Krása: Výstava ponúka úžasné obrazy namaľované recidivistom, ich kúpou prispejete na detskú onkológiu
Zdroj: ms
V bratislavskom Starom Meste, konkrétne v galérii i kaviarničke Merde Royale na Panskej, môžete navštíviť naozaj netradičnú výstavu. Prezentované diela vznikli za múrmi väznice a ich autorom je opakovane trestaný muž. Ak si niektorý z nich kúpite, pomôžete detským onkologickým pacientom. Na výstavu sa v stredu prišiel pozrieť aj biskup František Rábek.
Obrazy s rozmanitou tematikou, od portrétov po krajinky, namaľoval recidivista v Ústave na výkon trestu v Banskej Bystrici Peter Mlynarčík.
"Už ako malý v sebe prejavil talent, ale bohužiaľ, jeho rodičia nemali na to, aby chodil do nejakej umeleckej školy. Aj keď začal, ukázalo sa to pre rodinu neudržateľné. Podmienky mu teda neumožnili, aby svoj talent rozvinul a postupne sa dostal na horšie chodníčky a tie ho priviedli až za mreže. Dostal sa tam nie raz, ale opakovane," priblížila v stredu priamo v galérii Merde Royale hovorkyňa Zboru väzenskej a justičnej stráže Anna Bečková Ragasová.
Jeden z vystavovaných obrazov Petra Mlynarčíka.
"K umeniu sa dostal vďaka podpore príslušníkov ZVJS. Nosia mu aj fotografie, ktoré môže maľovať. Lebo ako sám priznáva, za múrmi mu chýba inšpirácia. Zrazu mu niekto ukázal, že má talent, i keď on si to o sebe nemyslí. Seba pokladá za obyčajného kriminálnika, z ktorého by si v mnohom ľudia nemali brať príklad. Maľuje aj preto, aby vrátil dlh spoločnosti," dodala. A ďalším pozitívom, ktoré mu tvorba priniesla, je, že po rokoch s ním začal komunikovať dnes už dospelý syn.
Všetky tieto obrazy vznikli za múrmi väznice.
Výstava pod názvom Stále je tu láska (aby neprišiel van Gogh o ucho) je výnimočná vo viacerých smeroch. Ponúka diela väznených osôb, tie prezentované v Bratislave pochádzajú všetky zo štetca jedného autora. No najmä pomáha detským onkologickým pacientom a ich rodinám.
Výstavu nájdete v priestoroch Merde Royale na Panskej 12.
Obrazy sú totiž na predaj a celý zisk smeruje na účet občianskeho združenia Svetielko nádeje, ktoré od svojho vzniku v roku 2002 poskytlo pomoc viac ako 900 deťom s onkologickým ochorením, deťom v hospicovej starostlivosti a ich rodinám. Samozrejme, nie každý si môže dovoliť kúpiť obraz a nie každý chce, ale aj tak by radi finančne prispeli. Preto je na mieste k dispozícii aj QR kód, cez ktorý môžu ľudia prispieť na túto myšlienku akoukoľvek sumou.
Na Svetielko nádeje môžete na mieste prispieť akoukoľvek sumou cez QR kód.
Výstavu si včera prišiel pozrieť aj biskup František Rábek z ordinariátu ozbrojených síl a ozbrojených zborov. "Je dobre, keď človek aj v prostredí väzenia hľadá v sebe tvorivosť. Keď sa snaží o niečo krásne, rozvíja sa v ňom niečo dobrého a nezaoberá sa niečím negatívnym. A keď to má svoj presah do celého väzenského prostredia i civilnej spoločnosti, tak to už je veľmi pozitívne aj zo sociálneho hľadiska," povedal pre Bratislavské noviny Rábek.
Obrazy si včera pozrel aj biskup František Rábek.
Výstavu nájdete v mimoriadne zaujímavom prostrední kaviarničky spojenej s galériou Merde Royale na Panskej 12. Tieto priestory v októbri minulého roka otvorili maliarka Kveta Greta Klein s manželom Sarkisom Gazaryanom. Greta Klein je Slovenka, ktorá žila v Austrálii, má však dvojité občianstvo. Po rokoch sa aj s rodinou vrátila na Slovensko.
Kveta Greta Klein.
Sarkis Gazaryan je módny návrhár a návrhár šperkov, fotograf, vyštudovaný klavírny virtuóz a skladateľ vážnej hudby. "Ako jediného žijúceho autora hrali jeho symfóniu Viedenskí filharmonici," prezradila nám Greta. Ide o kozmopolitnú umeleckú rodinu, ktorá žije a pracuje po celom svete a snaží sa spájať umelcov. Ich dcéra študuje v Írsku, syn v Japonsku.
FOTOGALÉRIA:
Myšlienka usporiadať výstavu práve v týchto čarovných priestoroch vznikla úplne náhodou. Hovorkyňa ZVJS sa tu zastavila na kávu a keďže sa jej priestory veľmi páčili, oslovila manželov, či by to bolo možné. Upozornila však, že si nemôžu dovoliť platiť. "Bez váhania sme súhlasili," povedala nám Greta.
Biskupský vikár Peter Nižník, biskup František Rábek, Sarkis Gazaryan a Kveta Greta Klein.
Výstava sa teší veľkému úspechu, väčšina obrazov je už predaná, očarili ľudí z celého sveta. Obyčajne je na nich uvedená minimálna cena (často okolo 70 eur) a cena odhadovaná (okolo 200 eur). Väčšina nadšených záujemcov sa zatiaľ aj vzhľadom na charitatívny rozmer výstavy rozhodla prispieť viac, ako je stanovené mimimum. Ak si niektorý z obrazov vyberiete, peniaze budete posielať priamo na konto Svetielka nádeje. Výstava je plánovaná do 18. augusta, otváracie hodiny sú od 13:00 do 21:00 h, vstup je voľný. Ak pôjdete okolo, pokojne vojdite, pozrite si obrazy aj iné umenie. Ak budete chcieť, môžete sa osviežiť limonádou či pomôcť chorým deťom.
(ms)