Nič také tu ešte nebolo! O slovenský projekt Depeche Note prejavili záujem aj v zahraničí

21.11.2024
0

Zdroj: Depeche Note Symphonic tribute/TASR - Jaroslav Novák

Páčil sa vám článok?

Slovenskí symfonici dali slávnym skladbám kapely Depeche Mode nový rozmer. Na ich koncerte Depeche Note - Symphonic Tribute nečakajte cover kapelu, za ktorou stojí pár huslistov. Sláky či timpany nahradia nielen hudbu, ale aj hlasy spevákov. Viete, aký nástroj dokáže nahradiť hlas Dave Gahana?

Originálny slovenský projekt bude novým zážitkom nielen pre fanúšikov Depeche Mode, ale aj pre milovníkov klasickej hudby. „V umeleckej obci sme sa stretli s nadšením a údivom, že sa do takéhoto projektu pred nami ešte nikto nepustil,“ hovorí dramaturg programu Roman Bomboš.

Dirigent Adrián Kokoš, ktorý hrával s Brianom Mayom, Jonom Andersonom z kapely Yes alebo s Mekym Žbirkom, má schopnosť prepojiť symfonickú a mainstreamovú hudbu. A nielen v notovom zápise, ale aj v realite. Nedávno naňho po koncerte vážnej hudby v Žiline čakali pred šatňou „muži v čiernom“. Ani pre známeho dirigenta to nebola bežná situácia a priznal, že mal aj obavy. Z návštevníkov sa však vykľuli fanúšikovia Depeche Mode. Dozvedeli sa, že „ten Kokoš, čo robí Depeche“, bude v Žiline, tak si naňho počkali. Zaujímal ich jeho symfonický projekt, ktorého premiéra sa uskutoční 3. decembra v bratislavskej Peugeot aréne.

Zdroj: Depeche Note Symphonic tribute

​Dirigent Adrián Kokoš, ktorý hrával s Brianom Mayom, Jonom Andersonom alebo s Mekym Žbirkom, má schopnosť prepojiť symfonickú a mainstreamovú hudbu.

Práve pod dohľadom umeleckého garanta projektu, dirigenta Adriana Kokoša dokázali hudobní aranžéri Milan Hradil a Adrián Harvan prepísať notoricky známe texty Depeche Mode nielen do symfonickej podoby, ale každý z nich zanechal vo svojej práci aj vlastný umelecký otlačok. „Ucho pozorného poslucháča určite dokáže rozoznať, kedy sa farba skladieb zmení, a tým určiť, kedy sa zmenil jej autor. Zámer však bol, aby boli skladby rozpoznateľné,“ hovorí Roman Bomboš a spomenie, že chýbať samozrejme nebudú symfonické verzie najznámejších skladieb ako Enjoy the Silence, Personal Jesus alebo Dressed in Black. V nej sa predstaví majsterka sveta v scénickom tanci Noemi Muková. „Je to dcéra ´depešáka´ Petra Muka, veľkého fanúšika DM, takže to je krásne prepojenie.“

Zdroj: Depeche Note Symphonic tribute

​V jednej skladbe sa predstaví majsterka sveta v scénickom tanci Noemi Muková. „Je to dcéra ´depešáka´ Petra Muka, veľkého fanúšika DM, takže to je krásne prepojenie,“ tvrdia tvorcovia projektu. 

V rámci koncertu odrecituje herec Robo Roth aj dva texty skladieb Depeche Mode prebásnené do slovenčiny.
Len dve skladby budú spevácke. V jednej svoje spevácke umenie predvedie a capella Voising, druhú s ich vokálmi odspieva Noemi Muková. Ako ale aranžéri vyriešili absenciu hlasu Davea Gahana, ktorý je pre Depeche Mode charakteristický? „V jednom sme si boli istí od začiatku - nechceli sme kapelu so spevákom, ktorý sa tvári ako Dave Gahan. Chceli sme plný symfonický zvuk, v ktorom sláky, či timpany nahradia nielen hudbu. Preto sme aj spevové linky nahradili zvukmi nástrojov. Napríklad hlas Dava Gahana vie krásne nahradiť zvuk violončela,“ prezrádza spoluautorka projektu Lucia Vranovič.

Zdroj: Depeche Note Symphonic tribute

Len dve sklady budú spevácke. V jednej svoje spevácke umenie predvedie a capella Voising.

Keďže ide o multimediálny projekt, vizuál tiež vznikol na kľúč. „Na skúškach sedeli aj autori efektov na LED-obrazovku a režisér svetiel. Vyžiadali si partitúry a robili si poznámky, takže to bude zosynchronizované tak, že svetlá aj obrazce na obrazovke budú dotvárať atmosféru k hudbe,“ pokračuje Lucia Vranovič a dodáva, že kým na klasických koncertoch vidia diváci dirigentovi len chrbát, na Depeche Note ho vďaka prednej kamere uvidia aj priamo v akcii.

Zdroj: Depeche Note Symphonic tribute

Jednu zo skladieb zaspieva ​Noemi Muková.

Prípravy na premiéru, ktorá sa uskutoční už o pár týždňov vrcholia. Prekvapili organizátorov nejaké problémy? „Asi to bude znieť skôr úsmevne, ale museli sme do projektu pribrať ešte jedného timpanistu. Pôvodne bol v zostave orchestra jeden, avšak naši aranžéri pri prepisovaní skladieb objavili toľko nových zaujímavých zvukov, že do ,,rajóna timpanistov" pridali ešte niekoľko nástrojov. To, čo Depeche Mode odohrajú stisnutím prsta na klávesoch, to musí tympanista obehnúť asi na dvadsiatich metroch štvorcových,“ spomínajú tvorcovia s úsmevom. „Na skúšku boli preto prizvaní dvaja timpanisti. Keď však Adrian Kokoš videl, koľko sa nabehajú, ponúkol im, že odoberieme niektoré zvuky. Mladí muži sa však rozhodli protestovať s tým, že by to bola veľká škoda, pretože to je naozaj dobre napísané. S tým sme súhlasili všetci, preto bol do partie timpanistov prizvaní aj tretí kolega.“

Zdroj: Depeche Note Symphonic tribute

​Keď dirigent videl, koľko sa timpanisti nabehajú, ponúkol im, že odoberie niektoré zvuky. Mladí muži však  tvrdili, že by to bola škoda. Tak bol napokon do partie timpanistov prizvaní aj tretí kolega. Záber je zo skúšky, timpanisti "obsluhujú" posledný rad nástrojov.

Po smrti jedného z členov kapely Depeche Mode, Andyho Fletchera, ´depešáci´s napätím očakávajú, či bude DM ďalej nahrávať albumy a koncertovať. Projekt Depeche Note je pre nich spôsob, ako si milovanú kapelu oživiť. Napokon, tvorcami programu sú tí najvernejší ´depešáci´.

Zjavne ich je na svete stále dosť. Organizátorom sa ozvali producenti z Nemecka, Poľska či Maďarska, takže sa zdá, že unikátny slovenský projekt pôjde aj do sveta.
(in)

Páčil sa vám článok?