Bratislavskí stredoškoláci besedovali s diplomatmi

31.1.2012
0
Páčil sa vám článok?

Francúzsko-nemecký deň mali dnes študenti bratislavského Súkromného gymnázia Mercury, na ktorom besedovali s diplomatmi. Podujatie malo názov Nemecko-francúzska spolupráca dnes, jej význam pre lepší zajtrajšok.

"Francúzsko-nemecký deň sa začal oslavovať 22. januára 2003 pri príležitosti 40. výročia podpisu Francúzsko-nemeckej mierovej zmluvy. Odvtedy sa oslavuje v celej Európe a na Slovensku druhý raz. Podstatou zmierenia bol základ pre rozvoj Európskej únie (EÚ) ako takej. Vznikol Schengenský priestor či spoločná mena euro. Bol založený mierový projekt a vy budete jeho strážcami, ste Európou zajtrajška, preto sme medzi vás prišli," zdôvodnil v úvode svojej prednášky prvý radca a stály zástupca Veľvyslanectva Francúzskej republiky na Slovensku Pierre Clouet.

Aj druhý hlavný hosť - prvý radca a stály zástupca Spolkovej republiky Nemecko na Slovensku Reinhard Wiemer pripomenul dôležitosť tzv. Elyzejskej zmluvy, ktorú po druhej svetovej vojne v Paríži podpísali vrcholní predstavitelia oboch krajín Konrad Adenauer a Charles de Gaulle. "Podpísať mier nebolo také samozrejmé, ako sa vám dnes zdá. Predtým boli tri veľké vojnové krvavé konflikty medzi týmito národmi. Bolo treba prestať s nevraživosťou a predsudkami. To má pre vás veľký význam - môžete bez problémov cestovať po krajinách, študovať v zahraničí, používať spoločnú menu. Európa je vám otvorená, patríte do veľkej rodiny," povedal študentom Reinhard Wiemer.

Okrem tamojších gymnazistov sa na podujatí zúčastnili študenti ďalších štyroch bratislavských jazykových stredných škôl. Podľa riaditeľa Súkromného gymnázia Mercury Denisa Barnu touto konferenciou zakladajú novú tradíciu na svojej škole. "Podstatou stretnutia je, aby si študenti uvedomili dôležitosť multikulturálnosti. Aby sme ich vychovávali ku komunikácii na vysokej úrovni, nakoľko veľa z nich bude v diplomatickom zbore reprezentovať Slovensko v zahraničí," uviedol pre TASR Barna.

V diskusii sa hovorilo aj o rozširovaní Európskej únie, hospodárskych rozdieloch jednotlivých krajín, dlhovej kríze a mnohých iných aktuálnych medzinárodných otázkach, ktorým čelia najmä Nemecko a Francúzsko. Po oficiálnej časti sa študenti mohli bezprostredne rozprávať s diplomatmi aj neformálne.

(TASR)

Páčil sa vám článok?