Vianočná výstava v GMB je poctou geniálnemu maliarovi Josefovi Ladovi
Zdroj: TASR
Príspevkom Galérie mesta Bratislavy (GMB) k 100. výročiu vzniku Československa je výstava Vianoce Josefa Ladu s podtitulom Pocta géniovi. V Mirbachovom paláci GMB je výber z jeho uzavretej tvorby zapožičanej od niekoľkých českých galérií a zo súkromných zbierok.
"Výstava je nielen k storočnici nášho bývalého štátu, ale tiež k súčasnému roku česko-slovenskej vzájomnosti. Ladove obrazy krásne pripomínajú pokojné vianočné obdobie," povedal na jej štvrtkovom (22.11.) otvorení Ondřej Pometlo z Veľvyslanectva ČR na Slovensku, ktoré sa s Českým centrom v Bratislave zaslúžilo o výstavu.
"Mal som tú česť s Ladom spolupracovať, aj keď sme sa nikdy nestretli. Podieľal som sa na vzniku niekoľkých jeho leporel aj na slovenskom vydaní knižky Vianoce Josefa Ladu. Obaja máme ešte niečo spoločné. Lada ako polročný prišiel o pravé oko a ja v desiatich o ľavé," vtipne konštatoval literát Ľubomír Feldek, ktorý predniesol niekoľko svojich básní.
Podľa autora výstavy Jana Kukala Lada napriek veľkému hendikepu s poškodeným zrakom sa stal geniálnym umelcom. Bol veľmi húževnatý a pracovitý, navyše výborne maľoval pravou i ľavou rukou. Vytvoril si vlastný nenapodobiteľný štýl. Najväčšou inšpiráciou pre neho boli idealizované spomienky na detstvo v rodných Hrusiciach.
"Jeho najslávnejšie maľby sú zimné motívy krajiny s Vianocami, najkrajšími sviatkami roka. Z nich vyžaruje úžasný pokoj, je to pohladenie na duši," povedal Kukal.
Krajina s koledníkom, Betlehem, Okno so stromčekom, Deti v zime, Vianočný kapor, Sluhova koleda, Zabíjačka, Pokoj ľuďom dobrej vôle a ďalšie tematické maľby dopĺňajú série obrazov z kníh Ladov veselý prírodopis, Strašidlá a vodníci, O bystrej kmotre líške a Dobrý vojak Švejk.
"Kniha o Švejkovi bola preložená v Číne, Japonsku a desiatkach ďalších krajín. Patrí medzi najprekladanejšie diela. Strýko namaľoval asi 15.000 ilustrácií a okolo 550 diel voľnej tvorby. Na aukciách sa stále objavujú nové obrazy, ktoré sa snažím sumarizovať. Ich presný počet zatiaľ nie je známy," prezradil géniov príbuzný Josef Lada, ktorý na slávnostné otvorenie výstavy pricestoval z Prahy.
Josef Lada (1887-1957) patrí medzi najosobitejších a najvýraznejších európskych kresliarov prvej polovice 20. storočia a v Čechách je zrejme najpopulárnejší maliar v histórii. Ešte pred nástupom do školy rád kreslil. Na Umeleckopriemyselnú školu v Prahe ho prijali na tretí pokus, po niekoľkých mesiacoch ju opustil pre nedostatok financií. Karikatúrami a inými obrázkami prispieval od roku 1904 do novín a časopisov, kde vtipne zobrazoval aj aktuálne politické dianie. Tvoril najmä pre deti a pri ilustráciách sa zameral na štylizovaný obraz českej dediny s humorne parodickým akcentom.
Lada patrí ku generácii, ktorá položila základy moderného umenia v Čechách. Okrem seriálov a tvorby pre periodiká robil scénické a kostýmové návrhy pre hry Národného divadla i ďalšie české divadlá, maľoval plagáty, písal knihy. Mal niekoľko výstav v českých mestách i v zahraničí, zúčastnil sa na Bienále v Benátkach (1934 a 1956), podieľal sa na viacerých filmoch. Bol menovaný národným umelcom (1947), stal sa členom Zväzu československých spisovateľov (1953).
Okrem iných kníh jeho život a tvorbu predstavuje reprezentatívna výtvarná monografia s názvom Lada z vydavateľstva Slovart (2016). Na vyše 740 stranách obsahuje 873 ilustrácií.
Výstava potrvá do 24. februára 2019.