FOTO: Prvotriedny husľový virtuóz Vadim Gluzman vyučoval mladé slovenské talenty
Zdroj: Petra Rusnáková
Domáca scéna klasickej hudby zažila pred Vianocami výnimočný deň. Do Bratislavy zavítal jeden z absolútne prvotriednych husľových virtuózov sveta Vadim Gluzman. Možnosť osobne sa s ním stretnúť mali desiatky žiakov, študentov a pedagógov hudobných odborov z celého Slovenska. Šesť mladých talentov dostalo šancu pred uznávaným umelcom a pedagógom aj zahrať a vypočuť si neoceniteľnú kritiku a rady pre svoju profesionálnu dráhu.
Hudobná verejnosť nielen zo Slovenska ale aj okolitých krajín zažila za symbolické vstupné majstrovský recitál, aký štandardne znie len v tých najvýznamnejších koncertných sálach sveta. To všetko vďaka vzdelávaciemu projektu združenia Sinfonietta Bratislava a Nadácie VÚB, aký na Slovensku a v strednej Európe nemá obdoby.
Fenomenálny izraelský huslista s ukrajinskými koreňmi Vadim Gluzman si urobil zastávku v sérii veľkých predvianočných vystúpení po Európe a 12. decembra zažiaril v Bratislave na miestach, kde by to bolo za bežných okolností takmer nemožné. Virtuóz, ktorého hudobní kritici prirovnávajú k najväčšej husľovej legende všetkých čias, ruskému umelcovi Davidovi Ojstrachovi, neprišiel na Slovensko odohrať klasický koncert. „Je pre nás obrovská pocta, že priam nedosiahnuteľný umelec Vadim Gluzman uvidel v našej iniciatíve podpory mladých talentov zmysel a rozhodol sa prísť,“ povedal organizátor projektu „Majstrovské kurzy svetových virtuózov“ Pavel Bogacz z komorného orchestra Sinfonietta Bratislava, ktorému sa podarilo sprostredkovať zážitok zo stretnutia medzi špičkovým svetovým umelcom a domácimi študentami už po šiestykrát po sebe.
Vadim Gluzman sa v prvej časti svojej návštevy Bratislavy osobne venoval šiestim študentom ZUŠ, konzervatórií a VŠ z celého Slovenska, ktorých odporučilo na základe zaslaných prihlášok združenie Sinfonietta. V Zrkadlovej sále Primaciálneho paláca zaplnenej spolužiakmi a pedagógmi sa predstavili najskôr vybranými skladbami, ktoré potom hviezdny lektor s každým z nich dôkladne rozoberal. „Vadim Gluzman dokáže ako pedagóg u každého študenta veľmi citlivo, ale pritom bez servítky, poukázať na jeho nedostatok pri hre či interpretácii a vie ho vo veľmi krátkom čase posunúť ďalej. Ku každému pristupoval absolútne individuálne. Podľa toho, na čom potrebujú študenti najviac popracovať, sa venoval ich technickým problémom, chápaniu stavby skladieb až po nuansy v interpretačných možnostiach skladieb,“ hodnotí prístup Vadima Gluzmana k študentom Pavel Bogacz a dodáva: „Cieľom našich majstrovských kurzov nie je učiť hrať na husliach, ale cez neoceniteľnú spätnú väzbu vycibriť hru tých najväčších talentov a motivovať ich, aby sa z nich stali veľkí hudobníci. Lektori formátu Vadima Gluzmana za takéto hodiny účtujú vo svete bežne stovky až tisíce eur. Naši študenti sa ich mohli zúčastniť bezplatne, na čom má veľkú zásluhu aj náš dlhoročný partner, Nadácia VÚB, ktorý sa postaral opäť o úhradu nákladov spojených s účinkovaním husľového majstra u nás,“ vysvetľuje organizátor Pavel Bogacz.
Lekciu na expertnej úrovni s Vadimom Gluzmanom absolvovala aj ešte len 13-ročná, mimoriadne talentovaná žiačka ZUŠ Jána Cikkera v Banskej Bystrici Miriam Minková. „Stretnutie s pánom Gluzmanom je pre mňa zážitok na celý život. Ešte nikdy som nestretla takého umelca. Veľmi ma potešilo, ako zhodnotil moju hru. A zobrala som si k srdcu aj jeho odporúčania. Napríklad ma usmernil, ako hrať skladbu z obdobia baroka tak, aby to bol autentický štýl z toho obdobia. Doteraz som ju totiž hrala príliš romanticky,“ povedala najmladšia účastníčka Miriam Minková. Tá vidí ako veľké plus tohto kurzu aj to, že si mohla vypočuť aj starších, výborných huslistov. A tiež konštruktívnu kritiku, ktorú im Vadim Gluzman adresoval. „Chcela by som robiť husle profesionálne, aj keď ešte neviem presne ako. Odnášam si po dnešku veľkú lekciu pre budúcnosť. Chcem sa teraz zamerať hlavne na etudy a výzvou pre mňa je dostať sa k hre skladieb od Čajkovského,“ prezradila ôsmačka Miriam. Jej talent vyzdvihuje aj Pavel Bogacz z orchestra Sinfonietta: „Rozprávali sme sa s Vadimom o Miriam po skončení kurzov. Bol nadšený z toho, aký má vo svojom veku potenciál. Čokoľvek, čo jej počas lekcie povedal, vedela okamžite aplikovať v praxi, pohotovo reagovala na jeho otázky. Som presvedčený, že budeme o Miriam, ale aj o ďalších huslistoch, ktorí prešli lekciou od Vadima, ešte veľa počuť.“
Sólový recitál umelca pre verejnosť je považovaný vždy za vyvrcholenie tejto vzdelávacej aktivity. Vadim Gluzman si pre svoj galakoncert vo Veľkom evanjelickom kostole v Bratislave zvolil skladby, ktoré zložili najväčšie mená z obdobia romantizmu – Igor Stravinsky, Richard Strauss, Ernest Bloch a Maurice Ravel. „Vadim má ako hudobník neuveriteľne krásny tón. A nie je to len tým, že hrá na jednom z najlepších nástrojov – stradivárkach z roku 1690. On presne vie, ako ten tón vytvoriť. Má dokonalé technické zdatnosti. Hovoril som po koncerte s viacerými kolegami zo Slovenska, Čiech a Rakúska a všetci sme sa zhodli, že to bol najlepší huslista, akého sme kedy počuli naživo hrať,“ hodnotí umelecké prvenstvo Vadima Gluzmana Pavel Bogacz. Za jeho jedinečnú vlastnosť pri interpretácii skladieb považuje aj jeho dôslednosť pri dodržiavaní aj tých najmenších detailov, ktoré skladatelia predpísali v notách. „Veľmi si váži skladateľov. A hoci by vedel mnohé skladby interpretačne vylepšiť, nerobí to. Ako sme mali možnosť sami zažiť, súvisí to aj s veľkou dávkou pokory, ktorú tento výnimočný umelec v sebe má a s ktorou pristupuje aj ku komunikácii s druhými ľuďmi, študentami aj s nami,“ dodáva hudobník Pavel Bogacz.
Umelec, ktorý spolupracuje s najväčšími filharmóniami po celom svete a v súčasnosti pôsobí aj ako pedagóg v americkom Baltimore a Izraeli, prišiel do Bratislavy s jeho dlhoročným spolupracovníkom v hre. Na klavíri ho počas galakoncertu sprevádzal vynikajúci a rovnako svetovo uznávaný klavirista Evgeny Sinaiski. Na Slovensku ojedinelý edukačný projekt „Majstrovské kurzy svetových virtuózov“ je plne financovaný z prostriedkov Nadácie VÚB ako aj z verejných zdrojov vďaka Fondu na podporu umenia. Popri Vadimovi Gluzmanovi sa vďaka nemu podarilo do Bratislavy pozvať už také výrazné mená svetového formátu ako huslistka Midori, Renaud Capuçon či Ilya Gringolts.
(ts, ars, foto: Petra Rusnáková)