Vedeli ste? V DK Lúky môžete navštíviť aj predstavenia ochotníckeho divadla
Zdroj: Archív Divadla Tandem
Asi ste netušili, že Petržalka je domovom pre jedno z bratislavských ochotníckych divadiel. V DK Lúky má domovskú scénu Divadlo TANDEM a minimálne raz mesačne môžu miestni prísť na ich predstavenie doslova v papučiach. Najbližšie už 27. septembra na bláznivú komédiu Rande pre šiestich.
„Keď máte ´veľmi dobrých´ kamarátov, môžu vám dohodnúť rande, kde zrazu nemusíte byť len dvaja a nemusí to dopadnúť ideálne,“ opisuje hru zakladateľ divadla Martin Michael Benčič. Hovorí mi, že inscenácia trvá vyše poldruha hodiny a jej dĺžka závisí aj od reakcie divákov a improvizácie hercov.
„Občas si na scéne s kolegami robíme aj ´podrazy´. Najmä v hrách, ktoré hráme už roky. Aj to je spôsob, ako udržať predstavenie živé. Musí baviť aj nás,“ usmeje sa a dodáva, že herci vždy ocenia, ak sa diváci smejú nahlas. Nielen potichu, s prikrytými ústami. „Smiech je tá najkrajšia emócia, ktorú môžeme mať, tak sa zaň nehanbite,“ vyzýva návštevníkov.
Divadlo vybudoval od nuly
Martin Michael Benčič, Staromešťan, ktorý sa kvôli láske presťahoval do Petržalky, založil vlastné divadlo už ako sedemnásťročný tínedžer. Dnes oslavuje TANDEM dvanásť rokov, má za sebou vyše 20 vlastných inscenácií vrátane troch muzikálov.
Pýtam sa, ako to dokázal a Martin mi hovorí, že jeho cesta bola zrejmá už od detstva. V piatich rokoch odohral s deťmi na dvore rozprávku, ako štrnásťročný hral v Divadle Klasik a jeho maturitná práca bola realizácia muzikálu. „Z písomnej časti som dostal trojku s odôvodnením, že tak finančne, časovo a organizačne náročný projekt nie sú schopní zorganizovať amatéri,“ spomína. „Lenže ja som ho vtedy už dva roky pripravoval. Veď divadlo som založil v sedemnástich. Muzikál Krv a cit, v ktorom bolo zapojených až 80 ľudí, mal mať premiéru tri dni po obhajobe mojej práce. Tak som na ňu pozval celú komisiu. Neprišli, ale aspoň mi upravili známku na dvojku.“ Dnes sa z toho už smeje.
Zakladateľ divadla Martin Michael Benčič.
Divadlo, ktoré v roku 2012, v čase prvej premiéry, ešte nemalo ani meno, dnes tvorí silná zostava cca 15 stabilných ochotníkov (herci, ktorí hrajú bez nároku na honorár, vo svojom voľnom čase, pozn. red.). K nim však treba prirátať ďalšie desiatky spolupracovníkov. Veď na ich druhom muzikáli Staroval participuje vyše 40 ľudí.
Za tie roky sa v ňom vystriedalo veľa ľudí, ale Martinova mama Ľudmila Benčičová Duducová, ktorá sa stará o kostýmy a financie a herec Peter Trnka sú TANDEM-u verní dodnes.
Komédia Rande pre šiestich.
Hovorím Martinovi Michaelovi Benčičovi, že keď som si čítala, čo všetko má v divadle „na svedomí“ on sám - je hercom, režisérom, autorom scenárov aj hudby, tanečníkom aj spevákom – pripadá mi ako divadelný multitalent. Zasmeje sa. Vysvetľuje, že v ochotníckom divadle ľudia, najmä spočiatku, robia všetko, čo je potrebné. „Bez ostatných členov by však nič z toho možné nebolo ani vtedy, ani dnes. Som im za to veľmi vďačný, pretože spoločne sme dostali divadlo tam, kde je dnes,“ hovorí.
„Takže Divadlo TANDEM sa nerozpadne, keď ho opustí zakladateľ a taký výrazný člen?“ reagujem. „Každý je nahraditeľný,“ odpovedá. „Navyše, dnes už máme dobre vybudovanú internú infraštruktúru a o všetkom, čo robím, je záznam, ktorý je dohľadateľný. Nikdy totiž nie je dobre, ak súbor stojí len na jednom človeku.“
Pre deti aj seniorov
Už v roku 2012 to chvíľu vyzeralo, že Divadlo TANDEM zakotví v DK Zrkadlový háj. Napokon skončili v Dúbravke, po rokoch sa však do Petržalky vrátili. „Je úžasné, keď môžete skúšať v rovnakom priestore, ako hráte. DK Lúky sme obdivovali ako perfektný priestor, a keď sme hľadali miesto, kde sa usadíme, oslovili sme ich. Bolo to v roku 2020 pred začiatkom pandémie. Oni nás vtedy veľmi podržali, dnes sa im to snažíme oplatiť účasťou na ich akciách,“ spomína Martin a pozýva miestnych aj do divadla.
Predstavenie Rande pre šiestich.
V okolí bývajú seniori aj rodiny s deťmi. Pre seniorov, ktorí nestratili zmysel pre humor, má divadlo vlakovú komédiu Za meškanie sa ospravedlňujeme. V októbri, mesiaci úcty k starším, ich s ňou pozvali aj do Lamača. „A pre deti máme rozprávku O najväčšom priateľstve. Je pre vekovú kategóriu od 5 do 11 rokov, lebo sme mali pocit, že práve tá sa akosi opomína. Rozprávka má pomalšie tempo rozprávania, je v nej krásna slovenčina, akú ste kedysi počuli u Karola Machatu. Šli sme do risku, či to bude dnešné deti vôbec baviť. A predstavte si, baví,“ teší sa Martin.
Profesionál vs ochotník
Ochotníci na svojom herectve nezarábajú. Majú svoje civilné povolania – nájdete medzi nimi ITčkárov aj dôchodcov. Občas však v súbore hosťuje aj profesionálny herec alebo aktuálne v muzikáli Staroval operná speváčka. Je rozdiel v ich prejavoch viditeľný? „Vyťažení profesionáli sú „vyhranejší“, ale ochotník má zase v sebe nadšenie a vášeň, ktoré dokáže preniesť na publikum,“ myslí si Martin Michael Benčič. Dôkazom majstrovstva ochotníkov je, že viacerí členovia hrávajú aj v televíznych seriáloch alebo v iných divadlách.
Ochotníci nacvičujú v DK Lúky dvakrát do týždňa.
A čo ak by som si ja pri pohľade na inzerát Divadla TANDEM o tom, že hľadá nových členov súboru, povedala – Mám 50 a chcem byť herečkou. Mám šancu? „Toto sa deje pomerne často,“ usmeje sa Martin. „Avšak, hoci niekto dokáže byť zábavný pri stole, neznamená, že bude dobrý aj na javisku. Fyzicky dokonalý sa môže na javisku stratiť, a nenápadný zažiariť, lebo má charizmu. Dievčatá, ktoré sa zbytočne trápia nadváhou, nevynímajúc. Problémom však je, že keď divadlo pravidelne hráva, potrebuje už pripravenejšieho človeka. Nemáme priestor venovať sa nováčikom. Takým odporúčam prihlásiť sa do hereckého kurzu. Hoci... Stalo sa nám už, že človek, ktorý k nám bol prijatý do zákulisia, napríklad pomáhal s rekvizitami, dostal najskôr malú rolu v hre a neskôr aj väčšiu.“
(in)