Výstava slovenského vizuálneho umenia

13.12.2006
0
Páčil sa vám článok?

Tri poschodia Esterházyho paláca SNG patria od polovice decembra rozsiahlej kolekcii prác výtvarníkov, ktorí sa podieľali na formovaní slovenského vizuálneho umenia v rokoch 1970-85.

Hoci by sa mohlo zdať, že roky normalizácie nie sú ideálnym podhubím pre slobodné umelecké prejavy, koncepcia Aurela Hrabušického mapuje aj odvrátenú tvár výtvarnej kreativity, ktorá sa vymykala súdobým oficiálnym normám socialistického realizmu.

Rozmanité prúdy, estetické východiská a výrazové prostriedky rôznych generácii autorov nie je ľahké dať na spoločného menovateľa. Zrýchlené dianie, otrasy dovtedy zaužívaných znakových systémov, spolu s renesanciou či znovuobjavovaním úlohy tradičných médií na svetovej scéne našli svoj ohlas aj na Slovensku.

Zatiaľ čo autori staršej generácie (Július Jakoby, Ľudovít Fulla, Ester Šimerová-Martinčeková) rozvíjali stále aktuálny odkaz moderny, či pokračovali v slobodných výbojoch 60. rokov najmä v maľbe a grafike, mladší umelci neváhali siahnuť po moderných reprodukčných postupoch, ku ktorým patrí počítačová grafika a xerox, aby prostredníctvom manipulácie s fragmentmi konvenčnej reality či tvorbou imaginatívnych priestorov lepšie vystihli absurdnú atmosféru doby.

Keďže podoby akčného umenia mohli návštevníci SNG vidieť na samostatnej expozícii nedávno, výstava sa na dematerializované prejavy či happeningy a presahy medzi medzi médiami zameriava skôr okrajovo, no všíma si najrôznejšie prejavy konceptualizmu a prestupovanie racionálneho a exaktného výskumu spontánnym a expresívnym gestom v jednotlivých originálnych autorských rukopisoch.

Začiatok osemdesiatych rokov dokumentujú aj diela, v ktorých napriek ekonomickým a politickým tlakom nechýba humor a takisto aj záujem o pominuteľnosť času, vyjadrený transformáciami, miznutím, pribúdaním či násobením jednoduchých motívov. Keďže nepriaznivá situácia nedovoľovala naplno rozvinúť všetky žánre sochárstva, umelci sa často sústredili na komorné figurálne a antropomorfné podoby architektúry. Exponáty v suteréne zachytávajú priebeh fotomediálneho umenia, približovanie polôh maliarstva a fotografie, rovnako ako akčnú scénografiu, ktorá sa snažila dokumentovať priebeh akčného umenia.

Rozsiahlu výstavu Slovenské vizuálne umenie 1970-85 môžete v Esterházyho paláci SNG navštíviť do 25. 5. 2003.

Bohuš Dúbrava

Páčil sa vám článok?