Bratislava je opäť metropolou ilustrácií
Bienále ilustrácií Bratislava (BIB) 2003 si už dávno získalo povesť jedinečnej akcie so zameraním na výtvarné spracovanie kníh pre deti a mládež.
Na tohtoročnom už 19. ročníku prestížneho podujatia, sa 311 umelcov z 38 krajín prezentuje úctyhodným počtom 2398 originálov ilustrácií. Súťažnú časť prehliadky môžete vidieť na dvoch poschodiach Domu kultúry na Námestí SNP do 31. októbra.
Desaťčlenná porota odborníkov na knižnú kultúru z rôznych krajín, v ktorej Slovensko zastupoval Dušan Kállay, sa vraj na začiatku ťažkého rozhodovania jednomyseľne uzniesla na tom, že umelecká úroveň ilustrácií je vyššia ako na minulých ročníkoch BIB.
Spolu bolo udelených jedenásť cien: 5 Zlatých jabĺk, 5 plakiet, Čestné uznanie vydavateľstvu a hlavná cena Grand Prix, ktorú si odniesla japonská výtvarníčka Iku Dekune za nápadité olejomaľby na dreve. Práve Japonsko je na výstave spolu s Iránom zastúpené najväčším počtom ilustrátorov.
V Dome kultúry môžete navštíviť aj prehliadku prác francúzskeho ilustrátora Erica Battuta (Grand Prix z BIB 2001), Quentina Blakea z Veľkej Británie (cena H. Ch. Andersena 2002), Slováka Štefana Cpina alebo špeciálnu kolekciu diel ázijských autorov.
Atraktívne pre verejnosť však sú aj sprievodné expozície umelcov v iných výstavných priestoroch: Viera Bombová a belgickí ilustrátori (BIBIANA na Panskej ulici), Andrej Augustín (Galéria Michalský dvor), Ján Trojan (Mirbachov palác GMB), Peter Cpin (Galéria Typoars vo Vajnoroch) alebo národné prehliadky v Poľskom, Maďarskom a Goetheho inštitúte.
Tvorivý rozmer akcie zdôrazňuje workshop, ktorého výsledky budú prezentované doma aj v zahraničí a Bienále animácií Bratislava zameraná na animovanú tvorbu pre deti.
Bohuš Dúbrava
Čestné uznanie poroty BIB 2003 získalo indické vydavateľstvo Katha za knihu s ilustráciami Bassu Suddhasattwu.