Ladislav Fančovič opäť prináša do štyroch slovenských miest hudbu, ktorá u nás doposiaľ nezaznela
Zdroj: Alexander Trizuljak
Pandémia priniesla množstvo smutných a negatívnych dopadov, ale v poslednej dobe sa vynárajú aj jej zaujímavé pozitívne „následky“. Keď sa počas lockdowu 23.3.2021 uskutočnil online komorný koncert členov Slovenskej filharmónie s netradičným programom, ktorý dramaturgicky zostavil a aj oddirigoval violončelista, Francúz Ken-Wassim Ubukata, nikto si nemyslel, že to bude začiatok vzniku nového a veľmi atraktívneho medzinárodného tria.
Na spomenutom koncerte okrem Kuchynskej revue Bohuslava Martinů odznelo v slovenskej premiére aj Trio pre husle, violončelo a saxofón Ernesta Rotersa. S nápadom naštudovať túto skladbu prišiel Ladislav Fančovič, ktorý je považovaný za významného predstaviteľa európskeho interpretačného umenia a zároveň patrí k najvšestrannejším umelcom na česko-slovenskej hudobnej scéne (aktuálne študuje magisterské štúdium klasického saxofónu na Fontys University v holandskom Tilburgu). K spolupráci páni oslovili novú členku Slovenskej filharmónie Leilu Akhmetovu pochádzajúcu z Kazachstanu. Výsledok nadchol nielen publikum, ale aj samotných protagonistov, preto sa rozhodli vyhľadať a naštudovať ďalšie skladby pre toto netradičné nástrojové obsadenie, ktoré odznejú na Slovensku po prvýkrát.
Dramaturgicky postavili repertoár programu THE SAXOPHONE CONNECTIONS na saxofónových prepojeniach s husľami a violončelom a na koncertoch odznejú skladby prvej polovice 20. storočia až po súčasných žijúcich autorov. Saxofón je na Slovensku v klasickej hudbe takmer neznámym nástrojom a málokto si vie predstaviť, ako krásne môže pri správne používanej technike znieť. Jeho vynálezca, Belgičan Adophe Sax, chcel zostrojiť nástroj, ktorý by svojím zvukom tvoril v symfonickom orchestri prepojenie medzi sláčikovými a dychovými nástrojmi. Až o viac než 80 rokov neskôr vznikol jazz, v ktorom sa saxofón uplatnil ešte viac. Interpreti chcú na koncertoch ukázať univerzálnosť saxofónu, preto na program zaradili aj skladbu, ktorá má v sebe aj prvky jazzu a be-bopu (Nikolai Kapustin).
Koncertné turné v štyroch slovenských mestách (Cífer, Hlohovec, Levice, Bratislava) prinesie program:
1. Adolf Busch (1891–1952): Suita pre husle a altový saxofón
2. Nicolas Bacri (1961): Petite musique op. 111 pre husle, violončelo a altový saxofón
3. Pierre-Max Dubois (1930–1995): Feu de paille pre husle a altový saxofón
4. Nikolai Kapustin (1937–2020): Duett op. 99 pre violončelo a altový saxofón
5. Nicolas Bacri (1961): Sonáta Variata pre sólové husle op. 70c
6. Ernst Roters (1892–1961): Trio pre husle, violončelo a altový saxofón W. 26b
Všetky koncerty podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia, ktorý ocenil snahu šírenia komornej hudby tej najvyššej interpretačnej kvality po Slovensku.
V Bratislave sa koncert koná 30. júna v Zichyho paláci o 20:00 hod.
(ts)