenská kultúrna pochodeň vo štvrtok podporili aj členovia Činohry Slovenského národného divadla (SND) v Bratislave. "Chceme takto podporiť kolegov a kolegyne, všetkých ľudí, ktorí pracujú v kultúre na Slovensku, ktorí už túto štafetu držali od 17. novembra a vyslať tak signál, že kultúra drží stále spolu," vyhlásili na tlačovom brífingu pred ministerstvom kultúry v spoločnom prehlásení.

Zdôraznili, že sú rovnako občanmi štátu a svoje konanie nevnímajú ako politickú aktivitu. "Upozorňujeme na neduhy a nešváry spoločnosti umeleckou formou. Robíme to preto, lebo je to naša úloha od počiatku zrodu divadla. Snažíme sa i preto, lebo milujeme túto krajinu a nie preto, že máme v sebe akúsi nenávisť voči politikom. (...) Toto nie je boj hercov, ale občanov, ktorí nechcú o túto krajinu prísť," uviedla herečka Rebeka Poláková v rámci spoločného vyhlásenia umelcov.

Herci poukázali na to, že okrem inscenácií so spoločensko-kritickým apelom, sa snažia upozorniť na rozklad v rezorte aj rôznymi inými podpornými gestami a informatívnymi aktivitami. "Či už je to čítanie prehlásení po skončení predstavenia alebo vyvesenie čiernych vlajok z našich okien," skonštatovala za členov SND herečka Jana Kovalčíková.
Členovia SND podotkli, že kultúra nie je len konzum umenia a umeleckých diel, ale aj to, ako sa k sebe ľudia navzájom správajú. "So znepokojením sledujeme ako hrubne prejav spoločnosti, ako sa stupňujú útoky na odborníkov, menšiny, zdravotníkov či občianskych aktivistov, ako sa pomaly posúvajú hranice akceptácie totalít, fašizmu a nacizmu, čo môže mať pre spoločnosť fatálne následky. (...) Ak stratíme kultúru, stratíme národ," uviedol herec Juraj Loj, citujúc spoločné vyhlásenie.

Pochod podporili viacerí členovia SND. Medzi nimi napríklad Tomáš Maštalír, Diana Mórová, Barbora Andrešičová, Zuzana Porubjaková, Branislav Bystriansky, Roman Poláčik, Anežka Petrová či Ondrej Kovaľ. Herci zároveň po vyhlásení čítali úryvky z knihy, ktorá počas pochodu putovala po Slovensku. Zaznievali rôzne vyjadrenia podporujúce otvorenú, slobodnú a nediskriminujúcu kultúru.
Platforma Otvorená kultúra 17. novembra spustila akciu Slovenská kultúrna pochodeň.

Cieľom štafetového protestu bolo upozorňovať a bojovať proti deštrukcii kultúrnej identity na Slovensku. Akcia vrcholí vo štvrtok v hlavnom meste protestným pochodom, ktorý bude zavŕšený koncertom na Námestí slobody.

(TASR)

Páčil sa vám článok?