Danubiana otvorila svoje srdce abstraktnej maľbe bez štetca
Danubiana otvorila v stredu (16.11.) výstavný priestor, neoficiálne nazývaný „srdce“, dielam maľby abstrakcie brnianskeho výtvarného umelca Milana Housera.
Výstava vo svojom názve cituje termín jedného z predstaviteľov špekulatívneho realizmu, francúzskeho filozofa Quentina Meillassouxa. Ako uviedol kurátor výstavy Vladimír Beskid, aj diela vystavujúceho umelca Housera akoby sa vymedzovali voči antropocentrizmu a trvali na nezávislosti sveta a vecí voči nášmu vnímaniu.
„Houser je predstaviteľ abstraktnej monochrómnej maľby, nemaľovanej štetcom. Zvláštnou autorskou technológiou vrství na seba rôzne pigmentové vrstvy z lakov, tie necháva uschnúť a vytvára veľké obrazové zrkadlá. Je v tom aj taká metafora na umenie, že by aj to umenie malo reflektovať svet, na druhej strane, je to taká hraničná poloha maľby, ktorá rezignuje na ilustratívnosť, na príbehy, médium maľby redukuje iba na kultúrny predmet“, hodnotil Beskid.
Maľby nie sú viazané na autorský zámer alebo divácke čítanie, ale existujú samy o sebe a možno o nich len špekulovať. Vystavený súbor monochrómov, veľkých farebných, lesknúcich a iskrivých telies, podobných napríklad veľkému mesiacu, predstavuje jeden z najreduktívnejších autorových prejavov. Pôsobí takmer „len“ ako zrkadlo odrážajúce a deformujúce diváka a okolie. Autor diel, podľa jeho vlastných slov, vždy inklinoval k technike, ktorá potrebuje čo najviac farby, ale ešte by zvládol aj klasické formy výtvarného umenia.
„Ja som bol celkom dobrý grafik, asi by som to ešte dokázal, ale fascinujú ma iné veci, ktoré ma uspokojujú, skôr behať s vedrami farby a skúšať, koľko sa tam dá ešte naliať, aké je to ťažké a tešiť sa na to, ako ten experiment dopadne“, povedal Milan Houser.
Výstavu The Great Outdoors si návštevníci Danubiany Meulensteen Art Museum, jedného z najmladších múzeí moderného umenia, budú môcť pozrieť do 27. januára 2017.
(TASR, Foto: archív)